400.000 posjetitelja "Oazine" web-stranice
Kliknite na sliku da biste je vidjeli u većem formatu
U subotu, 24. XII. 2016. godine, oko 10 sati prijepodne, brojač posjetitelja "Oazine" web-stranice prestigao je broj – 400.000. Posljednji put sličan "događaj" zabilježili smo 3. VII. 2016. godine, kad je brojač pokazivao 320.000 posjetitelja, dok je 15. I. 2016. taj brojač pokazivao 260.000 posjetitelja, što znači da smo ove godine imali preko 140.000 posjetitelja. Broj posjetitelja po danima veoma varira, npr. od 168 (25. X.) do 793 (18. XII.), u prosjeku 460.
Božićni pokloni korisnicima toplog obroka
Pakiranje dodatnog toplog obrokaU subotu, 24. XII. 2016. godine, na Badnjak, "Oazinim" korisnicima toplih obroka (36) podijeljen je dodatni topli obrok za drugi dan Božića (ponedjeljak, 26. XII.). Toga dana redovitog toplog obroka nije bilo budući da se radilo o neradnom danu. Korisnici su tom neočekivanom gestom bili iznenađeni i, naravno, obradovani jer vide da nisu zaboravljeni.
A da nisu zaboravljeni, potvrđuje i čin vijećnika Gradskog vijeća Grada Belog Manastira, iz čije donacije su i kupljeni dodatni obroci, koje su spakirali i razvezli vrijedni volonteri Lana, Saša i Ljubo.
Čitanje korisnicima "Baranjskog sunca"
'Oazini' volonteri u 'Baranjskom suncu'(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U petak, 23. XII. 2016. godine, uoči Badnjaka, "Oazini" volonteri posjetili su belomanastirski Dom za starije i nemoćne osobe "Baranjsko sunce" kroz projekt "Dostojanstveno starenje", kojega financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku (bivše Ministarstvo socijalne politike i mladih).
Paketići za korisnike usluge pomoć u kući
Keksi, bomboni, cedevita, čestitke...Kao i prošlih godina, Mirovna grupa Oaza ni ove godine nije zaboravila svoje starije korisnike koji su primatelji socijalne usluge pomoć u kući. Pripremili smo im paketiće (keks, bomboni, cedevita) s čestitkom s najljepšim željama povodom nadolazećih blagdana.
Čestitke su uradile "Oazine" korisnice na likovno-kreativnim radionica za žene. Naše bake (i poneki djed) najviše se i obraduju upravo tim čestitkama te one obavezno završe na nekom vidnom mjestu u njihovim sobama.
Donacija gradskih vijećnika za besplatne tople obroke
Ivan Doboš, Vesna Nedić, Jadranka SabljakKao i prošlih godina (o čemu se može pročitati ovdje), zahvaljujući predsjednici Gradskog vijeća Grada Belog Manastira Jadranki Sabljak, na 32. sjednici Gradskog vijeća, održanoj 20. i 21. XII., "Oazina" "škrabica" ponovo je "kružila" među gradskim vijećnicima, koji su u nju ubacili 440 kuna.
U petak, 23. XII. 2016. godine, "škrabicu" s tim iznosom "Oazinoj" projekt-koordinatorici Vesni Nedić predali su Jadranka Sabljak i gradonačelnik Ivan Doboš. Novac je potom uplaćen na "Oazin" žiro-račun kao donacija građana i bit će upotrijebljen za financiranje božićnih obroka za 36 ugroženih Belomanastiraca.
"Oazini" taburei za baranjske dječje vrtiće
Novi tabure u Dječjem vrtiću 'Zeko'(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Kroz projekt "Od starog pravimo novo", kojega financira Grad Beli Manastir namjenskim sredstvima za sanaciju odlagališta, "Oazine" aktivistice pod vodstvom Jelene Opačić-Matijević izrađuju taburee od reciklažnog materijala, odn. od odjevnih predmeta koje korisnice i korisnici "Oazine" burze odjeće i obuće ne žele preuzeti. U četvrtak, 22. XII. 2016. godine, tri takva taburea poklonjena su dječjim vrtićima u Kneževim Vinogradima, Dardi i Petlovcu.
Tiskovna konferencija Centra za mir
Natalija Havelka (desno u sredini)U srijedu, 22. XII. 2016. godine, s početkom u 10 sati, u zajedničkom prostoru Društvenog centra i u suradnji s Mirovnom grupom Oaza, održana je tiskovna konferencija osječkog Centra za mir, nenasilje i ljudska prava povodom završetka dvogodišnjeg projekta "Civilno društvo za odgovorno upravljanje".
1.000 prijatelja "Oazine" FB-stranice
U toku noći između srijede i četvrtka (21-22. XII. 2016) broj prijatelja "Oazine" stranice na Facebooku (FB) premašio je 1.000 i u trenutku pisanja ovog članka iznosio je – 1.003. Drugim riječima rečeno, dosad je preko 1.000 fejsbukovaca i fejsbukovki "Oazinu" stranicu označilo sa "sviđa mi se", a 1000. je bila Jelena Maras iz Udruge žena Vukovar.
Pozdravljamo sve "Oazine" FB-prijatelje i zahvaljujemo im što prate naše objave i "Oazine" aktivnosti.
O križaljkama u "Pola ure kulture"
103. godišnjica prve križaljke(Audiozapis poslušajte ovdje)
U emisiji "Pola ure kulture", koju uređuje i vodi Branka Kamenski i koja je prikazana na Prvom programu HTV-a u srijedu, 21. XII. 2016. godine, s početkom oko 20:15, jedan prilog bio je posvećen križaljkama. Povod je bila 103. godišnjica objave prve križaljke autora Arthura Wynnea u američkim novinama "New York World" 21. XII. 1913. godine.
U prilogu su učestvovali Boris Nazansky, glavni urednik hrvatske zagonetačke revije "Kvizorame", Filip Karačić, mladi enigmatičar iz Širokog Brijega na studiju u Zagrebu, i dr. Božo Bekavac, docent na Odsjeku za lingvistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Edukacija o volonterizmu za gimnazijalce
Edukacija se odvijala u Gimnaziji ...U utorak i srijedu, 20-21. XII. 2016. godine, održana je edukacija "Biti volonter" za učenike Gimnazije Beli Manastir. Prvog dana edukacija se odvijala u zajedničkom prostoru Društvenog centra, a drugoga u Gimnaziji. Edukacija je provedena u sklopu "Oazinog" projekta "Volontiraj i ti", kojega financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku i koji se provodi u partnerstvu s Gimnazijom Beli Manastir i Gradom Belim Manastirom.
Sastanak Mreže SOS-NET
Predstavnici članica MrežeU srijedu, 21. XII. 2016. godine, s početkom u 12 sati, u prostorijama Društva za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama u Osijeku, Solarski trg 2, održan je sastanak Mreže pružatelja socijalnih usluga SOS-NET. Na sastanku je bilo 12 predstavnika devet članica te Mreže, a među njima i Vesna Nedić, projekt-koordinatorica Mirovne grupe Oaza. Sastanku je predsjedavala predsjednica Mreže Jasna Petrović.
Uzor-volonterke Marija i Antonia
Marija Blažević i Antonia Kos"Oazin" volonterski centar, u okviru projekta "Volontiraj i ti", dodijelio je 9. XII. ove godine drugo "Priznanje za volonterski angažman" u 2016. godini učenicama Gimnazije Beli Manastir Mariji Blažević iz Baranjskog Petrovog Sela i Antoniji Kos iz Petlovca zbog njihove izuzetne predanosti i topline u radu s djecom bez odgovarajuće roditeljske skrbi u dislociranoj jedinici poludnevnog boravka Beli Manastir osječkog Centra za pružanje usluga u zajednici "Klasje" (opširnije vidjeti ovdje).
Pedagoginja Gimnazije Beli Manastir Nina Savić javlja nam da su Marija i Antonia najveći dio bona od 500 kuna, koji su dobile uz priznanje, utrošile na kupnju darova za štićenike belomanastirskoga "Klasja".
Prezentacija projekta u OŠ Kneževi Vinogradi
Aktiv razredne nastave OŠ Kneževi VinogradiU utorak, 20. XII. 2016. godine, na Aktivu razredne nastave u Osnovnoj školi Kneževi Vinogradi prezentiran je "Oazin" projekt "Nenasilje je baš fora", kojega financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Projekt je prezentirala diplomirana učiteljica Sofija Petrović, stručna suradnica na tom projektu.
Snimanje nove emisije za Radio Bansku kosu
Vesna Nedić i Stana NemetU ponedjeljak, 19. XII. 2016. godine, s početkom u 9:30, novinarka Stana Nemet s belomanastirskog Radija Banska kosa snimila je u "Oazinom" uredu intervju s projekt-koordinatoricom Vesnom Nedić, koji će biti emitiran u stalnoj emisiji "Korak ka jednakosti".
Na početku razgovora bilo je riječi o glavnim aktivnostima koje su "Oazine" aktivistice provodile tokom 2016. godine, o tome kojim su korisnicima te aktivnosti bile namijenjene, gdje su provođene, tko su bili donatori i sl.
Fotovijest: "Akvarel" na Božićnom sajmu
Osječki Vokalni sastav Akvarel...
"Oaza" na Božićnom sajmu u Belom Manastiru
Pune korpe 'Oazinih' ukrasa od reciklažnog materijala(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Na ovogodišnjem Božićnom sajmu u Belom Manastiru, održanom u nedjelju, 18. XII. 2016. godine, s početkom u 17 sati, a u sklopu manifestacije "Advent u Baranji 2016", učestvovala je i Mirovna grupa Oaza i to na tri načina.
Božićni sajam u Belom Manastiru
Svjetleći tunel na Trgu slobode(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U nedjelju, 18. XII. 2016. godine, Božićnim sajmom u Belom Manastiru u organizaciji Turističke zajednice Baranje, koji je počeo u 17 sati, završena je ovogodišnja manifestacija "Advent u Baranji 2016". Prethodna događanja održana su u Karancu, Petlovcu, Dardi i Kneževim Vinogradima.
"Od starog pravimo novo" (9)
'Oazini' aktivisti na minus četiri stupnja(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U subotu, 17. XII. 2016. godine, s početkom u 10 sati, a po hladnom i tmurnom vremenu, "Oazini" aktivisti Ana, Jelena, Jovan, Ljubo, Stela i Vesna održali su na belomanastirskom Trgu slobode sedmu radionicu u okviru projekta "Od starog pravimo novo", kojega financira Grad Beli Manastir namjenskim sredstvima za sanaciju odlagališta.
"Od starog pravimo novo" (8)
Ukrasi od odbačenih CD-ova(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U petak, 16. XII. 2016. godine, od 18 do 20 sati, u "Oazinom" internet-klubu i Burzi odjeće i obuće održana je još jedna kreativna radionica za djecu i mlade pod vodstvom Stele Fabijan, na kojoj je bilo devet učesnika. Radionica je održana u sklopu projekta "Od starog pravimo novo", kojega financira Grad Beli Manastir namjenskim sredstvima za sanaciju odlagališta.

















