Obilježen Dan Grada Belog Manastira
500-litrena kotlovčina u kojoj se kuhao grah za 600-tinjak osobaPolaganjem vijenaca ispred središnjeg križa na Katoličkom groblju započelo je obilježavanje 11. studenoga, Dana Grada Belog Manastira. Nakon toga uslijedila je sveta misa u župnoj crkvi svetog Martina i krštenje vina u dvorištu crkve. Istovremeno, na središnjem je Trgu slobode započelo predstavljanje nacionalnih zajednica, udruga i obrtnika, uz ponudu tradicijskih jela, upotrebnih predmeta, suvenira i ekoproizvoda. Trgom je dominirao 500-litreni kotlić u kojemu su članovi MKU-a "Pélmonostor" mještanima kuhali grah za 600-tinjak osoba.
"Oazin" tim na dodjeli Povelje Grada
'Oazine' aktivistice Ana, Jelena, Stela i DubravkaNa svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Belog Manastira, održanoj u nedjelju, 11. XI. 2012. godine, s početkom u 14 sati, belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš uručio je "Oazinoj" projekt-koordinatorici i predsjednici Vesni NedićPovelju Grada Belog Manastira za 2012. godinu.
Tim povodom na sjednici su bile ne samo sve četiri dugogodišnje "Oazine" aktivistice: Ana, Jelena, Stela i Dubravka, nego i sve ostale trenutne zaposlenice: Dragica, Dragana i Biserka (a i zaposlenici). Povelja Grada Belog Manastira nije samo priznanje predsjednici, nego i svim "Oazinim" sadašnjim i bivšim zaposlenicima, volonterima i korisnicima. Svi su oni u određenoj mjeri dali doprinos da "Oaza" postane ono što je danas.
Svečana dodjela ugovora
Vesna Nedić prima ugovor od ministra JovanovićaU petak, 9. XI. 2012. godine, s početkom u 13 sati, u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta u Zagrebu ministar Željko Jovanović svečano je uručio ugovore o financijskoj potpori predstavnicima udruga koje djeluju u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih.
Od 374 projekta koji su stigli na natječaj, odobreno je 87 projekata koji će se financirati u školskoj godini 2012/2013. godine s ukupno 5.145.000 kuna. Među njima je i "Oazin" projekt "Edukacijom do nenasilne komunikacije" vrijedan 60.000 kuna. Uime "Oaze" ugovor je primila projekt-koordinatorica Vesna Nedić.
Promocija knjige i u - Voćinu
Nikola Živković, Milenko Vasiljević i Igor PavkovićVeć smo na ovoj web-stranici pisali o osječkoj promociji knjige "Rječnik, govor i običaji voćinskog kraja koji nestaju" (397 stranica), čiji su autori Milenko Vasiljević – Čiko, pjesnik iz Osijeka, i Nikola Živković, profesor iz Belog Manastira, a doprinos njenom nastanku dala su još dvojica Baranjaca: Milan Dvornić iz Belog Manastira kao ilustrator i Pero Matić iz Darde kao recenzent i pisac pogovora. Zato će biti dovoljno zabilježiti da je u petak, 9. XI. 2012. godine, u večernjim satima promocija održana i u lijepoj i publikom ispunjenoj dvorani novouređenog Doma DVD-a Voćin.
U voćinskoj promociji su, osim autora, učestvovali još i Predrag Filić, načelnik Općine Voćin, Igor Pavković, njegov zamjenik, Srđan Tatić, generalni sekretar SKD-a "Prosvjeta", Jovan Vuković, istraživač povijesti voćinskog kraja te folklorna sekcija lokalnog pododbora "Prosvjete". Promocija je završena druženjem svih prisutnih, uz muziku, pjesmu i – posluženje.
Rekreativne radionice za žene (X/2012)
vježbe za kralješnicu, tai-bo, pilates...Od 1. listopada 2012. godine nastavljene su rekreativne radionice za žene na pet lokacija u Baranji: u Belom Manastiru, Kozarcu, Novom Bezdanu i Popovcu, a započele su i u Batini. Radionice su dio projekta "Važno je imati podršku", koji u partnerstvu provode Udruženje "Baranja" iz Bilja i Mirovna grupa Oaza, a financira ga Europska Unija.
Na radionicama su se radile vježbe za kralješnicu, tai-bo i zumba-fitness. U Batini se započelo s osnovnim vježbama razgibavanja, istezanja i jačanja trbušnih mišića. U Belom Manastiru korisnice su pokazale velik interes za vježbe kralješnicu, a u Batini za pilates. Za mjesec studeni planirano je pokretanje rekreativnih radionica s osnovnim vježbama i u Karancu. Radionice su vodile trenerice Gimnastičkog društva Beli Manastir Evica Čutoraš i Danijela Mihaljec.
"I ja brinem o svojoj planeti"
Ekologija kroz umjetnostNakon što smo na ovoj web-stranici objavili člančić o "Školi plus" i dječjem kazalištu koje ulaznice "naplaćuje" limenkama, primili smo mail od Udruženja Eko art i "Škole plus", kojim nas obavještavaju o svojim aktivnostima:
"Sa zadovoljstvom vas obaveštavamo da se u subotu 10. 11. 2012. godine sa početkom u 16.00 h u sali Palas Šumadija, Turgenjevljeva 5, u Beogradu, otvara četvrta sezona projekta "I ja brinem o svojoj planeti" – "Pozorište koje reciklira". Nosilac projekta je Udruženje Eko art, a partner projekta Dečije pozorište "Čarapa". Simbolične ulaznice za program koji obuhvata i pozorišnu predstavu za decu su 3-5 praznih iskorišćenih limenki."
Radionica o strukturnim fondovima EU
Bojana Markotić KrstinićU utorak, 6. XI. 2012. godine, s početkom u 9 sati, u zagrebačkom Hotelu International održana je radionica o strukturnim fondovima Europske Unije (EU). Organizator radionice bio je UNHCR. Pristupanjem Europskoj Uniji, Hrvatska će imati priliku koristiti znatne količine novca iz strukturnih fondova EU pa lokalne samouprave i nevladine organizacije treba što prije i što kvalitetnije pripremiti za povlačenje tih sredstava.
Radionicu je otvorio Terence Pike, predstavnik UNHCR-a u Hrvatskoj, a na veoma zanimljiv način vodila ju je Bojana Markotić Krstinić, tajnica "LEADER mreže Hrvatske" i izvršna direktorica Regionalnog razvojnog edukacijskog centra Primus Fortissimus iz Otočca i evaluatorica mnogih projektnih prijedloga za EU-fondove
Programsko i financijsko vrednovanje "Oazinog" poslovanja
Marijanka Zagorac, Renata Kubik, Jelena i VesnaU ponedjeljak, 5. XI. 2012. godine, s početkom u 13 sati, Renata Kubik (suradnica za razvojne programe) i Marijanka Zagorac (koordinatorica za financijsko-računovodstvene i opće poslove) – ovlaštene osobe zagrebačke Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva – izvršile su programsko i financijsko vrednovanje "Oazinog" poslovanja i djelovanja tokom 2011. i u prvih deset mjeseci 2012. godine. Svu potrebnu dokumentaciju pripremile su "Oazine" aktivistice Vesna Nedić, Jelena Opačić-Matijević i Dubravka Simendić.
"Oazino" programsko djelovanje prezentirala je predsjednica i projekt-koordinatorica Vesna Nedić, a financijsko poslovanje programska asistentica Jelena Opačić-Matijević.
Pozivnica za Dan Grada Belog Manastira
11. XI. - Dan Grada Belog Manastira
"Oaza" dobila Povelju Grada za 2012. godinu!!!
Članak iz 'Glasa Slavonije' (5. XI. 2012, str. 22/23)
Program obilježavanja Dana Grada Belog Manastira

Sretne belomanastirske rješavačice
'Osmosmjerka' donosi sreću BelomanastirkamaRijetko se dešava da u istom broju nekog enigmatskog lista budu nagrađena dva rješavača, zapravo dvije rješavačice, iz nekog malog mjesta poput Belog Manastira. To se dogodilo u 551. broju bjelovarske "Osmosmjerke", objavljene 3. XI. 2012. godine.
Što su dobile te dvije rješavačice možete vidjeti na faksimilu koji objavljujemo, a u svakom broju "Osmosmjerke" možete rješavati mnoštvo zanimljivih zagonetaka, među kojima je i desetak onih koje su sastavljene i pripremljene u – Belom Manastiru.
Program belomanastirskog kazališnog festivala
Treći festival kazališnog stvaralaštva
Evaluacija projekta "Naučimo volontirati"
V. Nedić, M. Bem-Kovačević, K. TomanovićU petak, 2. XI. 2012. godine, u prijepodnevnim satima, u "Oazi" su bile Marina Bem-Kovačević, ravnateljica Obiteljskog centra Osječko-baranjske županije, i Katarina Tomanović, psihologinja toga centra. Njih je angažiralo Ministarstvo socijalne politike i mladih s ciljem da obave evaluaciju (vrednovanje) projekta "Naučimo volontirati", kojega i financira to ministarstvo.
Evaluatorice je zanimalo održavaju li se sve aktivnosti u skladu s odobrenim projektom, kao i troše li se sva odobrena sredstva namjenski i u roku te kako se projekt predstavio zajednici i tko je sve medijski pokrio aktivnosti toga projekta. Evaluacija je trajala sat vremena, "Oazina" projekt-koordinatorica Vesna Nedić odgovorila je na mnogo pitanja, a na kraju je konstatirano da su sve aktivnosti održane u roku i sa zacrtanim ciljem.
Poziv na prezentaciju o baranjskom turizmu
Kako da Baranja postane značajna turistička destinacija?Turistička zajednica Baranje i Turistička zajednica Općine Bilje, u suradnji s Istarskim managementcentrom te uz podršku Ministarstva turizma, poziva na besplatnu prezentaciju
"Je li Baranja dovoljno konkurentna?"
7. studenog (srijeda) 2012. od 14:00 sati
u Velikoj vijećnici u Belom Manastiru
Završeno anketiranje srednjoškolaca o volontiranju
Srednjoškolci ispunjavaju anketne upitnikeMirovna grupa Oaza, u suradnji s Gimnazijom Beli Manastir i Drugom srednjom školom, organizirala je anketiranje baranjskih srednjoškolaca na temu volontiranja. To je jedna od aktivnosti projekta "Naučimo volontirati", kojega financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.
Anketiranje je, uz odobrenje ravnatelja obiju škola, otpočelo 17. X., a završilo se 30. X. 2012. godine. Provedeno je u svim razrednim odjelima uz prisutnost razrednika. Obje škole zajedno imaju preko 550 učenika.
"Oazine" aktivistice Ana Jeličić i Dubravka Simendić preuzele su ispunjene anketne upitnike 31. listopada, a nakon toga izvršit će se statistička obrada. Suradnja s ravnateljima škola Veljkom Frankom i Blaženkom Kalčić bila je veoma uspješna i upućuje na nastavak.
Sa zanimanjem očekujemo da vidimo kakvi će biti odgovori na pojedina pitanja o volontiranju. Rezultate možemo očekivati sredinom studenog.
Radni sastanak Pododbora "Prosvjete"
Sastanci svakog posljednjeg utorka u mjesecuU utorak, 30. X. 2012. godine, održan je još jedan radni sastanak belomanastirskog Pododbora SKD-a "Prosvjeta". Sastanak je sazvao predsjednik Dejan Jeličić, a na sastanku je bilo devet od 16 članova Pododbora.
Predsjednik je izvijestio članstvo da su aktivnosti predviđene za deseti mjesec 2012. godine (promocija romana "Justinin đerdan", putovanje na Sajam knjiga) uspješno organizirane i protekle u potpunom redu. Potom je govorio o aktivnostima koje se planiraju za sljedeći mjesec (promocija knjige Stevana Medića, izložba kreativnih radova članice Pododbora i "Oazine" zaposlenice Jelene Opačić-Matijević i obilježavanje Svetog Aranđela) te o zahtjevu SKUD-a "Jovan Lazić" da mu se financira putovanje na nastup u Suboticu, što je i prihvaćeno.
Konstituiran Provedbeni odbor znanstvenog kolokvija
Provedbeni odbor Znanstvenog kolokvija 'Beli Manastir u prošlosti i sadašnjosti'Dana 30. X. 2012. godine, u Maloj vijećnici Gradske uprave Grada Belog Manastira (GBM), konstituiran je Provedbeni odbor Znanstvenog kolokvija s međunarodnim sudjelovanjem "Beli Manastir u prošlosti i sadašnjosti". Za predsjednika Provedbenog odbora izabran je dr. Davorin Bubalović, predsjednik Gradskog vijeća Grada Belog Manastira, njegovi zamjenici su Ivan Doboš, belomanastirski gradonačelnik, i Edo Jurić, ravnatelj Centra za kulturu GMB. Tajnik Provedbenog odbora je Davorin Taslidžić, ravnatelj Zavoda za baranjsku povjesnicu, a članovi su Igor Josipović, asistent na Katedri za svjetsku povijest i pomoćne povijesne predmete Odsjeka za povijest osječkog Sveučilišta, te Oskar Keller, predstavnik njemačke nacionalne manjine za GBM, Tünde Sipos Zsivics, predstavnica mađarske nacionalne manjine, Duško Kostić (Udruga romskog prijateljstva "Luna") i Jovan Nedić (Mirovna grupa Oaza).


















