Najava "Jesen-festa" u Dardi
Kliknite na plakat za veći formatU subotu, 3. X. 2015. godine, a u organizacijiUdruge za ruralni turizam Đola, održat će se ovogodišnji "Jesen-fest". Manifestaciji će se održati na prostoru oko jezera Đola te u centru Darde, a obuhvatit će baranjsku kulturu, tradiciju i gastronomiju.
Svečano otvorenje "Jesen-festa" započet će u centru Darde u 16 sati postavljanjem kućice – knjižnice, prve knjižnice na otvorenom u Dardi, i to kao rezultat projekta "Udomite kućicu – knjižnicu", kojega je raspisala Slagalica – zaklada za razvoj lokalne zajednice. Program će se potom nastaviti na prostoru oko jezera Đola i to ugodnim druženjem uz bogatu gastroponudu, kreativne radionice te uz druženje i fotografiranje s groficom i grofom Esterházy.
Nova sportska disciplina – bundomet
Igrač mora biti spretan i brz, ali i nježan(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U subotu, 26. IX. 2015. godine, a u sklopu "Medenog sajma", na belomanastirskom Trgu slobode po prvi put održan je turnir u novoj, atraktivnoj sportskoj disciplini – bundometu, koja bi trebala postati sastavni dio tradicionalne višednevne manifestacije "Jesen u Baranji". Nogomet bundevom od igrača traži više nego običan nogomet jer treba biti spretan i brz, ali istovremeno i nježan, budući da svaka razbijena lopta od bundeve donosi negativan bod (odnosno gol za protivničku ekipu).
"Jesen u Baranji 2015."
Tradicionalna fišijadaU petak i subotu, 25-26. IX. 2015. godine, na belomanastirskom Trgu slobode održan je niz priredbi u sklopu "Jeseni u Baranji 2015." U petak su od 9:30 do 13 sati održane "Medene radionice za djecu"" (opširnije ovdje), a paralelno s njima Gradsko kazalište Beli Manastir dva puta je prikazalo dječju predstavu "Pčelica Maja". U poslijepodnevnim i večernjim satima održana je tradicionalna fišijada (opširnije ovdje).
Ispovijest Anite Plišo Vidaković u zagrebačkim "Novostima"

"Oazine" radionice na "Jeseni u Baranji"
Sve u znaku pčela i meda(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U petak, 25. IX. 2015. godine, u šatoru na belomanastirskom Trgu slobode, a u sklopu manifestacije "Jesen u Baranji", "Oazine" aktivistice Ana, Sanela i Stela organizirale su dječje radionice. Kako je ovogodišnja "Jesen u Baranji" u znaku pčela i meda, pripremljene su kreativne radionice za one najmlađe, na kojima su oni ukrašavali i bojali pčelice te ih lijepili na drvene štipaljke, da bi na koncu dobili zanimljive ukrase, koje su onda stavljali na svoje jaknice.
Emisija "Korak ka jednakosti" posvećena "Oazi"
Vesna Nedić i Stana Nemet
(Audiozapis se može čuti ovdje)
Emisija "Korak ka jednakosti" belomanastirskog Radija "Banska kosa", emitirana u četvrtak, 24. IX. 2015. godine, s početkom u 17 sati, a snimljena dva dana prije, ponovo je bila posvećena Mirovnoj grupi Oaza. Razgovor s "Oazinom" projekt-koordinatoricom Vesnom Nedić vodila je novinarka Stana Nemet, a povod je bio dolazak velikog broja bliskoistočnih izbjeglica u Beli Manastir u večernjim satima 17. rujna, u čijem su prihvatu i zbrinjavanju učestvovali i "Oazini" volonteri.
Volonteri, hvala vam!
Volonteri na djeluKad je u četvrtak, 17. IX. 2015. godine, u Beli Manastir stigao veliki broj bliskoistočnih izbjeglica, aktivirala su se društva Crvenog križa iz Osijeka, Belog Manastira i Darde i uključila u pomoć oko njihovog smještaja, ishrane i boravka u prihvatnom centru u belomanastirskoj Osječkoj ulici. Volonterima Crvenog križa pridružili su se i volonteri belomanastirskih udruga i organizacija ("Oaza", P.G.D.I., "Alerga", LAG Baranja, BURP, NK "Šparta", "Prijatelji Svetog Martina", SKUD "Jovan Lazić", Savjet mladih…) te neki građani.
Poziv na izložbu "Priča o Belju"
Kliknite na plakat za veći format Centar za kulturu Grada Belog Manastira i Muzej Slavonije pozivaju na otvorenje izložbe ''Priča o Belju'', koje će se održati u izložbenom prostoru Centra za kulturu, Ulica kralja Tomislava 2, u subotu, 26. IX. 2015. godine, u 18 sati.
"Priča o Belju" priča je o tri stoljeća postojanja poljoprivredno-industrijskog giganta i njegovoj neraskidivoj vezi s Baranjom. Muzej Slavonije u Osijeku, Konzervatorski odjel Osijek, Državni arhiv u Osijeku i Arhiv Belja u Kneževu tom izložbom ukazuju na vrijednu kulturnu i industrijsku baštinu te pozivaju na njezino očuvanje i revitalizaciju. Priča ispričana riječju, fotografijom i slikom vraća nas u vrijeme napučenih beljskih pustara, oranica s podolcima i lokomobilima, zahuktalog vlaka Ćire, bučnih industrijskih pogona, beljskih autobusa s radnicima i sezoncima…
(Opširnije: Muzej Slavonije)
Najava osnivanja Mreže SOS-NET
Mreža pružatelja socijalnih uslugaUdruga djece i mladih s poteškoćama u razvoju "Zvono" provodi projekt SOS-NET u partnerstvu s Udrugom za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama "Jaglac" iz Orahovice, Udrugom paraplegičara i tetraplegičara Osječko-baranjske županije iz Osijeka i Udruženjem "Baranja" iz Luga. Projekt je – u iznosu od 746.144 kuna – financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda, a ugovorna tijela putem kojih je osigurana realizacija projekta su Ured za udruge Vlade RH i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.
U okviru projekta planirano je osnivanje formalne mreže pružatelja socijalnih usluga na području pet slavonskih županija. Sjednica Osnivačke skupštine Mreže SOS-NET pružatelja socijalnih usluga održat će se 28. IX. 2015. (ponedjeljak) s početkom u 9 sati. Skupština će se održati u "Citadeli" – centru za socijalno zapošljavanje osoba s invaliditetom Udruge "Zvono".
Novi val izbjeglica ipak nije stigao u Beli Manastir
Kliknite na sliku da biste je vidjeli u većem formatu Za srijedu, 23. IX. 2015. godine, u poslijepodnevnim satima, najavljen je dolazak novog vala od oko 500 bliskoistočnih izbjeglica u belomanastirski Prihvatni centar u Osječkoj ulici kako bi se rasteretio prihvatni centar u Opatovcu između Vukovara i Iloka. Zato je Crveni križ pozvao volontere, između ostalih i "Oazine", da dođu u prihvatni centar kako bi se izbjeglice spremno dočekale. Međutim, u posljednji tren izbjeglice su preusmjerene na Granični prijelaz Baranjsko Petrovo Selo - Beremend, gdje su ušle u Mađarsku, pa su se volonteri (koje vidite na slici) mogli vratiti svojim kućama.
Pripremna akcija za korporativno volontiranje
Baka Anica i 'Oazina' gerontodomaćica AnaU sklopu "Oazinog" projekta "Naučimo volontirati" predviđena je akcija koju zajedničkim snagama trebaju odraditi "Oazini" članovi i zaposlenici osiguravajuće kuće GRAWE Hrvatska d.d. kroz svoje korporativno volontiranje. Kako je naziv te humanitarne akcije "Za one kojima je najpotrebnije", a to su djeca, stare osobe i invalidi, "Oaza" je za akciju predložila jednu svoju korisnicu, invalidnu osobu, baku Anicu, kojoj bi pomoć vrijednih ruku oko uređenja njezine trošne kućice dobro došla.
Stoga su u srijedu, 23. IX. 2015. godine, s početkom u 10 sati, "Oazini" članovi Ana, Jelena, Sanela, Stela i Robert započeli akciju žuljanja, šmirglanja i čišćenja vrata, prozora, ograde, bunara i oluka kao pripremu za akciju bojanja – farbanja, koja treba uslijediti početkom mjeseca listopada, a u kojoj će učestvovati i volonteri osiguravajuće kuće GRAWE.
Zahvala udrugama na angažmanu u izbjegličkoj krizi
Faksimil iz 'Glasa Slavonije'U osječkom "Glasu Slavonije" od utorka (22. IX. 2015), na stranicama 16. i 17, objavljen je veliki članak Ivice Getta pod nadnaslovom "Migranti dignuli na noge sve gradske tvrtke u pripremi i čišćenju Belog Manastira".
Ana Jeličić: Ponos i zahvala našim volonterima
'Oazina' volonterka Donka Dvornić (stoji)(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Protekli četvrtak i petak, kao i cijeli vikend (17-20. IX. 2015. godine), dugo ćemo, dugo pamtiti jer se u naš mali gradić Beli Manastir slila rijeka izbjeglica, zabrinutog i umornog lica. Trenutnu zbunjenost naših sugrađana ubrzo je zamijenila humanost i veliko srce te su im bezrezervno priskočili u pomoć onim što su smatrali da im je neophodno: vodom, hranom i toplim osmijehom. U tu veliku akciju među prvima su se uključili i volonteri "Oazinog" volonterskog centra, koji su – zajedno s drugim volonterima – nesebično pomagali rješavati tu tešku kriznu situaciju.
Izvanredno zasjedanje Skupštine LAG-a Baranja
Radno predsjedništvo
(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U ponedjeljak, 21. IX. 2015. godine, s početkom u 14 sati, u Velikoj vijećnici Grada Belog Manastira održano je izvanredno zasjedanje Skupštine Lokalne akcijske grupe (LAG) Baranja. Članove Skupštine pozdravila je i zasjedanje otvorila predsjednica LAG-a Ana Lazić. Uime Mirovne grupe Oaza na zasjedanju je bila projekt-koordinatorica Vesna Nedić.
Sanela Stanojević: Beli Manastir - grad velikog srca
Mladi volonteri u prihvatnom centru za izbjegliceU četvrtak, 17. rujna 2015. godine, Belim Manastirom su počele kružiti priče o dolasku velikog broja izbjeglica. Počeo se širiti i nemir među Belomanastircima, a i različite dezinformacije. Navečer, brzinom munje, kroz grad je prostrujila vijest da su izbjeglice stvarno stigle i to vlakom. Time je ono što smo dotada gledali na TV-u i grozili se prizorima koje vidimo sada bilo pred našim očima, ravno ispred nas. Odjednom je naš inače mali i uglavnom pusti gradić postao tijesan, ulice su mu bile pretrpane ljudima i dijelili smo ih s potpunim strancima.
Sandra Kušenić: Trag u našim srcima
Ozren, Velibor i Sandra (3-5. na slici) i obitelj iz SirijeU četvrtak uvečer, 17. IX. 2015. godine, moja obitelj i ja, vjerovatno kao i mnogi drugi u Belom Manastiru, bili smo iznenađeni brojem izbjeglica koje su se odjednom pojavile u našoj ulici (Betonskoj, odn. Kralja Petra Svačića), pješačeći od željezničkog kolodvora do prihvatnog centra u Osječkoj ulici. Iznosili smo im hranu, mlijeko, voće i sve čega smo se sjetili da bi im trebalo i što smo u kući imali.
Nesebična pomoć bliskoistočnim izbjeglicama
Selfi s izbjeglim Sirijcima(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U petak prijepodne, 18. IX. 2015. godine, dok su belomanastirske ulice bile preplavljene bliskoistočnim izbjeglicama, "Oazinoj" projekt-koordinatorici Vesni Nedić, koja se tada s drugim volonterima i volonterkama nalazila u šatoru Crvenog križa u prihvatnom centru za izbjeglice u Osječkoj ulici, javila se telefonom Osječanka Anita sa željom da se i ona volonterski uključi u pružanje pomoći.
Potraga (search!) za izbjegličkom obitelji
Kliknite na sliku za veći format Ivana Meštrović iz Belog Manastira posudila je u petak (18. IX. 2015), mobitel jednoj izbjegličkoj obitelji da se javi svom rođaku u Danskoj koji se zove Salam Al-ibrahimi. Danas je Ivana primila poruku od Salama. U poruci se kaže da on i njegova obitelj već treći dan ne znaju gdje je spomenuta izbjeglička obitelj i traže pomoć u pronalaženju i uspostavljanju kontakta.
Mi sa sigurnošću možemo pretpostaviti da je ta izbjeglička obitelj napustila Beli Manastir, ali nema načina da doznamo jesu li put nastavili preko Mađarske ili su krenuli prema Sloveniji. Ipak, ako netko nešto zna, neka se javi Mirovnoj grupi Oaza.
PS. (dopisano u 20:30)
Ivana nam javlja da je upravo primila poruku od Salama iz Danske s viješću da je tražena izbjeglička obitelj pronađena: jedni su u Austriji, a drugi u Njemačkoj.
"Panona-reli" na "Panona-festu 2015."
Simboličan ispraćaj ljeta i doček jeseni(Fotoalbumi se mogu vidjeti ovdje i ovdje)
U subotu, 19. IX. 2015. godine, po sunčanom i toplom vremenu, održan je "Panona-reli" u sklopu petog "Panona-festa" – urbanog bijega u prirodu. Taj festival, s partnerima, organizira osječka Udruga za kreativni razvoj Slap, a cilj mu je otkrivanje ekoturističkih potencijala Slavonije. Avanturisti i zaljubljenici u prirodu zaputili su se iz Osijeka, preko Aljmaša, do Erduta pješice, biciklima i kanuima.
Djeca izbjeglice - hrabri mali anđeli
Na dječjem igralištu u Belom Manastiru(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Bogdanka Ćudić Vilić iz Darde, trenutno zaposlena u Uredu LAG-a Baranja, postavila je na svoju FB-stranicu album s tridesetak fotografija djece izbjeglica, snimljenih u petak, 18. IX. 2015. godine, u Belom Manastiru. Uz album, koji obavezno treba vidjeti, napisala je sljedeće redove:
















