Mili Lečić nagrada za "Baranjski zalogaj"
Mila Lečić iz Belog Manastira (desno)U četvrtak, 5. II. 2015. godine, osječko-baranjski župan dr. sc. Vladimir Šišljagić na prigodnoj svečanosti uručio je priznanja dobitnicima nagrada za najbolju poduzetničku ideju u 2014. godini. Takva priznanja i nagrade Osječko-baranjska županija dodjeljuje već osmu godinu zaredom, a sve u svrhu poticanja i razvoja malog i srednjeg poduzetništva.
Najvišu nagradu od 15.000 kuna dobila je Tanja Putar iz Višnjevca i to za ideju pod nazivom solarno strašilo. Drugu i treću nagradu u iznosu od 10.000 i 5.000 kuna osvojili su obrt "Centurion" iz Bistrinaca (pneumatski upravljana ručna dizalica) i Mila Lečić iz Belog Manastira ("Baranjski zalogaj").
Međunarodna konferencija o razvoju socijalnih usluga
Organizatori udruga 'Breza' i Grad OsijekU srijedu, 4. II. 2015. godine, s početkom u 9 sati, u Hotelu Osijeku održana je međunarodna konferencija s ciljem daljeg razvoja socijalnih usluge, kao i razvoja inovativnih modela suradnje jedinica lokalne samouprave (JLS), institucija i organizacija civilnog društva koje se bave pružanjem socijalnih usluga. Na konferenciji je sudjelovalo 60-ak predstavnika JLS, škola, institucija i nevladinih organizacija s područja Osječko-baranjske županije. "Oazu" je predstavljala projekt-koordinatorica Vesna Nedić.
Uvodna regionalna konferencija projekta SOS-NET
Konferencija u OrahoviciU utorak, 3. II. 2015. godine, u Orahovici je održana Uvodna regionalna konferencija o socijalnim uslugama. Organizatori konferencije bili su Udruga djece i mladih s poteškoćama u razvoju "Zvono" iz Belišća i partnerske organizacije. Konferencija je organizirana u sklopu projekta SOS-NET, koji je financiran sredstvima iz Europskog socijalnog fonda.
Dostava besplatnih toplih obroka u 2014. godini
'Oazina' aktivistica Ana razvrstava doniranu hranuCijele 2014. godine Mirovna grupa Oaza provodila je dostavu besplatnih toplih obroka, a financirali su je Ministarstvo socijalne politike i mladih, Grad Beli Manastir te manjim dijelom Hrvatska elektroprivreda i OTP banka. Tom socijalnom uslugom bilo je (a i sada je!) obuhvaćeno 40 starih i nemoćnih osoba iz Belog Manastira i prigradskih naselja Branjin Vrh i Šećerana (19 žena i 21 muškarac), a njihov popis sačinjen je u suradnji s Centrom za socijalnu skrb.
Što konkretno možemo uraditi za Etnološki centar?
Devastirana zgrada u kojoj će biti Ekološki centar
(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U ponedjeljak, 2. II. 2015. godine, u Maloj vijećnici Grada Belog Manastira održan je radni sastanak u vezi s Etnološkim centrom baranjske baštine. Sastanku su prisustvovali predstavnici Grada, Turističke zajednice, više raznih udruga i pojedinci. Zapravo svi kojima je stalo da Beli Manastir konačno dobije jedno odgovarajuće mjesto gdje će biti izložena bogata multietnička baranjska baština. Ispred "Oaze" na sastanku je bila Ana Jeličić.
Što su radili "Oazini" volonteri prošle godine?
'Oazin' volonterski centarU protekloj, 2014. godini "Oazin" volonterski centar imao je 27 različitih aktivnosti u kojima je učestvovalo 257 volontera, i to u rasponu od 11 do 65 godina, ukupno odradivši 764 volonterska sata. Volonteri su svoju dobru volju pokazali u raznim akcijama i aktivnostima: od dežurstva u "Oazinom" internet-klubu, preko druženja sa starijim i nemoćnim osobama u staračkom domu i sudjelovanja u "Zelenoj čistki", do učestvovanja u dječjim radionicama, kreativnim radionicama na otvorenom, sajmovima i izložbama te u humanitarnim akcijama u kojima su se skupljala sredstva za bolesnu djecu Marcelu i Mislava te za tople obroke našim starim i nemoćnim sugrađanima. Sve aktivnosti bile su transparentne i zabilježene su na "Oazinoj" web-stranici.
Fotovijest: Sređivanje dokumentacije
Bez papirologije danas se ne može!Na početku nove godine treba srediti i arhivirati poslovnu, a i kućnu dokumentaciju iz prošle godine. Evo kako to radi "Oazina" projekt-koordinatorica, a usput i poslovno razgovara – telefonom.
Dostava besplatnih toplih obroka (I/2015)
Juha, tijesto sa sirom, jogurt i kruh - jedan obrokEto, protekao je i prvi mjesec 2015. godine. Mirovna grupa Oaza nastavila je pružati socijalnu uslugu dostavu besplatnih toplih obroka za starije i nemoćne osobe Grada Belog Manastira, koju financiraju Ministarstvo socijalne politike i mladih (većim dijelom) i Grad Beli Manastir (manjim dijelom). U uslugu je bilo uključeno 40-ero korisnika, kojima je na kućne pragove proteklog mjeseca dostavljeno 796 obroka. Oni koji redovito čitaju ovakve izvještaje mogli su uočiti da je to nešto manji broj od uobičajenog, čemu su doprinijeli neki neplanski događaji. Naime, "Oazini" korisnici starije su osobe te je jedna korisnica, nažalost, preminula tako da trenutno obroke prima njih 39-ero.
"Oazin" tečaj njemačkog jezika
Uče njemački da bi mogli raditi u inozemstvuNakon stanke za vrijeme božićnih i novogodišnjih praznika, u prvom mjesecu 2015. godine nastavljen je "Oazin" tečaj njemačkog jezika u zajedničkom prostoru Društvenog centra u Belom Manastiru. Polaznici su odslušali preostalih tridesetak nastavnih sati i korak po korak stigli do kraja. Preostaje im još završni ispit, na kome će pokazati ono što su naučili na tečaju. Želimo im puno sreće!
Fotovijest: Duga na baranjskom nebu
Snimljeno u Jagodnjaku, 30. I. 2015. godine, u 14 sati i 45 minuta
Rad "Oazine" burze odjeće i obuće (XII/2014)
Zimski kaputi čekaju one kojima trebaju
"Oazina" burza odjeće i obuće jedna je od aktivnosti "Oazinog" trogodišnjeg programa "Pomoć ugroženim Belomanastircima", kojega financira Ministarstvo socijalne politike i mladih. Kako vrijeme odmiče, počevši od šestog mjeseca 2014. godine, "Oazine" aktivistice, a čini se i korisnici, sve su zadovoljniji Burzom. Redovno se puni i učestalo prazni, već prema dobroj volji donatora i potrebama korisnika, što bi rekli Baranjci: "cirkulira sve u šesnajst!"
Dječji krevetić na kat
U tom radu učestvuju sve "Oazine" aktivistice, koje su ujedno i gerontodomaćice, već prema redoslijedu dežurstava, pa onda jedna drugoj prepričavaju što je tu zanimljivoga. Tako je jedna liječnica, koja brine za nekoliko "Oazinih" korisnica, ponudila dječji krevetić na kat jer su ga njena djeca prerasla.
Poziv na Regionalnu konferenciju o socijalnim uslugama
Neformalna mreža pružatelja socijalnih uslugaU toku je provedba projekta SOS-NET. Nositelj projekta je Udruga djece i mladih s poteškoćama u razvoju "Zvono" iz Belišća, a partneri su Udruga za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama "Jaglac" iz Orahovice, Udruga paraplegičara i tetraplegičara Osječko-baranjske županije (UPIT) iz Osijeka i Udruženje "Baranja" iz Luga.
Prva aktivnost u okviru projekta je Regionalna uvodna konferencija, koja će se održati 3. II. 2015. godine u Orahovici, u EPC "Betaniji", Zelena 2. Konferencije će se odvijati od 10 do 14 sati i 30 minuta.
(Opširnije ovdje)
Pokrenut web-portal Baranjski nogomet
Sve o baranjskom sportuU ponedjeljak, 12. siječnja 2015. godine, baranjski sportski novinar Marko Zdunić iz Kneževih Vinograda pokrenuo je web-portal "Baranjski nogomet". U prvoj objavi na tom portalu napisao je sljedeće:
"Nakon svih potrebitih predradnji, osnovan je MASKOM j.d.o.o., a u sklopu istoga pokrenuta je i prva profesionalna portal-stranica 'baranjski-nogomet.eu', koja je prva takve vrste ne samo u Baranji već i u Slavoniji, a jedna od rijetkih i u Hrvatskoj.
Audiozapis: Vesna Nedić u "Koraku ka jednakosti"
U emisiji "Korak ka jednakosti" belomanastirskog Radija "Banska kosa", emitiranoj u četvrtak, 1. I. 2015. godine, s početkom u 17 sati, emitiran je razgovor novinarke Stane Nemet s "Oazinom" projekt-koordinatoricom Vesnom Nedić, a povod su bile "Oazine" aktivnosti provedene krajem 2014. i one koje će se provoditi početkom 2015. godine. Postavili smo tu emisiju na YouTube pa je možete (ponovo) preslušati.
Porodični portret jednog pandura
Plakat za predstavu (gornji dio)(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Urnebesna komedija iz života jednog pandura
Naklon zadovoljnoj publici(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U subotu, 24. I. 2015. godine, u kinodvorani belomanastirskog Centra za kulturu, s početkom u 19 sati, Dramski ansambl KUD-a "Branko Radičević" iz Pačetina izveo je besplatnu predstavu "Porodični portret jednog pandura". Predstavu je režirao i tekst adaptirao Cvetin Aničić iz Šida, a u Belom Manastiru je prikazana u organizaciji Gradskog kazališta i Mirovne grupe Oaza.
Edukacija učitelj(ic)a OŠ Bilje
Kliknite na sliku da biste je uvećali
(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U subotu, 24. I. 2015. godine, s početkom u 8 sati, u Osnovnoj školi Bilje održana je edukacija učiteljica i učitelja za provođenje radionica u sklopu "Oazinog" projekta "Budi i ti za NEnasilje", kojega financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Projekt se provodi u partnerstvu s Gradom Belim Manastirom i Osnovnom školom Bilje, a njegov cilj je zajedničkim djelovanjem udruge, škole i lokalne samouprave uspješno djelovati na sprečavanju nasilja među baranjskim učenicima (vidjeti i ovdje).
Sudionici edukacije bili su: učitelj Lajoš Berdalović, učiteljice Zora Jerković, Renata Lazar, Ilonka Milić, Ivana Nićin, Biljana Svrtan, Ana Škrnjug, Silvija Tibor Kovač, ravnateljica škole Vlatka Hmelik (koja je u istoj školi 30 godina radila kao pedagoginja), učiteljica - pripravnica Tamara Cikovac te "Oazine" aktivistice Vesna Nedić i Ana Jeličić, voditeljica projekta i asistentica na projektu. Edukaciju je provela "Oazina" vanjska suradnica, diplomirana učiteljica Sofija Petrović iz Belog Manastira.
Zagrebačke "Novosti" o druženju starijih Belomanastiraca
Kliknite na faksimil da biste ga vidjeli u većem formatu U 788. broju zagrebačkog tjednika "Novosti" od 23. I. 2015. godini, na osmoj stranici dodatka "Kronika", objavljen je opširni članak s velikom fotografijom pod naslovom "Da malko prodivanimo" i s podnaslovom "Druženje i prisjećanje na nekadašnje dane olakšali su život baki Maci iz belomanastirske Sunčane ulice".
U članku je opisano jedno od druženja starijih osoba iz Belog Manastira, koja se organiziraju u sklopu "Oazinog" projekta "Prevencija socijalne isključenosti starijih osoba Grada Belog Manastira". Projekt financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.
(Isti članak nalazi se i na Portalu "Novosti": ovdje)
Završna konferencija projekta BICBC
Sudionici konferencijeFotoalbum se može vidjeti ovdje)
U petak, 23. I. 2015. godine, s početkom u 10 sati, u ZOO hotelu Osijek, a u organizaciji Osječko-baranjske županije, održana je završna konferencija projekta BICBC – Prekogranična suradnja u razvoju biciklističke infrastrukture u regiji Dunav-Drava. Vodeći nositelj projekta je Grad Mohač s partnerima iz Hrvatske: Gradom Belim Manastirom, Gradom Belišćem, Osječko-baranjskom županijom, Hrvatskim vodama i pridruženim partnerom Gradom Osijekom.

















