O Erasmusu na SoS-u (II)
Mnogi učenici i studenti žele da dio svog školovanja "odrade" u nekoj stranoj zemlji i na stranom jeziku, ali je malo njih kojima to i uspije. Belomanastirka Sonja Nedić, "Oazina" volonterka i učesnica mnogih "Oazinih" akcija, koja studira medijsku kulturu na osječkom Odjelu za kulturologiju, svoj peti (zimski) studijski semestar u školskoj godini 2011/2012, u ukupnom trajanju od pet mjeseci, pohađala je na Univerzitetu Alpen-Adria u austrijskom Klagenfurtu. To joj je omogućila stipendija koju je dobila preko programa mobilnosti Erasmus, koji je namijenjen studentima u svrhu provođenja dijela studija na stranim sveučilištima ili u svrhu obavljanja stručne prakse. Jedno takvo iskustvo, osim što donosi nova akademska znanja, pomaže u osamostaljivanju mladih ljudi, učenju stranih jezika te u kulturnom bogaćenju.
Da bi svoja iskustva prenijela drugim studentima, Sonja je pisala kolumnu pod naslovom "Erasmus iz mog kuta" na internetskoj stranici SoS ("Studenti osječkog Sveučilišta"). Do svih članaka objavljenih u toj kolumni može se doći ovdje ili ovdje.
Odjeci u novinama – "Izvor"
Već smo na ovoj web-stranici zabilježili da je o našoj volonterskoj akciji "Hoćemo čišće, možemo čišće" – kojom smo 21. IX. 2012. godine očistili Šećeransko jezero – pisao osječki "Glas Slavonije". Početkom desetog mjeseca, u 51. broju vukovarskog polumjesečnika "Izvor", pojavio se članak preko cijele stranice o istoj akciji, koji je napisala Stana Nemet, voditeljica na belomanastirskom Radiju Banska kosa. I taj smo članak, naravno, pohranili u "Oazinu" arhivu objavljenih članaka.
Rad gerontomajstora Radeta Jankovića (IX/2012)
Vješte ruke sve mogu popraviti"Oazin" gerontomajstor Radivoj – Rade Janković zaposlen je preko javnih radova u razdoblju od 8. do 10. mjeseca 2012. godine. Zadatak mu je da obilazi stare osobe – "Oazine" korisnike – u Belom Manastiru te u prigradskim naseljima Branjinom Vrhu i Šećerani i obavlja sitne popravke i poslove u kući.
Srijedom redovito prisustvuje sastancima "Oazinog" gerontotima, na kojima dodatno saznaje za potrebe starih osoba, a svakodnevno vodi evidenciju onoga što je uradio. Učestvovao je i u volonterskoj akciji čišćenja Šećeranskog jezera.
Najavljujemo: Likovna kolonija u Luču
Likovna kolonija 'Umjetnost i sport ruku pod ruku', Luč, 6. X. 2012.
Najavljujemo: Međunarodna smotra folklora
Međunarodna smotra folklora, Beli Manastir, 5. X. 2012. godine
Rad "Oazinog" internet-kluba (IX/2012)
'Oazin' internet-klub opet je punPosjećenost "Oazinog" internet-kluba u mjesecu rujnu bila je velika. Kako je počela nova školska godina, tako su i školarci počeli više dolaziti. Boravak u internet-klubu odličan je način da skrate vrijeme dok čekaju prijevoz kući.
Posjećenost je veća u poslijepodnevnim satima, nego prijepodne, pa često dolazi i do gužve. Početkom i sredinom mjeseca bilo je manjih problema s računalima, no sve ih je uspješno riješio "Oazin" "održavatelj računalne opreme" Davor Frič pa danas sva računala rade za potrebe korisnika.
Radno vrijeme "Oazinog" internet-kluba i dalje je svakog radnog dana od 8 do 20 sati, dok subotom i nedjeljom ne radi. Korisnici usluga su djeca koja dolaze igrati igrice, školarci dok čekaju javni prijevoz kući te ozbiljniji odrasli ljudi koji svoje slobodno vrijeme također provode u internet-klubu. Uz poštivanje kućnog reda i mira, u "Oazin" internet-klub svi su građani dobrodošli.
Promocija knjige "Rječnik, govor i običaji voćinskog kraja"
P. Matić, N. Živković, M. Vasiljević i D. Tanacković(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U subotu, 29. IX. 2012. godine, u organizaciji Pododbora Osijek SKD-a "Prosvjeta", održana je promocija knjige "Rječnik, govor i običaji voćinskog kraja koji nestaju" (397 stranica), čiji su autori Milenko Vasiljević – Čiko, pjesnik iz Osijeka, i Nikola Živković, profesor iz Belog Manastira. Doprinos nastanku knjige, osim autora, dali su još i Milan Dvornić iz Belog Manastira i Zvjezdana Matoković (rođena Vasiljević) iz Valpova, kao ilustratori, Radenko Bošković – Rajs kao urednik, te Petar (Pero) Matić, profesor i kustos iz Darde, kao recenzent i pisac pogovora.Autori knjige i recenzent rođeni su u voćinskom kraju, u selima koja su međusobno udaljena nekoliko kilometara: Milenko Vasiljević u Sekulincima, Nikola Živković u Smudama, a Pero Matić u mjestu Bokane, pa je njihov rad na ovoj knjizi "vijenac izgubljenom zavičaju", kako je svoj pogovor naslovio Pero Matić.
10. Sajam obrtništva i poduzetništva Baranje
(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
'Oazin' štandU subotu, 29. IX. 2012. godine, na belomanastirskom Trgu slobode održan je jubilarni, 10. Sajam obrtništva i poduzetništva Baranje, koji je uspješno organiziralo Udruženje obrtnika Baranje i na kome je bilo više od 80 izlagača iz Slavonije i Baranje. Na Sajmu je učestvovala i Mirovna grupa Oaza, a "Oazin" štand su aranžirale i na njemu dežurale Ana Jeličić i jedna volonterka.
Na otvaranju Sajma izlagačima i okupljenim građanima obratili su se Marina Petranović i Dario Lozančić, tajnica i predsjednik Udruženja obrtnika Baranje, Dragutin Grabrović, predsjednik Županijske obrtničke komore, Željko Kraljičak, dožupan Osječko-baranjske županije, i belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš. Otvaranje Sajma uveličao je nastup HKUD-a Beli Manastir.
Zahvala Volonterskog centra Osijek
U petak, 28. IX. 2012. godine, od Volonterskog centra Osijek primili smo sljedeći mail:
Web-stranica Volonterskog centra OsijekDragi volonteri, prijatelji i poslovni suradnici!
21. rujna održana je javna manifestacija "Hrvatska volontira!" u koju se uključio veliki broj pojedinaca, organizacija civilnoga društva, institucija i tvrtki, koje su kroz različite javne akcije u svojoj zajednici promovirali volonterstvo.
Ovim vam putem zahvaljujemo što ste bili dio ove manifestacije, pokazali nesebičnost i volonterski duh te svojim angažmanom doprinijeli razvoju zajednice.
Kako je proteklo obilježavanje manifestacije u Slavoniji i Baranji možete pročitati na našoj web-stranici (ovdje), na kojoj će uskoro biti postavljena i fotogalerija s volonterskih akcija.
Srdačan pozdrav!
Mirta Kovačević
Volonterski centar Osijek
L. Jägera 12, Osijek
tel: 031/211-306
fax: 031/200-457
mob: 091/477-2288
e-mail: osvolonteri@osvolonteri.hr, info@osvolonteri.hr
web: www.osvolonteri.hr
Konferencija o partnerstvu u socijalnom zapošljavanju
Prezentacija Marte Horvath (Mađarska)Dana 27. IX. 2012. godine, s početkom u 10 sati, u Hotelu Waldinger održana je konferencija "Partnerstvom do socijalnog zapošljavanja", koju su organizirali Udruga za kreativni razvoj "Slap", Regionalna razvojna agencija (RRA) Slavonije i Baranje i Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) – Područna služba Osijek.
Cilj konferencije bio je "okupiti ključne dionike u području socijalnog zapošljavanja te ponovno aktualizirati i osvijetliti nekoliko kritičnih aspekata: održivost projektnih partnerstava, modeli financiranja programa socijalnog zapošljavanja te predstaviti nove i inovativne modele socijalnog zapošljavanja kroz poslovnu suradnju".
Ekološka akcija "Čuvari okoliša"
"Baranjska čistoća" počinje akciju odvoza glomaznog otpada s područja cijele Baranje pod nazivom "Čuvari okoliša". Odvoz je besplatan, a građani su dužni glomazni otpad (npr. stare hladnjake, peći, perilice, štednjake, elektroničke uređaje i sl.) iznijeti uz cestu ispred kuća.
Otpadu nije mjesto u prirodi - fotografija je snimljena kod Šumarine
Raspored odvoza:
- u ponedjeljak 1. X. – u Belom Manastiru, Branjinom Vrhu, Šećerani i Šumarini
- u utorak, 2. X. – u belomanastirskoj Ciglani i cijeloj Općini Kneževi Vinogradi
- u srijedu, 3. X. – u cijeloj Općini Draž
- u četvrtak, 4. X. – u cijeloj Općini Popovac
- u petak, 5. X. – u naselju Darda
- u utorak, 9. X. – u naselju Bilje
- u srijedu, 10. X. – u cijeloj Općini Jagodnjak
- u četvrtak, 11. X. – u cijeloj Općini Jagodnjak
- u petak, 12. X. – u Vardarcu, Lugu, Kopačevu, Uglješu, Švajcarnici i Mecama
- u ponedjeljak, 15. X. – u cijeloj Općini Čeminac
Poziv na Sajam obrtništva i poduzetništva Baranje
'Oaza' na prošlogodišnjem SajmuDeseti (10) Sajam obrtništva i poduzetništva Baranje održat će se 29. rujna 2012. (subota) na Trgu slobode u Belom Manastiru od 9,00 do 15,00 sati.Za izlagače na Sajmu osiguran je besplatan izlagački prostor i ručak.
Na Sajmu će učestvovati i Mirovna grupa Oaza.
Program:
- 08,00 - okupljanje izlagača
- 10,00 - službeno otvaranje
- 10,30 - nastup HKUD-a Beli Manastir
- 11,00 - ručak za izlagače
- 15,00 - zatvaranje Sajma
(Članak s prošlogodišnjem Sajma može se vidjeti ovdje)
Prva sjednica novog "Oazinog" Upravnog odbora
Ana Jeličić (lijevo) - predsjedavajuća članica UOU srijedu, 26. IX. 2012. godine, s početkom u 19,30 sati, održana je konstituirajuća sjednica novog Upravnog odbora (UO) Mirovne grupe Oaza u sastavu: Gordana Čiča, Beli Manastir, službenica u firmi "Fermopromet" (Majške Međe); Ana Jeličić, Beli Manastir, službenica u Auto-školi "Ljubo"; Miroslava Kralj, Beli Manastir, liječnica u Hitnoj medicinskoj pomoći; Jasna Petrović, Kneževi Vinogradi, koordinatorica u Udruženju "Baranja" iz Bilja i Sofija Petrović, učiteljica u PŠ Karanac OŠ "Kneževi Vinogradi". Novi Upravni odbor izabran je na sjednici Skupštine Mirovne grupe Oaza, održanoj 28. VIII. 2012. godine.
Za prvu predsjedavajuću članicu UO izabrana je Ana Jeličić.
Baranjke na daskama koje život znače - odjeci (3)
Tjednik 'Novosti' (Zagreb), broj 666, 21. IX. 2012.Ovaj članak prenosimo iz štampanog izdanja zagrebačkih "Novosti" - broj 666, 21. IX. 2012. godine, ali je on objavljen i na web-stranici "Novosti".
Kako se članci iz rubrike "Pokrajine" na internetu objavljuju zajedno, napis o baranjskim glumicama treba potražiti u donjem dijelu te web-stranice.
U štampanom izdanju članak je objavljen ćirilicom, a na web-stranici latinicom.
Baranjke na daskama koje život znače - odjeci (2)
Web-portal BaranjaMedija (17. IX. 2012) - prvi dio članka
Baranjke na daskama koje život znače - odjeci (1)
Web-stranica Radio-Baranje (12. IX. 2012)
Dostava besplatnih toplih obroka
Dostava toplog obroka kroz - prozor"Oazin" trogodišnji program "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira", pored ostaloga, sastoji se od socijalne usluge dostava besplatnih toplih obroka. Ta se usluga, nakon opsežnih priprema, počela provoditi 1. rujna 2011. godine, a financiraju je Ministarstvo socijalne politike i mladih i Grad Beli Manastir. Trenutno je tom socijalnom uslugom, s preporukama Centra za socijalnu skrb, obuhvaćeno 40 osoba s područja Grada Belog Manastira, kojima je takav obrok najpotrebniji. Ali, nažalost, provodeći tu uslugu došlo se do saznanja da bi je trebalo proširiti jer potrebitih ljudi u našem okruženju ima sve više i više.



















