MIROVNA GRUPA OAZA BELI MANASTIR

Jozsefa Antala 3 - 31300 Beli Manastir - Hrvatska

Naslovnica

(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)

Veljko Krulčić, Bordo, Dubravka Pađen-FarkašVeljko Krulčić, Bordo, Dubravka Pađen-FarkašBorivoj Dovniković Bordo, svjetski poznati autor crtanih filmova, ilustrator, karikaturist, stripaš i grafički dizajner, rođen je u Osijeku 12. XII. 1930. godine, i to u Donjem gradu, u kući prekoputa danas propale Kožare. Nakon prerane majčine smrti selio se od tetke do tetke, tako da je osnovnu školu pohađao u Osijeku, Dalju i Čepinu. Već u dječačkom dobu počeo je crtati i to toliko da je na srednjem prstu dobio - žulj. Maturirao je poslije Drugog svjetskog rata u Osijeku te odmah otišao u Zagreb, da bi uskoro započeo rad na crtanom filmu. A zanimalo ga je sve u vezi s crtanjem: i strip, i karikatura, i ilustracija, i film, i grafički dizajn.

Bordo i danas živi u Zagrebu, a u svoj rodni Osijek dolazi kad god ga netko pozove, obično na kakvu stripašku manifestaciju. Ipak, sve do novembra 2012. godine u Osijeku nije imao samostalnu izložbu svojih radova. Sad se i to promijenilo.

Nedjelja, 18. 11. 2012.

Poziv na četvrti "Čvarakfest"

Tradicionalna manifestacija u KarancuTradicionalna manifestacija u KarancuKaranački etnorestoran "Baranjska kuća", u suradnji s Turističkom zajednicom (TZ) Baranje i etnoselom Karanac, organizira četvrti "Čvarakfest".

"Čvarakfest" će se održati u subotu (8. XII. 2012), a u sklopu "Zimskog vašara u Karancu", s početkom u 9 sati. Ta gastromanifestacija svake godine privlači brojne posjetitelje iz raznih krajeva, a očekuju ih nezaobilazna domaća hrana, piće, tamburaška svirka te doživljaj tradicionalne baranjske svinjokolje.

Strani studenti u OsijekuStrani studenti u OsijekuOvo je već druga akademska godina u kojoj studenti diljem Europe imaju mogućnost doći na studij na Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku u sklopu Erasmus-programa mobilnosti. Prošle godine bilo ih je 12, po šest u svakom semestru, a ove godine taj se broj prilično povećao. Trenutno na osječkom Sveučilištu, u ovom zimskom semestru, studira čak 25 erasmus-studenata, što je veliki napredak za slavonsku metropolu.

Dio studenata smješten je u novom osječkom studentskom domu, dok su preostali smješteni u privatnom smještaju, koji je nekima "bogu iz nogu" od matičnog fakulteta. Ekonomski, Elektrotehnički, Filozofski, Medicinski, Poljoprivredni, Pravni, Prehrambeno-tehnološki fakultet i Odjel za kulturologiju domaćini su tim studentima.

Kreativna radionica za žene u KneževuKreativna radionica za žene u KneževuMjeseca listopada 2012. godine, nakon kraće stanke, nastavili smo održavati kreativne radionice u sklopu projekta "Važno je imati podršku", koje u partnerstvu provode Udruženje "Baranja" iz Bilja i Mirovna grupa Oaza. Radionice su se održavale u šest mjesta širom Baranje (Beli Manastir, Kneževo, Kozarac, Novi Bezdan, Suza i Vardarac), na opće zadovoljstvo i radost korisnica.

Kao i do sada, radionice su odisale vedrinom, maštom i šarenilom boja, koji se mogu vidjeti na prekrasno oslikanim šalovima, torbama i bocama. Sve što je urađeno završit će, kao i do sada, djelomično kod korisnica, a djelomično na štandovima nekog od budućih sajmova koji nam slijede s nadolazećim blagdanima.

Treba promijeniti grlo u lusteru - nema problemaTreba promijeniti grlo u lusteru - nema problemaGerontomajstor Radivoj – Rade Janković bio je u "Oazi" zaposlen preko javnih radova od početka kolovoza do 31. X. 2012. godine. Zadatak mu je bio da obilazi stare osobe – "Oazine" korisnike – u Belom Manastiru te u prigradskim naseljima Branjinom Vrhu i Šećeranii obavlja sitne popravke i poslove u kući. Redovito je prisustvovao sastancima "Oazinog" gerontotima srijedom, kada je od gerontodomaćica dobivao informacije što korisnicima treba popraviti ili uraditi, a onda je korisnike samostalno obilazio na terenu. Od 1. studenoga "Oazin" će gerontomajstor opet biti u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a "Oaza" svojim korisnicima do kraja ove godine neće moći pružati socijalnu uslugu sitnih popravaka u kući.

Gerontodomaćica Vesna BarbirGerontodomaćica Vesna BarbirOd početka osmog do kraja desetog mjeseca 2012. godine u "Oazi" je kao gerontodomaćica radila Vesna Barbir iz Belog Manastira. Bila je zaposlena preko mjere zapošljavanja javni radovi, a radila je u "Oazinom" programu "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira". Bile je zadužena za 10 osoba (osam žena i dva muškarca).

U mjesecu studenom obavila je ukupno 70 obilazaka. Pri tome je odradila mnoštvo poslova: 39 puta spremanje kuće ili stana, ponekad i dvorišta, 6 puta nabavka raznih namirnica, 6 puta pranje posuđa onima koji to ne mogu sami, tri puta strojno pranje rublja, u dva slučaja nabavljala je odjeću ili je odnosila na krpanje i popravak "Oazinoj" gerontokrojačici, tri puta plaćala razne kućne račune, tri puta je bila kod liječnika za prijepis recepata i u apoteci po medikamente…

M. Vinaj, D. Kovačević, D. Grgac, I. TonkovićM. Vinaj, D. Kovačević, D. Grgac, I. TonkovićU utorak, 13. XI. 2012. godine, u prepunoj auli Rektorata Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, predstavljen je zbornik "Periodi hrvatske periodike ili kako čitati istu od polovice 19. stoljeća do danas". Zbornik se sastoji od seminarskih radova nastalih u sklopu izbornog kolegija "Hrvatska periodika kao medij" studenata treće, a sada četvrte godine Kulturologije (smjerovi Medijska kultura, Knjižničarstvo i Kulturalni menadžment).

Studenti su obrađivali različite zanimljive teme, a 25 radova od ukupno 56 autora podijeljeni su u četiri cjeline: "Osječke novine i kako ih čitati: osječko novinstvo do kraja Drugog svjetskog rata", "Novine i časopisi nakon Drugog svjetskog rata", "Dječji i omladinski listovi – periodika najzahtjevnijih čitatelja" te "Od konvencionalnog do digitalnog – elektronički časopisi – prednosti i nedostaci". Svi radovi imaju sažetak na engleskom jeziku.

Pripreme za karaokePripreme za karaokeU desetom mjesecu 2012. godine održavane su u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra tri "Oazine" likovno-kreativnih radionica za djecu od 7 do 14 godina. Radionice se održavaju petkom od 18 do 20 sati, a volonterski ih vodi Stela Fabijan.

Na tim radionicama djeca su oslikavala platnene torbe bojama za tekstil, igrala se društvenim igrama, a najzanimljivije im je bilo na parti-druženju, na kome su mogli uz karaoke pokazati svoje pjevačko umijeće.

Gerontodomaćica Ana JeličićGerontodomaćica Ana Jeličić"Oazin" gerontotim, koji radi na trogodišnjem socijalnom programu za stare i nemoćne osobe na području Grada Belog Manastira, sastao se tokom desetog mjeseca 2012. godine pet puta (svake srijede). Tim čine: osam gerontodomaćica, gerontomajstor, gerontokrojačica, patronažna sestra, asistentica i voditeljica programa. Program financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.

Gerontodomaćice su obilazile ukupno 57 starih osoba (51 ženu i 6 muškaraca). Ukupno su izvršile 453 obilaska korisnika. Gerontomajstor je izvršio je sve popravke koje su bile potrebne tokom mjeseca, a gerontokrojačica je odradila potrebne probe odjevnih predmeta, kao i sljedeće poslove: krpanje džepova, pojaseva, poruba sukanja i šliceva, skraćivanje pidžama i šalova, prekrajanje zavjesa te šivanje jastučnica.

Laura Blagus Tenjeri (u vrhu stola)Laura Blagus Tenjeri (u vrhu stola)U ponedjeljak, 12. XI. 2012. godine, s početkom u 18 sati, u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra, Laura Blagus Tenjeri, voditeljica Poduzetničkog centra Beli Manastir, prezentirala je "Oazinim" članicama natječaj za nagrađivanje najboljih poduzetničkih ideja u 2012. godini na području Osječko-baranjske županije.

Kako piše na internetskim stranicama Županije: "Poduzetnička ideja označava zamisao o ponudi konkretnih proizvoda ili usluga u skladu s potrebama kupca, radi stvaranja dobiti". Dovoljno je samo osmisliti ideju, a realizacije nije potrebna.

Za najbolje poduzetničke ideje dodijelit će se 13 novčanih nagrada i to:

  • prva nagrada u iznosu od 15.000 kuna
  • druga nagrada u iznosu od 10.000 kuna
  • treća nagrada u iznosu od 5.000 kuna
  • deset nagrada u iznosu od 3.000 kuna.

Jagoda Manuć, ekološka aktivisticaJagoda Manuć, ekološka aktivisticaJagoda Munić iz zagrebačke "Zelene akcije " (ZA), u nedjelju, 11. XI. 2012. godine, na godišnjoj skupštini "Friends of the Earth International" (FoEI) u Salvadoru, izabrana je za predsjednicu te najveće svjetske mreže udruga za zaštitu okoliša, na mandat od dvije godine.

FoEI okuplja 76 udruga za zaštitu okoliša iz isto toliko država svijeta te ima preko 2.000.000 članova i podržavatelja. "Zelena akcija" je članica te mreže već 12 godina. Neke od proritetnih tema kojima se bavi FoEI klimatske su promjene, zaštita bioraznolikosti, očuvanje prostora za potrebe lokalnih zajednica, osiguranje pravednog pristupa hrani lokalnim zajednicama, zaštita šuma i voda... U svojim aktivnostima FoEI propituje postojeće ekonomske modele te promovira rješenja koja doprinose uspostavi ekološki održivog i socijalno pravednog društva.

Ponedjeljak, 12. 11. 2012.

Proslavljena dodjela Povelje Grada

Dobro raspoloženje povodom dodjele Povelje GradaDobro raspoloženje povodom dodjele Povelje GradaNakon što je u ponedjeljak, 12. XI. 2012. godine, u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra, Laura Blagus Tenjeri, voditeljica Poduzetničkog centra Beli Manastir, završila prezentaciju natječaja za nagrađivanje najboljih poduzetničkih ideja u 2012. godini na području Osječko-baranjske županije, okupljene "Oazine" članice i korisnice nisu se razilazile. Iako je to bio termin za kreativnu radionicu za žene, nisu se odvijale ni aktivnosti uobičajene za takve radionice. Na "programu" je bilo nešto drugo.

Naime, Ljubica Buha, dugogodišnja članica "Oaze" i vjerna korisnica "Oazinih" kreativnih radionica, pripremila je malo osvježenje za sve (kiflice, raznovrsne kolače i sokove), a "Oaza" je osigurala pladanj suhomesnatih proizvoda, sireva i maslina. Razlog za slavlje bila je dodjela Povelje Grada Belog Manastira Mirovnoj grupi Oaza. Trebalo je to obilježiti, a kako drugačije nego uz jelo, piće, druženje i dobro raspoloženje.

Supruga Józsefa Szekóa prima Zlatnu plaketuSupruga Józsefa Szekóa prima Zlatnu plaketuJózsef Szekó rođen je 21. prosinca 1954. godine. Po završetku studija kemije, vraća se u Mohač, gdje obavlja niz odgovornih dužnosti u gradu i gradskoj upravi i predstavlja svoj grad u županijskim tijelima. Dužnost gradonačelnika Mohača obavlja od 1998. godine, a na posljednjim parlamentarnim izborima izabran je za zastupnika u mađarskom parlamentu.

Od 2004. godine ima vodeću ulogu u formiranju i vođenju asocijacije mikroregija, gdje je svojim idejama i inicijativom zaslužan za izgradnju i podizanje standarda življenja upravo u regiji Južno Podunavlje, i to realiziranjem mnogih projekata koji su prošli stroge procedure komisija EU.

Ivan Feher prima Povelju GradaIvan Feher prima Povelju GradaIvan Feher (Feher Janoš) rođen je 25. srpnja 1939. godine. Belomanastircima je poznat kao "Foto Feher". Četrdeset godina svoga rada poklonio je Belom Manastiru. Po struci je visokokvalificirani fotograf, a svoj fotografski život započeo je daleke 1963. godine, nakon što je zanat izučio kod znamenitog somborskog fotografa Ištvana Karchera. Majstorski ispit položio je u Osijeku kao jedan od pet najboljih u svojoj generaciji.

Osim profesionalnog rada, Feher je stalni sudionik gotovo svih društvenih zbivanja unutar mađarske zajednice Belog Manastira, a najpoznatije su njegove izložbe "Beli Manastir – nekada i sada" te "Ruke" i "Križevi u Baranji".

Franjo Balog prima Povelju GradaFranjo Balog prima Povelju GradaFranjo Balog je rođen 23. rujna 1948. godine. Godine 1971. došao je u Baranju kao učitelj i punih 40 godina radio na odgoju malih Baranjaca i Belomanastiraca. Generacije učenika pamte ga po ljubavi prema prirodi, koju cijeli radni vijek prenosi na djecu.

Posebno se ističe u organizaciji izviđača, kako u Belom Manastiru, tako i u mnogim selima na području cijele Baranje, te je jedan od najzaslužnijih što belomanastirska osnovna škola ima status ekoškole. Svoje slobodno vrijeme koristi za održavanje mnogobrojnog bilja i cvijeća u samoj školi, kao i u školskom okruženju.

Predsjednik Davor Krušelj prima Povelju GradaPredsjednik Davor Krušelj prima Povelju GradaStreljačka udruga "Mars" Beli Manastir u svom desetogodišnjem postojanju okuplja djecu i mlade u olimpijskom sportu streljaštvu, a u nekoliko posljednjih godina ostvaruje hvale vrijedne rezultate kako na državnim, tako i na međunarodnim natjecanjima. Ta udruga je proglašena za najbolji sportski kolektiv u 2011. godini u Baranji.

Već nekoliko godina Udruga organizira i međunarodni "Turnir Svetog Martina" u povodu Dana Grada Belog Manastira, koji je prerastao u turnir na koji dolaze ponajbolji europski i svjetski strijelci.

Predsjednica Vesna Nedić prima Povelju GradaPredsjednica Vesna Nedić prima Povelju GradaMirovna grupa Oaza Beli Manastir, nevladina, neprofitna i nestranačka organizacija iz Belog Manastira, osnovana je 1997. godine. Od tada ona uporno radi na poboljšanju kvalitete života Baranjaca kroz edukativne, socijalne i ekološke programe te kroz razvoj neprofitnog poduzetništva i volonterstva.

Preko deset tisuća Baranjaca bili su ili jesu korisnici "Oazinih" aktivnosti. Tijekom proteklih godina Mirovna grupa Oaza provela je 99 projekata i kroz njih u Baranju donijela preko 5.500.000 kuna. Zahvaljujući takvom predanom radu, mnogim Baranjcima olakšan je život u osiromašenoj Baranji. Stoga Gradsko vijeće Grada Belog Manastira dodjeljuje Povelju Grada Mirovnoj grupi Oaza Beli Manastir.

(Iz obrazloženja Gradskog vijeća;
opširniji članak vidjeti ovdje)

(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)

Vesna Nedić prima povelju dodijeljenu 'Oazi'Vesna Nedić prima povelju dodijeljenu 'Oazi'Povodom Dana Grada, koji se obilježava na blagdan svetog Martina (11. XI.), Grad Beli Manastir dodjeljuje svoja javna priznanja zaslužnim pojedincima i pravnim osobama. Od 2000. godine dodjeljuje se Povelja Grada Belog Manastira, od 2003. godine Zlatna plaketa Grada Belog Manastira "Sveti Martin", a 2004. godine proglašena su i dva počasna građanina (Jadranka Kosor i Vladimir Šeks).

József Szekó
Ove, 2012. godine, na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Belog Manastira, održanoj u nedjelju, 11. studenog, Zlatna plaketa dodijeljena je J
ózsefu Szekóu, od 1998. godine gradonačelniku Mohača, prekograničnog mađarskog grada s kojim je Beli Manastir potpisao povelju o bratimljenju još prije 40 godina.

Stranica 308 od 386
Nalazite se ovdje: Naslovnica
Naša web-stranica koristi sljedeće kolačiće: Google Analytics, Youtube, JA_T3_blank_tpl i cwGeoData. Sve to koristimo kako bismo anonimnom analizom vaše aktivnosti dobili informaciju je li vam iskustvo korištenja naše web-stranice pozitivno (ako nije da ga poboljšamo), a sve s ciljem kako biste od nas dobili najbolje moguće informacije.
Više informacija Ok