Razvrstavanje otpada: papir i plastika
Plava vreća za papir, žuta za plastikuRaspored za odvoz starog papira i plastike:
- 26.01.2015. - PONEDJELJAK: općine Jagodnjak i Petlovac
- 27.01.2015. - UTORAK: općine Darda i Čeminac
- 28.01.2015. - SRIJEDA: općine Bilje i Kneževi Vinogradi
- 29.01.2014. - ČETVRTAK: općine Draž i Popovac
- 30.01.2014. - PETAK: Beli Manastir i prigradska naselja
Još jedan poziv na kazališnu predstavu
'Porodični portret jednog pandura'Gradsko kazalište Beli Manastir u suradnji s Mirovnom grupom Oaza organizira u subotu, 24. I. 2015. godine, s početkom u 19 sati, kazališnu predstavu (komediju) "Porodični portret jednog pandura", u izvedbi Dramskog ansambla KUD-a "Branko Radičević" iz Pačetina i u režiji Cvetina Aničića. Predstava će se održati u kinodvorani Centra za kulturu.
Predstava se prikazuje u sklopu projekta "Prevencija socijalne isključenosti starijih osoba Grada Belog Manastira", kojega financira Ministarstvo socijalne politike i mladih. Namijenjena je starijim osobama, ali i svim ostalim zainteresiranim Belomanastircima i Baranjcima. Ulaz je besplatan za sve.
Promocija jubilarnog broja "Povećala"
Promotori stručnog časopisa 'Povećalo'U srijedu, 21. I. 2015. godine, u Velikoj vijećnici Grada Belog Manastira, pred – nažalost – malobrojnom publikom, predstavljen je trobroj 8-9-10 "Povećala", "časopisa za povijest i prosudbe o povijesnoj zbilji". Časopis izdaje belomanastirski Zavod za baranjsku povjesnicu. Promociju je vodio njegov glavni urednik Davorin Taslidžić, a o časopisu su govorili grafički urednik Stipo Benak Šemenjata, Igor Josipović, asistent na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Osijeku, i prof. dr. sc. Ivan Balta, redoviti profesor u trajnom zvanju na istom odsjeku. Odlomke iz časopisa čitala je Vedrana Katalinić, glumica Gradskog kazališta Beli Manastir.
SOS-NET: Sastanci u Novoj Gradiški i Požegi
Sastanak u Novoj GradiškiUdruga djece i mladih s poteškoćama u razvoju "Zvono", u partnerstvu s Udrugom za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama "Jaglac" iz Orahovice, Udrugom paraplegičara i tetraplegičara Osječko-baranjske županije (UPIT) iz Osijeka i Udruženjem "Baranja" iz Luga, provodi projekt SOS-NET, koji je financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda, a posrednička tijela za ugovaranje i praćenje provedbe su Ured Vlade Republike Hrvatske za udruge i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.
Projekt će trajati 14 mjeseci, provedba je započela 29. XII. 2014. godine, a provodit će se na području pet slavonskih županija: Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, Brodsko-posavske, Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske. Osim partnera na projektu, u provedbu aktivnosti na terenu bit će uključeno i desetak članica za sada neformalne mreže SOS-NET. Članica te mreže je i Mirovna grupa Oaza.
Osmo druženje starijih osoba
Druženje kod vrsne 'kolačarice' Vere M.U utorak, 20. I. 2015. godine, "Oazina" aktivistica Ana Jeličić, a u sklopu projekta "Prevencija socijalne isključenosti starijih osoba Grada Belog Manastira", organizirala je druženje u domu Vere M. Druženje dva bračna para, koji se nažalost rijetko viđaju, proteklo je u dobrom raspoloženju, uz kavu, sok i izvrsne kolače, koje je ispekla domaćica, inače vrsna "kolačarica".
Evocirale su se uspomene iz mlađih dana, kada je sve "bilo bolje i ljepše". S tim se složila i komšinica Mira, koja je naišla pokazati novu frizuru i malo ostala s poznatim društvom. Naravno, šala i upadica na račun pojedinaca nije nedostajalo. Na kraju tog ugodnog druženja konstatiralo se da bi čovjek trebao češće odvojiti vrijeme za sebe i druge jer život je prekratak, a u svakodnevnoj strci nastala je velika otuđenost.
Predstavljanje mjera za poticanje zapošljavanja mladih
Ministar Mirando Mrsić
(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U utorak, 20. I. 2015. godine, s početkom u 10 sati, u Hrvatskoj gospodarskoj komori - Županijskoj komori Osijek predstavljene su mjere za poticanje zapošljavanja mladih. Na predstavljanju su bili predstavnici poslovnog, javnog i civilnog sektora (među njima i "Oazina" projekt-koordinatorica Vesna Nedić), a došli su upoznati se s mjerama aktivne politike zapošljavanja koje se provode u sklopu akcije "Garancija za mlade".
"Oaza" kao izvor podataka za seminarski rad
Vesna Nedić i Sara MarčetaU ponedjeljak, 18. I. 2015. godine, "Oazu" je posjetila Sara Marčeta, Belomanastirka koja studira u Osijeku na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti. Razlog njezinog posjeta je pisanje seminarskog rada o aktivnostima koje se provode u nevladinim organizacijama. Primila ju je "Oazina" projekt-koordinatorica Vesna Nedić.
S radom Mirovne grupe Oaza Sara se prvo temeljito upoznala preko naše web-stranice, a onda nas je i posjetila kako bi doznala još pojedinosti. Najviše su je zanimale dječje radionice koje se održavaju petkom od 18 do 20 sati, likovno-kreativne radionice za žene te radionice za prevenciju nasilja i ovisnosti.
Poziv na kazališnu predstavu
Predstava 'Porodični portret jednog pandura'Gradsko kazalište Beli Manastir obavještava Belomanastirce i Baranjce da prvu ovogodišnju predstavu organizira u subotu, 24. I. 2015. s početkom u 19 sati. U dvorani Centra za kulturu predstavit će se Dramski ansambl KUD-a "Branko Radičević" iz Pačetina s komedijom "Porodični portret jednog pandura" u režiji Cvetina Aničića! Glumci poručuju: Očekujemo vas u kazalištu!
Sedmo druženje starijih osoba
Druženje subotom prije podneSubota je dan za pijacu, ali i za druženje. Ekipa sa slike već se duže vrijeme baš subotom prijepodne sastaje na kavi kod teta-Dare, gdje uz kavu, kolač, sok ili domaći liker ide ugodno ćaskanje na kome se "pretresaju" tjedna događanja. Bude tu i smijeha, šale, razmjene recepata, ali bogami i pritužbi na velike račune koji se sve teže plaćaju iz malih mirovina. Na kraju se ipak potvrdi ona stara: nek' ostane tako, samo da ne bude gore.
I tako se, iz subote u subotu, kod teta-Dare okuplja gotovo uvijek isto društvo, kome se u posljednje vrijeme sve češće priključuje i "Oazina" aktivistica Ana, koja inače radi na projektu "Prevencija socijalne isključenosti starijih osoba Grada Belog Manastira". Prema Aninim riječima, ciljevi navedenog projekta kod teta-Dare već se odavno provode.
Rad "Oazinih" gerontodomaćica (XII/2014)
Socijalna usluga pomoć u kućiMirovna grupa Oaza pružala je i u mjesecu prosincu (decembru) 2014.godine socijalnu uslugu pomoć u kući za naše starije sugrađane putem rada gerontotima, koji se sastojao od četiri gerontodomaćice, od kojih jedna obavlja po potrebi i poslove gerontokrojačice. Posljednjeg mjeseca u prošloj godini gerontotim je ukupno obavio 128 obilazaka. Gerontodomaćice su obilazile 18 starih osoba (16 žena i dva muškarca).
Po vrstama poslova odrađeno je sljedeće: 54 spremanja kuća i stanova, deset uređivanja dvorišta i šupa, 33 nabavke namirnica i drugih potrepština. Bolesnih nije bilo previše pa se samo nekoliko puta trebalo za takve osobe pripremiti jelo, oprati posuđe ili pomoći pri osobnoj higijeni.
Sastanak projektnog tima u Centru za mir
Božić-Krstanović, Čabarkapa i NedićU petak, 16. I. 2015. godine, s početkom u 14 sati, u osječkom Centru za mir, nenasilje i ljudska prava održan je treći po redu sastanak projektnog tima "Oazinog" projekta "Prevencija socijalne isključenosti starijih osoba Grada Belog Manastira", kojega financira Ministarstvo socijalne politike i mladih. Sastanku su prisustvovali Ljiljana Božić-Krstanović i Angel Čabarkapa iz Centra te Vesna Nedić iz "Oaze".
Na sastanku je, između ostaloga, bilo riječi o pružanju besplatne primarne pravne pomoći te o besplatnom savjetovanju starijih osoba u svrhu sprečavanja zloupotrebe ugovora o dosmrtnom / doživotnom uzdržavanju. O takvom savjetovanju bit će organizirane javne tribine u Osijeku, Dardi i Belom Manastiru.
Predstavljanje "Oazinog" projekta u OŠ Bilje
Učitelji(ce) Osnovne škole BiljeU petak, 16. I. 2015. godine, s početkom u 12 sati i 15 minuta, u Osnovnoj školi Bilje održan je sastanak pedagoga Vladimira Bjelobrka, ravnateljice Vlatke Hmelik i devet učitelja i učiteljica s "Oazinom" projekt-koordinatoricom Vesnom Nedić i "Oazinom" vanjskom suradnicom, također učiteljicom, Sofijom Petrović.
Fotovijest: Ekološka (ne)svijest
Tako se to radi ...
Netko je bacio staru wc-školjku u šumarak uz cestu Bolman-Petlovac pokraj Bolmanskog spomenika. "Čestitamo" na ekološkoj (ne)svijesti!
Sastanak u Matici umirovljenika
Ružica Joh i Katica Ničin (u sredini)U srijedu, 14. I. 2015. godine, u pola deset prijepodne, "Oazine" aktivistice Vesna Nedić i Ana Jeličić došle su u na dogovoreni kratki sastanak u "Maticu umirovljenika Grada Beli Manastir". Pored nekolicine umirovljenika (penzionera), koji su došli izmjeriti tlak i regulirati članarinu za 2015. godinu, tu su bile još i predsjednica Katica Ničin te tajnica Ružica Joh.
Fotovijest: Maneken na četiri noge
Tko može kao ja?(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Sastanak u LAG-u
Razgovor o suradnji Sombora i Belog ManastiraU utorak, 13. I. 2015. godine, gradonačelnik Grada Sombora Saša Todorović i njegov zamjenik Vladislav Živanović, koji su na te dužnosti izabrani u svibnju 2014. godine, bili su u prvom službenom posjetu Gradu Belom Manastiru. S belomanastirskim gradonačelnikom Ivanom Dobošem i njegovim zamjenikom Predragom Stojanovićem posjetili su i Lokalnu akcijsku grupu (LAG) Baranja.
Likovno-kreativne radionice za žene utorkom (XII/2014)
Kreativke Ana, Ljubica i Jelisavka(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U posljednjem mjesecu 2014. godine održane su tri likovno-kreativne radionice za žene utorkom. Održavane su, kao i obično, u zajedničkom prostoru Društvenog centra od 18-20 sati, a vodila ih je Ana Jeličić. Održana je i četvrta, ali – kao što smo vas već izvijestili – u Hotelu Patria. Bilo je to završno druženje za 2014. godinu s našim vrijednim korisnicama.


















