Strateško planiranje socijalnih usluga
(Fotoalbum se može vidjeti ovdje.)
Od ponedjeljka do srijede, 7-9. V. 2012. godine, u Bizovačkim toplicama održan je seminar "Strateško planiranje socijalnih usluga" za članice i zaposlenice Mirovne grupe Oaza. Na popisu za odlazak na seminar bile su 22 osobe, no dvije su bile opravdano spriječene da stvarno i otputuju u Bizovac.
Seminar je održan u sklopu trogodišnjeg programa "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira", koji financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.
Na seminaru je bilo govora općenito o strateškom planiranju, o razlozima zašto se radi strateško planiranje, o korisnicima socijalne skrbi, o tome tko se sve bavi socijalnom skrbi, koje se sve vrste socijalnih usluga mogu pružati, o procjeni potreba, o socijalnim uslugama koje danas pružaju institucije i udruge, o socijalnim uslugama koje se pružaju odraslim osobama i djeci, o financijskoj analizi pružanja socijalnih usluga itd.
Za "Oazin" socijalni program 60 posto novca manje
U petak, 4. V. 2012. godine, "Oazina" predsjednica Vesna Nedić bila je pozvana u Zagreb, u Ministarstvo socijalne politike i mladih, na pojedinačne konsultacije oko smanjenja proračuna za "Oazin" trogodišnji program "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira" i na potpisivanje novog ugovora. Nije tu zapravo bilo prostora ni za kakve stvarne konzultacije jer je Ministarstvo već donijelo odluku da će svim udrugama koje pružaju socijalne usluge najugroženijima smanjiti sredstava za oko 60 %.Ministarstvo je svjesno da se radi o najugroženijim skupinama hrvatskog društva, pa kako je teško odlučiti kome treba više, a kome manje, odlučilo je svim udrugama sredstva smanjiti za isti postotak. Naprosto, kažu, novca ima samo toliko.
Poziv za sudjelovanje u biciklijadi
Udruženje "Baranja" iz Bilja i Mirovna grupa Oaza iz Belog Manastira, u suradnji s belomanastirskom udrugom "Skok-klub" – športska rekreacija i ples, organiziraju petu biciklijadu pod nazivom "Baranja 2012." za učenike osnovnih škola. Biciklijada je jedna od aktivnosti projekta "Važno je imati podršku", koji financira Europska Unija.
Biciklijada će se održati u subotu, 2. VI. 2012. godine. Polazak sudionika je ispred osnovnih škola Šećerana (9 sati), Darda (9 sati), Beli Manastir (9:15), Bilje (9:15), Jagodnjak (9:20), Karanac (9:30; ispred kafe-bara "Mustang"), Lug (9:40), Kneževi Vinogradi (9:45; kod kružnog toka) i Čeminac (9:45). Svi sudionici okupljaju se u 10 sati u Grabovcu i produžavaju vožnju do odredišta: Osnovne škole u Čemincu.
Poziv na turnir u starim sportovima u Bilju
U petak, 25. V. 2012. godine, s početkom u devet sati, na Međunarodni dan sporta, u Bilju će se, na igralištu Osnovne škole Bilje, održati treći Međunarodni međuškolski turnir u starim sportovima. Turnir organizira Udruga starih športova (USŠ) Bilje, uz pokroviteljstvo Općine Bilje i Turističke zajednice Općine Bilje.
Udruga starih športova BiljeProgram:
- 9,00 – Svečano postrojavanje sudionika, predstavljanje sudionika i kratki program
- 9,30 – Natjecanje po disciplinama
- ringlanje ili bacanje potkove (dva natjecatelja po ekipi),
- utrka "jaje na žlici" (dva natjecatelja),
- skakanje u vrećama (dva natjecatelja, muški i ženski),
- kros oko parka (dva natjecatelja, muški i ženski),
- potezanje konopa (osam natjecatelja i dvije rezerve). - 12,00 – Proglašenje pobjednika, zakuska, zatvaranje turnira
U Bolmanu i Jagodnjaku obilježen Dan pobjede
U srijedu, 9. V. 2012. godine, povodom Dana pobjede, predstavnici Općine Jagodnjak, načelnik Anđelko Balaban iz Jagodnjaka i njegov zamjenik Đorđe Marković iz Bolmana, položili su vijence na Spomenik Bolmanske bitke na raskršću puteva iz Bolmana prema Petlovcu i Baranjskom Petrovom Selu, na Spomenik žrtvama fašizma u Bolmanu te na Spomenik žrtvama fašizma u Jagodnjaku.
Premijera predstave "Sljedeći"
U petak, 4. V. 2012. godine, samo dvadesetak dana nakon premijere crne komedije "Na 1. crti braka", Gradsko kazalište Beli Manastir premijerno je u kino-dvorani izvelo i predstavu "Sljedeći" američkog autora Terrencea McNallyja. Riječ je o kraćoj jednočinki koja govori o životnoj situaciji simpatičnog samca, čiji svakodnevni dosadni životni ritam poremeti vojni poziv za liječnički pregled. "Nesuđeni" ročnik, koji je zapravo greškom pozvan na pregled, najprije je uplašen jer je psihofizički sposoban za potencijalni odlazak u rat pa pokušava svojim humorističnim ispadima izbjeći vojsku, a nakon što u tome uspije, shvati da mu je povrijeđena "muškost" te se odluči dokazati kao sposoban muškarac i vojnik, šarmirajući poprilično hladnu i bezosjećajnu liječnicu...
Seminar u Bizovačkim toplicama o socijalnim uslugama
Tmurnog ponedjeljka, 7. V. 2012. godine, s polaskom u 16 sati ispred belomanastirskog Doma zdravlja, članice i zaposlenice Mirovne grupe Oaza (njih 20) otputovale su u Bizovačke toplice na seminar "Strateško planiranje socijalnih usluga". Taj je seminar dio aktivnosti trogodišnjeg programa "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira". Trajat će dva dana, a držat će ga belomanastirski socijalni radnik Vlado Grujić.
Poziv na Makedonsku večer u Osijeku
Makedonsko kulturno društvo "Braća Miladinovci" organizira 19. V. 2012. godine, s početkom u 19.30 sati, Makedonsku večer u restoranu "Glasser" u Osijeku, Strossmayerova 113. Uz pjevačku ("Vardarki") i folklornu sekciju "Tanec" toga društva, goste će zabavljati "Magma bend" iz Bitole (Makedonija).
Ulaznice (konzumacija za večeru, uz aperitiv i peciva), po cijeni od 140 kuna, mogu se kupiti utorkom, srijedom i četvrtkom od 17-20 sati te subotom od 10-12 sati u prostorijama Društva u Osijeku, Trpimirova 1c (ulaz sa strane parkirališta). Kontakt-telefoni: 095-66-44-225 ili 098-99-151-67.
"Oazin" gerontomajstor ima pune ruke posla
Robert Dvornić, "Oazin" majstor u kući, tzv. "gerontomajstor", po struci elektrotehničar, tokom četvrtog mjeseca 2012. godine dobro se uhodao u svoje zadatke. Zaposlen je preko mjere HZZ-a javni radovi pa je puno radno vrijeme proveo obilazeći korisnike "Oazinog" programa "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira". Pored toga, kad zatreba, odradio je ponešto i u samoj "Oazi" (montiranje gajtana za sušenje rublja u "Oazinom" dvorištu; popravak bicikla gerontodomaćici koja se žuri; postavljanje brava i lokota na ormare radi neželjenih "posjeta" nekih neodgovornih korisnika u internet-klubu itd.).
Manifestacija nacionalnih manjina u Belom Manastiru
Manifestacija nacionalnih manjina
Od ponedjeljka do subote, 7-12. V. 2012. godine, Grad Beli Manastir organizira manifestaciju "Različitost je bogatstvo", kojom će se različitim kulturnim događanjima građanstvu predstaviti četiri baranjske nacionalne manjine: mađarska, njemačka, romska i srpska. Pozivamo Belomanastirce i Baranjce da svojim prisustvom podrže jednu takvu manifestaciju. Bogat program može se vidjeti na priloženom plakatu.
Završna konferencija projekta "Mladi pred vratima"
(Program EU-a za Hrvatsku IPA IV -
Razvoj ljudskih potencijala, Mladi na tržištu rada)
(Fotoalbumi se mogu vidjeti ovdje: konferencija, instalateri i web-dizajneri)
U srijedu, 2. V. 2012.godine, u Hotelu "Mursa" u Osijeku, održana je Završna konferencija projekta "Mladi pred vratima", u okviru koga je provedeno usavršavanje po 24 mlade nezaposlene osobe iz Osječko-baranjske županije (OBŽ) za instalatere solarnih sustava i za web-dizajnere. Takvo usavršavanje povećat će njihovu konkurentnost na tržištu rada.
Projekt je godinu dana provodilo Udruženje "Baranja" iz Bilja s partnerima: Mirovnom grupom Oaza, HZZ-om – Područna služba Osijek, Učilištem Janus i CENTUS-om – Ustanovom za obrazovanje odraslih. Projekt je financiran sredstvima Europske Unije, a sufinanciranje su osigurali Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.
Seminar o financijskom izvještavanju
U petak, 27. IV. 2012. godine, u zagrebačkom Hotelu "Dubrovnik" zagrebačka tvrtka Konto Obad d.o.o. organizirala je jednodnevni seminar pod nazivom "Kako čitati i razumjeti financijske izvještaje udruga?" za zakonske predstavnike / predstavnice nevladinih organizacija. Seminar je držala Dubravka Obad, koja o toj tematici ima mnogo iskustva, ne samo u vođenju takvih seminara, nego i u vođenju knjigovodstva različitim poduzećima i mnogim nevladinim organizacijama.
Cilj seminara bio je da se zakonske predstavnike / predstavnice nevladinih organizacije upozna s onim što potpisuju kad svoj potpis stavljaju na financijske izvještaje i za što odgovaraju, kako se vodi financijsko poslovanje neprofitnih organizacija i kako naučiti čitati financijske izvještaje koje sastavljaju knjigovodstveni servisi.
Završna konferencija projekta "Mladi i socijalno poduzetništvo"
(Program EU-a za Hrvatsku IPA IV -
Razvoj ljudskih potencijala, Mladi na tržištu rada)
U četvrtak, 26. IV. 2012. godine, u Hotelu "Osijek" održana je jednodnevna završna konferencija projekta "Mladi i socijalno poduzetništvo". Taj projekt je godinu dana provodila osječka Organizacija za građanske inicijative(OGI) u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje (HZZ) - Područnom službom Osijek. Sufinanciranje projekta osigurao je Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Opći cilj projekta bio je podrška razvoju aktivne politike tržišta rada i mjera za nezaposlene mlade na području Osječko-baranjske županije, a ciljana skupina bile su nezaposlene mlade osobe s područja Grada Osijeka evidentirane na HZZ-u i poduzetnici.
Poziv na Završnu konferenciju projekta "Mladi pred vratima"
(Program EU-a za Hrvatsku IPA IV -
Razvoj ljudskih potencijala, Mladi na tržištu rada)
Projekt 'Mladi pred vratima'U srijedu, 2. V. 2012. godine s početkom u 11 sati, u osječkom Hotelu "Mursa" Udruženje "Baranja" s partnerima: Mirovnom grupom Oaza, HZZ-om – Područna služba Osijek, Učilištem Janus i CENTUS-om – Ustanovom za obrazovanje odraslih organizira Završnu konferenciju projekta "Mladi pred vratima". Projekt je financiran sredstvima Europske Unije, a sufinanciranje su osigurali Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.
Opći cilj projekta je smanjiti nezaposlenost mladih u Osječko-baranjskoj županiji do 2015. godine, a specifični cilj promicati i poticati zapošljavanje mladih u Osječko-baranjskoj županiji (koristeći partnerski pristup) kroz adekvatne mjere i metode rada kako bi se omogućio njihov lakši ulazak na tržište rada. Ciljana skupina projekta su nezaposlene mlade osobe s područja Osječko-baranjske županije.
U Belom Manastiru jedno ruglo smeća manje
Dana 17. VIII. 2010. godine tekstom i slikama na ovoj web-stranici upozorili smo na jedno belomanastirsko ruglo smeća. Riječ je bila o nekadašnjoj trgovini nekadašnjeg zatvora, koja se nalazi uz Tunel i željezničku prugu, na početku biciklističke staze od Belog Manastira prema Šumarini i Šećerani, koja je već godinama (sigurno više od jednog desetljeća, a vjerovatno i više) devastirana, s razbijenim staklima, bez vrata i - puna smeća.
Tad smo se zapitali: Zar netko iz Grada ne bi jednostavno mogao narediti "tamo nekom" da ukloni bar smeće?
Na Sakadašu svečano porinuta ekobrodica "Vidra"
U utorak, 24. IV. 2012. godine, u sklopu obilježavanja Dana planeta Zemlje u Parku prirode Kopački rit, na jezeru Sakadaš, svečano je porinuta nova ekobrodica "Vidra", koja će po specijalnom zoološkom rezervatu ploviti bez ikakve buke i uznemiravanja životinja. Kuma je trebala biti dr. sc. Mirela Holy, ministrica zaštite okoliša i prirode. No, budući da ona zbog obaveza nije mogla doći, kao njen izaslanik u Kopački rit je stigao Nenad Strizrep, pomoćnik ministrice za zaštitu prirode.
Kako je uvriježeno vjerovanje da sreću donosi kuma, a ne kum, pomoćnik ministrice je zamolio Natalie Johnson, predstavnicu Svjetske banke, da preuzme tu dužnost, što je ona i prihvatila. Brod je namijenjen edukaciji posjetitelja Kopačkog rita o važnosti močvarnih i vlažnih staništa, a njegov električni pogon promicat će svijest o potrebi prijelaza na korištenje obnovljivih izvora energije.
Neplaćeno stažiranje nije volontiranje!
Volonterski centar Zagreb, uime Hrvatske mreže volonterskih centara, uputio je otvoreno pismo obnašateljima javnih dužnosti i medijima. Prenosimo to pismo u cijelosti:
Hrvatska mreža volonterskih centaraPoštovani/e,
Jasmina (40) žena je koja zrači pozitivnom energijom, majka jedne tinejdžerke i volonterka u Savjetovalištu za mlade "Luka Ritz“. Pomaže u vođenju programa ''Pomoć u učenju'', kojeg koristi oko stotinu mladih ljudi, a savjetovalište ga provodi zahvaljujući podršci pedesetak redovnih volontera. Činjenica koja ostavlja bez teksta? Jasmina je gotovo potpuno gluha.
Djevojka koju ćemo za potrebe ovoga pisma zvati Ana (25) magistrirala je pravo 2011. Poput brojnih drugih mladih ljudi bez radnog iskustva, nakon višemjesečne bezuspješne potrage za poslom u struci bila je primorana radni staž potreban za stjecanje uvjeta za polaganje pravosudnog ispita odraditi bez nakade. Svakoga dana odlazi na Županijski sud u Zagrebu i stječe znanja koja će je spremiti za obavljanje njezine profesije.
Belomanastirci prehodali srce Baranje
(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U nedjelju, 22. IV. 2012. godine, povodom Dana planeta Zemlje, belomanastirska udruga "Skok-klub" – športska rekreacija i ples, u suradnji s Udrugom "Maska" iz Popovca, organizirala je planinarenje po Banovom brdu u akciji nazvanoj "Prehodajmo srce Baranje".
Belomanastirci okupljeni kod SRC-a Bazeni startali su u 13 sati. Prateći Beljsku vinsku cestu stigli su do Vidikovca iznad Karanca, gdje su se na čuvenom velikom buretu počastili sendvičima. Šetnju su nastavili prema TV-odašiljaču iznad Kamenca, a tu su ih cure iz "Skok-kluba" zabavile plesom. Uslijedilo je spuštanje kroz surduke prema Popovcu. Pri tom ih je pratila slaba kišica i tako sve do krajnjeg odredišta: Zlatne doline kod Popovca.
Akcija "Javor" (II)
Prije godinu dana Pedo iz P.G.D.I.-ja i administrator ove stranice posadili su na travnjaku ispred belomanastirskog Društvenog centra u Ulici Jožefa Antala tri javora izvađena u administratorovoj bašči, gdje su nikli iz sjemena doletjelog s drvoreda u Betonskoj ulici, koji je posječen početkom 2011. godine. O toj "akciji" članak možete pročitati ovdje. Presađivanje nije obavljeno u vrijeme kad se to radi, ali su se ipak dva javora primila, a srednji se kasnije osušio.
Vadeći gusto iznikle sadnice u spomenutoj bašči, naši su ekolozi morali izvaditi njih četiri, a za presađivanje su im trebale samo tri. Prekobrojnu sadnicu ipak nisu bacili, nego su je posadili u saksiju. Ona se lijepo primila pa ju je Pedo, s dva momka zaposlena u javnim radovima, na dan ovogodišnje "Zelene čistke" presadio na mjesto osušene sadnice. Nadajmo se da će se ona primiti i da ćemo u budućnosti ipak imati hladovine na parkingu uz spomenuti travnjak.
"Zelenom čistkom" uljepšana Ulica Julija Benešića
(Fotoalbum se može vidjeti ovdje.)
U petak, 20. IV. 2012. godine, kao što je bilo i najavljeno, u Belom Manastiru održana je akcija "Zelena čistka – Jedan dan za čistiji okoliš". U ime Mirovne grupe Oaza u toj akciji učestvovali su gerontomajstor Robert Dvornić i asistent u "Oazinom" internet-klubu Davor Frič.
Učesnici, njih stotinjak iz belomanastirskih udruga, okupili su se u 8 sati na početku Ulice Julija Benešića, koja se nalazi uz željezničku prugu, a nakon okupljanja počela je "čistka": košnja trave, skupljanje smeća, sječa raslinja, granja i slično. "Čistki" su prisustvovali i gradonačelnik Grada Belog Manastira Ivan Doboš, njegov zamjenik Predrag Stojanović i drugi gradski službenici, a rad su snimale i pratile dvije televizije (Slavonska i Vinkovačka) te dopisnik "Glasa Slavonije".
















