MIROVNA GRUPA OAZA BELI MANASTIR

Jozsefa Antala 3 - 31300 Beli Manastir - Hrvatska

Naslovnica

Učesnici seminara u Belom ManastiruUčesnici seminara u Belom ManastiruU ponedjeljak, 17. XII. 2012. godine, od 10 do 15 sati, u belomanastirskom Hotelu "Patria" održan je seminar "Baranjske perspektive razvoja", koji su organizirali osječka Udruga za kreativni razvoj "Slap", LAG Baranja i Hrvatska mreža za ruralni razvoj. Seminar je sastavni dio projekta Rural.net, koji udruga "Slap" u okviru programa "IPA CBC Mađarska-Hrvatska" provodi u partnerstvu s Manjinskom udrugom "Naši ljudi" iz Mađarske, LAG-ovima "Baranja" i "Beremend" te Hrvatskom mrežom za ruralni razvoj. Tim projektom jačaju se ljudski kapaciteti za razvoj ruralnih prostora s obje strane granice te se izrađuje lokalna razvojna strategija LAG-a Baranja te zajednička regionalna razvojna strategija i platforma djelovanja (LAG-ovi "Baranja" i "Beremend").

Jadranka Kuduz slavi rođendanJadranka Kuduz slavi rođendanProjekt pod imenom "Važno je imati podršku" došao je, kao i ova godina, do samoga kraja (o čemu se može pročitati i ovdje) pa su posljednju kreativnu radionicu pred božićne blagdane u ponedjeljak, 17. XII. 2012.godine, u Belom Manastiru "Oazine" kreativke iskoristile za jedan mali parti. Ženama kreativkama, naviknutima na improvizaciju, ne treba puno da bi rezultat ispao – super!

I ovaj put, kao i prethodnih godina, "Oazine" aktivistice potrudile su se da poklon-paketićima i malom zakuskom zahvale svojim vjernim korisnicama. No, opet je to bilo obostrano jer je korisnica Jadranka Kuduz imala rođendan pa je sve prisutne počastila svojim kućnim delicijama.

Dobrilo Pavić, Milorad Nikčević, Anđelka Pavić i Jadranka RadoševićDobrilo Pavić, Milorad Nikčević, Anđelka Pavić i Jadranka RadoševićU subotu, 15. XII. 2012. godine, s početkom u 17 sati, u belomanastirskoj Velikoj vijećnici održano je crnogorsko književno veče u organizaciji KUD-a "Montenegro-Montenegrina". Veče je bilo posvećeno crnogorskom književniku (a belomanastirskom zetu) Dobrilu Paviću te osječkom odvjetniku i pjesniku Luju Medvidoviću. Program je vodio prof. dr. sc. Milorad Nikčevićiz Osijeka, redovni profesor u miru osječkog Filozofskog fakulteta, porijeklom iz Crne Gore.

Vježbe za kralježnicuVježbe za kralježnicuU mjesecu studenom 2012. godine rekreativne radionice za žene održavane su na pet lokacija u Baranji: u Batini, Belom Manastiru, Duboševici, Kozarcu i Popovcu. Radionice su bile dio projekta "Važno je imati podršku", koji su u partnerstvu provodili Udruženje "Baranja" iz Bilja i Mirovna grupa Oaza, a financirala ga je Europska Unija. Mjesec studeni bio je posljednji mjesec održavanja rekreativnih radionica za žene.

Na radionicama su se radile vježbe za kralješnicu, zumba-fitness i aerobik. Posebno zanimanje pokazale su korisnice u Duboševici, dok se u Kozarcu interes smanjio. Radionice su vodile trenerice Gimnastičkog društva Beli Manastir Evica Čutoraš i Danijela Mihaljec.

Vesela božićna predstava za djecu 'Božićna priča'Vesela božićna predstava za djecu 'Božićna priča'U petak, 14. XII. 2012. godine, s početkom u 18:30 sati, u belomanastirskoj kinodvorani Gradsko kazalište Beli Manastir izvelo je veselu božićnu predstavu za djecu pod nazivom "Božićna priča". Za belomanastirske mališane te njihove roditelje i nastavnike, koji su dupke ispunili dvoranu, predstavu su organizirali Udruga osoba s alergijama i problemima disanja "Alerga" i Udruga roditelja djece s posebnim potrebama "Baranjski leptirići".

Predstavu je režirala Daniela Taslidžić Herman, uz tehničku pomoć Zorana Hermana, a u njoj su glumili: Matej Benek (dječak), Anamaria Embreuš (djevojčica), Nebojša Šimić (vilenjak Poki), Biljana Marušić (vila Lili) i Stefan Damjanić (Djed Božićnjaka).

Kreativna radionica za žene u SuziKreativna radionica za žene u SuziJedanaesti mjesec 2012. godine bio je završni mjesec održavanja kreativnih radionica za žene u sklopu projekta "Važno je imati podršku", koje su u partnerstvu provodili Udruženje "Baranja" iz Bilja i Mirovna grupa Oaza. Radionice su u posljednje vrijeme održavane u pet mjesta širom Baranje (Kneževo, Kozarac, Novi Bezdan, Suza i Vardarac) u lokalnim udrugama, na opće zadovoljstvo i radost korisnica. Vodile su ih "Oazine" kreativke Ana i Jelena. Ukupno je održano 17 radionica, u tri mjesta po tri i u dva mjesta po četiri.

- Naše korisnice su se – kaže Jelena – taman oslobodile, postale sigurne u sebe i svoje sposobnosti, počele sigurno izrađivati različite predmete, a ono – kraj. Ana i ja smo već "naučene" na završetke projekata, no ipak nam svaki rastanak s korisnicama teško pada. Sve udruge su napravile male završne radionice-proslavice, ali korisnice iz Suze moramo posebno pohvaliti: od radova do kolača.

Može li se u Baranji proizvoditi bijeli luk?Može li se u Baranji proizvoditi bijeli luk?Udruženje "Baranja" iz Bilja, Poljoprivredni fakultet iz Osijeka i Socijalno-poduzetnička zadruga "Ruke" organiziraju predavanje o proizvodnji bijelog luka (češnjaka). Predavanje će se održati u srijedu, 19. XII. 2012. godine, s početkom u 16 sati u Domu kulture u Bilju.

Prvo je bilo objavljeno da će se predavanje održati u Branjini. Iz objektivnih razloga mjesto je moralo biti promijenjeno, a sve ostalo ostaje isto.

Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane s područja Baranje, a predavači će biti prof. dr. sc. Nada Parađiković i dipl. ing. Tomislav Vinković.

Teme predavanja bit će:

  • uzgoj bijelog luka (češnjaka)
  • tipovi tla u Baranji te uzorkovanje i analiza tla
  • predstavljanje primjera dobre prakse pokretanja proizvodnje koje se ostvarile sudionice dosadašnjih edukacijskih programa Udruženja "Baranja"

Životno djelo Jelke MihaljevŽivotno djelo Jelke MihaljevU subotu, 15. XII. 2012. godine, s početkom u 18 sati, u Domu kulture Draž održat će se promocija knjige "Proletilo dvanaest golubova : Predajna kultura baranjskih Hrvata". U glazbenom dijelu promocije sudjelovat će KUD "Sloga" Draž i KUD "Mladi Šokci" Duboševica.

Knjiga "Proletilo dvanaest golubova", koja ima 374 stranice s ilustracijama djelomično u bojama, životno je djelo autorice Jelke Mihaljev iz Draža, sa skupljenom i zapisanom građom kroz 70 godina. Knjiga je zapis o starim, nestalim vremenima, o nekadašnjim ljudima i o običajima po kojima su živjeli.

U utorak, 18. XII. 2012. godine, s početkom u 14 sati, u belomanastirskom Društvenom centru, Ulica J. Antala 3, održat će se

OKRUGLI STOL
"Ljudska prava – model rada na terenu"

Okrugli stol organizira Udruženje "Baranja" iz Bilja u partnerstvu s Mirovnom grupom Oaza iz Belog Manastira, kao jednu od aktivnosti koje se provode u okviru projekta "Važno je imati podršku", kojega financira Europska Unija te sufinancira Ured za udruge Vlade RH. U radu okruglog stola sudjelovat će članovi projektnog tima i timova podrške na terenu.

S ciljem da predstavimo provedene aktivnosti u protekle dvije godine i da predstavimo rezultate institucijama koje svojim radom direktno ili indirektno štite ljudska prava, pozivamo te institucije da pošalju svoje predstavnike koji će moći sudjelovati u radu okruglog stola.

Gerontodomaćice Biserka i DubravkaGerontodomaćice Biserka i DubravkaKrajem svake godine Mirovna grupa Oaza za korisnike svoje socijalne usluge pomoć u kući priprema iznenađenje povodom zimskih blagdana.

Tako su i ove godine članice gerontotima Ana i Dubravka nabavile određene artikle, koje su potom u srijedu (12. XII. 2012), skupa s ostalim gerontodomaćicama, spakovale u paketiće i sortirale po mjestima odnošenja.

I. Benak, F. Kopecki, Renata Bencek, Reza Stanković, P. Malbaša i M. VasiljevićI. Benak, F. Kopecki, Renata Bencek, Reza Stanković, P. Malbaša i M. VasiljevićU utorak, 11. XII. 2012. godine, s početkom u 16 sati, kad se vani već počeo spuštati mrak i tiho padati snijeg, u belomanastirskom Domu za starije i nemoćne osobe započeo je predbožićni pjesnički sat za štićenike toga Doma. Tu poetsku priredbu organizirala je radionica pjesnika Udruge "Zanatlija" Čepin (U. Z. Č.) pod vodstvom njenog predsjednika Franje Kopeckog, koji za sebe na svojoj posjetnici jednostavno kaže: pjesnik. Uz njega, svoje stihove čitali su još i Ivan Benak (Valpovo), Petar Malbaša (Osijek), Milenko VasiljevićČiko (Osijek) te dvije pjesnikinje: Renata Bencek iz Šećerane kod Belog Manastira i Reza Stanković iz Bistrinaca, koja je rođena u Gatskom ritu (Lanki) s baranjske strane rijeke Drave i koja je od 1965. do 1991. živjela u Baranjskom Petrovom Selu.

Naslovnica 700. brojaNaslovnica 700. brojaU utorak, 11. XII. 2012. godine, izišao je jubilarni, 700. broj riječkog enigmatskog lista "Skandi Feniksa". Prvi broj objavljen je 22. I. 1998. godine, a – kao što mu i ime kaže – otada pa do danas objavljuje samo skandi-križaljke i njene varijacije, uz nešto viceva i karikatura.

U 33. broju (15. IV. 1999) pokrenuta je rubrika "Podatak više", koja je zamišljena kao mjesto na kome će se objavljivati članci ili o riječima koje su česte u križaljkama, a o kojima se malo zna, ili o riječima o kojima se može ispričati kakva zanimljiva priča, ili o nekoj enigmatskoj temi o kojoj bi trebalo znati više. Uz članak na 16. stranici uvijek se objavljuju i dvije skandinavke: mala na istoj, a velika na 17. stranici, koje su tematski vezane za članak.

Do 700. broja ta je rubrika objavljena 664 puta. Većina članaka nastala je u Baranji jer ih je napisao administrator "Oazine" web-stranice Jovan Nedić, a u novije vrijeme članke su pisali i Vjeko Hudolin iz Dragalića kod Nove Gradiške (18), Nedjeljko Nedić iz Ugljare kod Orašja (21), Robert Šimanović iz Zagreba (1) i Stjepan Tumpić iz Varaždina (55).

Gerontodomaćica Ana donosi poklon korisniciGerontodomaćica Ana donosi poklon korisnici"Oazin" gerontotim, koji radi na trogodišnjem socijalnom programu za stare i nemoćne osobe na području Grada Belog Manastira, sastao se tokom jedanaestog mjeseca 2012. godine četiri puta (svake srijede). Tim čine: sedam gerontodomaćica, gerontokrojačica, patronažna sestra, asistentica i voditeljica programa. Program financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.

Gerontotim se redovito sastaje da bi pronašao rješenja za novonastale probleme vezane za pojedine korisnike. Tako je stanje zdravlja, koje je donedavno bilo relativno dobro, jednu "Oazinu" korisnicu od 85 godina ponukalo da sklopi ugovor o doživotnoj brizi sa susjedom, koja joj takvu pomoć može stalno pružati, pa više neće koristiti usluge "Oazinog" projekta.

Gerontodomaćice su obilazile ukupno 56 starih osoba (49 žena i 7 muškaraca). Ukupno su izvršile 368 obilazaka korisnika.

Logo Lokalne akcijske grupe (LAG-a) BaranjaLogo Lokalne akcijske grupe (LAG-a) Baranja
Na temelju članka 29. Statuta, Glavni odbor Lokalne akcijske grupe (LAG) Baranja, na svojoj sjednici održanoj 10.12. 2012. godine, donio je odluku o objavi

 NATJEČAJA
za odabir projekata i projektnih ideja za uvrštenje u lokalnu razvoju strategiju Baranje

Lokalna akcijska grupa (LAG) Baranja radi na izradi lokalne razvojne strategije Baranje i prikuplja projekte i projektne ideje na području Baranje koji udovoljavaju sljedećim kriterijima:

Oslikavanje kuhačaOslikavanje kuhačaI u jedanaestom mjesecu 2012. godine održavane su u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra "Oazine" likovno-kreativnih radionica za djecu od 7 do 14 godina. Radionice se održavaju petkom od 18 do 20 sati, a volonterski ih vodi Stela Fabijan. U prosjeku na radionicama je bilo po osam malih i mladih korisnika.

U studenome su održane četiri radionica:

  • 9. XI. 2012. – Oslikavanje kuhača.
  • 16. XI. 2012. – Slikanje akvarel-tehnikom božićnih motiva.
  • 23. XI. 2012. – Oslikavanje papirnih tacni salvetnom tehnikom.
  • 30. XI. 2012.Parti.

Specijaliteti makedonske kuhinjeSpecijaliteti makedonske kuhinjeU ponedjeljak, 10. XII. 2012. godine, Udruženje "Baranja" iz Bilja i Mirovna grupa Oaza iz Belog Manastira, organizacijom javne tribine "Nacionalne manjine u životu zajednice – uloga i značaj žena", obilježili su u belomanastirskom Društvenom centru Međunarodni dan ljudskih prava. To obilježavanje jedna je od aktivnosti koje su provedene u okviru projekta "Važno je imati podršku". Provedbu toga projekta financira Europska Unija, a sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Društveni centar - 'Oazino' sjedišteDruštveni centar - 'Oazino' sjedišteU ponedjeljak uveče, 10. XII. 2012. godina, u belomanastirskom Društvenom centru održan je prvi sastanak novog Nadzornog odbora (NO) Mirovne grupe Oaza. Sastanku su prisustvovali Vesna Nedić, predsjednica "Oaze", te Sandra Kušenić i Milenko Stanić, članovi Nadzornog odbora. Opravdano je bila odsutna članica NO Ankica Bilandžić (Bilje).

Sastanak je imao sljedeći dnevni red:

  • 1. Upoznavanje s radom "Oaze"
  • 2. Daljnja komunikacija
  • 3. Razno

Ad 1.
Projekt-koordinatorica je upoznala prisutne s dosadašnjim radom "Oaze". Pripremila im je mali izvještaj u kome su bili prikazani:

Topli obrok svaki radni danTopli obrok svaki radni danSocijalna usluga dostava besplatnih toplih obroka, koju "Oaza" pruža kroz svoj trogodišnji program "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira", odvija se i dalje, a financiraju je Ministarstvo socijalne politike i mladih i Grad Beli Manastir. Trenutno je tom socijalnom uslugom, s preporukama Centra za socijalnu skrb, obuhvaćeno 40 osobas područja Grada Belog Manastira, kojima je takav obrok najpotrebniji.

Topli obroci stižu svakog radnog dana iz kuhinje Crvenog križa Osijek u posebnim posudama – jelonošama, koje "Oazin" razvozač Ljubo također svakodnevno razvozi korisnicima i od njih preuzima jučerašnje jelonoše, uredne i oprane.

Građane treba educirati da se zaštite od krađeGrađane treba educirati da se zaštite od krađeU petak, 7. XII. 2012. godine, s početkom u 11 sati, u Maloj vijećnici Grada Belog Manastira održana je osma sjednica Vijeća za prevenciju za područje Grada Belog Manastira. Na sjednici je bilo deset članova Vijeća i jedna članica radne skupine tog vijeća: Denis Čeh, Ivan Doboš, Veljko Frank, Iva Jeger Miser, Ivica Jurić, Ferenc Kovač, Damir Mendler, Predrag Prekodravac, Ines Rudić Pavliha, Predrag Stojanović i Vesna Nedić.

Sjednica je imala sljedeći dnevni red:

  •  Informacije o radu Vijeća za prevenciju za područje Grada Belog Manastir u 2012. godini
  •  Predstavljanje aktivnosti Vijeća za prevenciju za područje Grada Belog Manastira u 2013. godini
  •  Pitanja i prijedlozi

U petak, 7. XII. 2012. godine, u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra, s početkom u 13 sati, održan je u okrugli stol "Kako prepoznati ovisnost mladih". Okrugli stol je organizirala Mirovna grupa Oaza iz Belog Manastira u sklopu svog projekta "Naučimo volontirati", a povodom mjeseca borbe protiv ovisnosti i uz financijsku potporu Ministarstva socijalne politike i mladih.

Sofija Beuk, Ana Rebrina, Ivan Doboš, Adriana Traic Horvat, Damir Mendler (desno)Sofija Beuk, Ana Rebrina, Ivan Doboš, Adriana Traic Horvat, Damir Mendler (desno)Moderatorica je bila Jasna Petrović, a na okruglom stolu je bilo 18 učesnika: Sofija Beuk (Druga srednja škola), Ivan Doboš (Grad Beli Manastir), Veljko Frank (Gimnazija Beli Manastir), Ivica Jurić (Prva srednja škola), Đurđa Kocijan (Centar za socijalnu skrb), Marija Kribl i Dubravka Vučić (Zavod za javno zdravstvo OBŽ), Damir Mendler i Adriana Traic Horvat (OŠ "Dr. Franjo Tuđman"), Vilim Ravnjak (Policijska postaja Beli Manastir), Ana Rebrina i Senka Žigić (P.G.D.I.), Ines Rudić Pavliha (GDCK Beli Manastir) te Stela Fabijan, Vesna Nedić, Jelena Opačić-Matijević i Dubravka Simendić("Oaza").

Stranica 306 od 386
Nalazite se ovdje: Naslovnica
Naša web-stranica koristi sljedeće kolačiće: Google Analytics, Youtube, JA_T3_blank_tpl i cwGeoData. Sve to koristimo kako bismo anonimnom analizom vaše aktivnosti dobili informaciju je li vam iskustvo korištenja naše web-stranice pozitivno (ako nije da ga poboljšamo), a sve s ciljem kako biste od nas dobili najbolje moguće informacije.
Više informacija Ok