MIROVNA GRUPA OAZA BELI MANASTIR

Jozsefa Antala 3 - 31300 Beli Manastir - Hrvatska

Naslovnica

(Fotoalbum se može vidjeti ovdje.)

Strateško planiranje socijalnih usluga
Seminar je držao socijalni radnik Vlado Grujić

Od ponedjeljka do srijede, 7-9. V. 2012. godine, u Bizovačkim toplicama održan je seminar "Strateško planiranje socijalnih usluga" za članice i zaposlenice Mirovne grupe Oaza. Na popisu za odlazak na seminar bile su 22 osobe, no dvije su bile opravdano spriječene da stvarno i otputuju u Bizovac.

Seminar je održan u sklopu trogodišnjeg programa "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira", koji financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.

Na seminaru je bilo govora općenito o strateškom planiranju, o razlozima zašto se radi strateško planiranje, o korisnicima socijalne skrbi, o tome tko se sve bavi socijalnom skrbi, koje se sve vrste socijalnih usluga mogu pružati, o procjeni potreba, o socijalnim uslugama koje danas pružaju institucije i udruge, o socijalnim uslugama koje se pružaju odraslim osobama i djeci, o financijskoj analizi pružanja socijalnih usluga itd.

Dostava besplatnih toplih obroka
Dio 'Oazinog' tima koji se brine za tople obroke

U petak, 4. V. 2012. godine, "Oazina" predsjednica Vesna Nedić bila je pozvana u Zagreb, u Ministarstvo socijalne politike i mladih, na pojedinačne konsultacije oko smanjenja proračuna za "Oazin" trogodišnji program "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira" i na potpisivanje novog ugovora. Nije tu zapravo bilo prostora ni za kakve stvarne konzultacije jer je Ministarstvo već donijelo odluku da će svim udrugama koje pružaju socijalne usluge najugroženijima smanjiti sredstava za oko 60 %.Ministarstvo je svjesno da se radi o najugroženijim skupinama hrvatskog društva, pa kako je teško odlučiti kome treba više, a kome manje, odlučilo je svim udrugama sredstva smanjiti za isti postotak. Naprosto, kažu, novca ima samo toliko.

 

Biciklijada Baranja 2011.
Biciklijada Baranja 2011.

Udruženje "Baranja" iz Bilja i Mirovna grupa Oaza iz Belog Manastira, u suradnji s belomanastirskom udrugom "Skok-klub" – športska rekreacija i ples, organiziraju petu biciklijadu pod nazivom "Baranja 2012." za učenike osnovnih škola. Biciklijada je jedna od aktivnosti projekta "Važno je imati podršku", koji financira Europska Unija.

Biciklijada će se održati u subotu, 2. VI. 2012. godine. Polazak sudionika je ispred osnovnih škola Šećerana (9 sati), Darda (9 sati), Beli Manastir (9:15), Bilje (9:15), Jagodnjak (9:20), Karanac (9:30; ispred kafe-bara "Mustang"), Lug (9:40), Kneževi Vinogradi (9:45; kod kružnog toka) i Čeminac (9:45). Svi sudionici okupljaju se u 10 sati u Grabovcu i produžavaju vožnju do odredišta: Osnovne škole u Čemincu.

U petak, 25. V. 2012. godine, s početkom u devet sati, na Međunarodni dan sporta, u Bilju će se, na igralištu Osnovne škole Bilje, održati treći Međunarodni međuškolski turnir u starim sportovima. Turnir organizira Udruga starih športova (USŠ) Bilje, uz pokroviteljstvo Općine Bilje i Turističke zajednice Općine Bilje.

Udruga starih športova BiljeUdruga starih športova BiljeProgram:

  • 9,00 – Svečano postrojavanje sudionika, predstavljanje sudionika i kratki program
  • 9,30 – Natjecanje po disciplinama
    - ringlanje ili bacanje potkove (dva natjecatelja po ekipi),
    - utrka "jaje na žlici" (dva natjecatelja),
    - skakanje u vrećama (dva natjecatelja, muški i ženski),
    - kros oko parka (dva natjecatelja, muški i ženski),
    - potezanje konopa (osam natjecatelja i dvije rezerve).
  • 12,00 – Proglašenje pobjednika, zakuska, zatvaranje turnira
Bolman - Spomenik Bolmanske bitke
Đorđe Marković i Anđelko Balaban polažu vijenac

U srijedu, 9. V. 2012. godine, povodom Dana pobjede, predstavnici Općine Jagodnjak, načelnik Anđelko Balaban iz Jagodnjaka i njegov zamjenik Đorđe Marković iz Bolmana, položili su vijence na Spomenik Bolmanske bitke na raskršću puteva iz Bolmana prema Petlovcu i Baranjskom Petrovom Selu, na Spomenik žrtvama fašizma u Bolmanu te na Spomenik žrtvama fašizma u Jagodnjaku.

 

Predstava 'Sljedeći' Gradskog kazališta Beli Manastir
Ivana Petković i Branko Katalinić

U petak, 4. V. 2012. godine, samo dvadesetak dana nakon premijere crne komedije "Na 1. crti braka", Gradsko kazalište Beli Manastir premijerno je u kino-dvorani izvelo i predstavu "Sljedeći" američkog autora Terrencea McNallyja. Riječ je o kraćoj jednočinki koja govori o životnoj situaciji simpatičnog samca, čiji svakodnevni dosadni životni ritam poremeti vojni poziv za liječnički pregled. "Nesuđeni" ročnik, koji je zapravo greškom pozvan na pregled, najprije je uplašen jer je psihofizički sposoban za potencijalni odlazak u rat pa pokušava svojim humorističnim ispadima izbjeći vojsku, a nakon što u tome uspije, shvati da mu je povrijeđena "muškost" te se odluči dokazati kao sposoban muškarac i vojnik, šarmirajući poprilično hladnu i bezosjećajnu liječnicu...

 

Članice i zaposlenice Mirovne grupe Oaza
Odlazak na seminar u Bizovačke toplice

Tmurnog ponedjeljka, 7. V. 2012. godine, s polaskom u 16 sati ispred belomanastirskog Doma zdravlja, članice i zaposlenice Mirovne grupe Oaza (njih 20) otputovale su u Bizovačke toplice na seminar "Strateško planiranje socijalnih usluga". Taj je seminar dio aktivnosti trogodišnjeg programa "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira". Trajat će dva dana, a držat će ga belomanastirski socijalni radnik Vlado Grujić.

 

Makedonsko kulturno društvo "Braća Miladinovci" organizira 19. V. 2012. godine, s početkom u 19.30 sati, Makedonsku večer u restoranu "Glasser" u Osijeku, Strossmayerova 113. Uz pjevačku ("Vardarki") i folklornu sekciju "Tanec" toga društva, goste će zabavljati "Magma bend" iz Bitole (Makedonija).

Magma bend - Bitola (Makedonija)
Goste zabavlja Magma bend iz Bitole

Ulaznice (konzumacija za večeru, uz aperitiv i peciva), po cijeni od 140 kuna, mogu se kupiti utorkom, srijedom i četvrtkom od 17-20 sati te subotom od 10-12 sati u prostorijama Društva u Osijeku, Trpimirova 1c (ulaz sa strane parkirališta). Kontakt-telefoni: 095-66-44-225 ili 098-99-151-67.

 

Oazin majstor u kući
Robert Dvornić u akciji 'Zelena čistka'

Robert Dvornić, "Oazin" majstor u kući, tzv. "gerontomajstor", po struci elektrotehničar, tokom četvrtog mjeseca 2012. godine dobro se uhodao u svoje zadatke. Zaposlen je preko mjere HZZ-a javni radovi pa je puno radno vrijeme proveo obilazeći korisnike "Oazinog" programa "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira". Pored toga, kad zatreba, odradio je ponešto i u samoj "Oazi" (montiranje gajtana za sušenje rublja u "Oazinom" dvorištu; popravak bicikla gerontodomaćici koja se žuri; postavljanje brava i lokota na ormare radi neželjenih "posjeta" nekih neodgovornih korisnika u internet-klubu itd.).

Manifestacija nacionalnih manjinaManifestacija nacionalnih manjina

Od ponedjeljka do subote, 7-12. V. 2012. godine, Grad Beli Manastir organizira manifestaciju "Različitost je bogatstvo", kojom će se različitim kulturnim događanjima građanstvu predstaviti četiri baranjske nacionalne manjine: mađarska, njemačka, romska i srpska. Pozivamo Belomanastirce i Baranjce da svojim prisustvom podrže jednu takvu manifestaciju. Bogat program može se vidjeti na priloženom plakatu.

(Program EU-a za Hrvatsku IPA IV -
Razvoj ljudskih potencijala, Mladi na tržištu rada)

(Fotoalbumi se mogu vidjeti ovdje: konferencija, instalateri i web-dizajneri)

Završna konferencija projekta 'Mladi pred vratima'
D.Grković, A.Petrović, A.Barukčić, V.Nedić, M.Nenadović

U srijedu, 2. V. 2012.godine, u Hotelu "Mursa" u Osijeku, održana je Završna konferencija projekta "Mladi pred vratima", u okviru koga je provedeno usavršavanje po 24 mlade nezaposlene osobe iz Osječko-baranjske županije (OBŽ) za instalatere solarnih sustava i za web-dizajnere. Takvo usavršavanje povećat će njihovu konkurentnost na tržištu rada.

Projekt je godinu dana provodilo Udruženje "Baranja" iz Bilja s partnerima: Mirovnom grupom Oaza, HZZ-om – Područna služba Osijek, Učilištem Janus i CENTUS-om – Ustanovom za obrazovanje odraslih. Projekt je financiran sredstvima Europske Unije, a sufinanciranje su osigurali Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.

Kako čitati i razumjeti financijske izvještaje?
Seminar je držala Dubravka Obad

U petak, 27. IV. 2012. godine, u zagrebačkom Hotelu "Dubrovnik" zagrebačka tvrtka Konto Obad d.o.o. organizirala je jednodnevni seminar pod nazivom "Kako čitati i razumjeti financijske izvještaje udruga?" za zakonske predstavnike / predstavnice nevladinih organizacija. Seminar je držala Dubravka Obad, koja o toj tematici ima mnogo iskustva, ne samo u vođenju takvih seminara, nego i u vođenju knjigovodstva različitim poduzećima i mnogim nevladinim organizacijama.

Cilj seminara bio je da se zakonske predstavnike / predstavnice nevladinih organizacije upozna s onim što potpisuju kad svoj potpis stavljaju na financijske izvještaje i za što odgovaraju, kako se vodi financijsko poslovanje neprofitnih organizacija i kako naučiti čitati financijske izvještaje koje sastavljaju knjigovodstveni servisi.

(Program EU-a za Hrvatsku IPA IV -
Razvoj ljudskih potencijala, Mladi na tržištu rada)

Završna konferencija 'Mladi i socijalno poduzetništvo'
Branislav Vorkapić, Lejla Šehić Relić i Marina Mišanović

U četvrtak, 26. IV. 2012. godine, u Hotelu "Osijek" održana je jednodnevna završna konferencija projekta "Mladi i socijalno poduzetništvo". Taj projekt je godinu dana provodila osječka Organizacija za građanske inicijative(OGI) u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje (HZZ) - Područnom službom Osijek. Sufinanciranje projekta osigurao je Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Opći cilj projekta bio je podrška razvoju aktivne politike tržišta rada i mjera za nezaposlene mlade na području Osječko-baranjske županije, a ciljana skupina bile su nezaposlene mlade osobe s područja Grada Osijeka evidentirane na HZZ-u i poduzetnici.

(Program EU-a za Hrvatsku IPA IV -
Razvoj ljudskih potencijala, Mladi na tržištu rada)

Projekt 'Mladi pred vratima'Projekt 'Mladi pred vratima'U srijedu, 2. V. 2012. godine s početkom u 11 sati, u osječkom Hotelu "Mursa" Udruženje "Baranja" s partnerima: Mirovnom grupom Oaza, HZZ-om – Područna služba Osijek, Učilištem Janus i CENTUS-om – Ustanovom za obrazovanje odraslih organizira Završnu konferenciju projekta "Mladi pred vratima". Projekt je financiran sredstvima Europske Unije, a sufinanciranje su osigurali Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.

Opći cilj projekta je smanjiti nezaposlenost mladih u Osječko-baranjskoj županiji do 2015. godine, a specifični cilj promicati i poticati zapošljavanje mladih u Osječko-baranjskoj županiji (koristeći partnerski pristup) kroz adekvatne mjere i metode rada kako bi se omogućio njihov lakši ulazak na tržište rada. Ciljana skupina projekta su nezaposlene mlade osobe s područja Osječko-baranjske županije.

Beli Manastir, početak šetnice 'Crni put'
Nekadašnja trgovina nekadašnjeg zatvora

Dana 17. VIII. 2010. godine tekstom i slikama na ovoj web-stranici upozorili smo na jedno belomanastirsko ruglo smeća. Riječ je bila o nekadašnjoj trgovini nekadašnjeg zatvora, koja se nalazi uz Tunel i željezničku prugu, na početku biciklističke staze od Belog Manastira prema Šumarini i Šećerani, koja je već godinama (sigurno više od jednog desetljeća, a vjerovatno i više) devastirana, s razbijenim staklima, bez vrata i - puna smeća.

Tad smo se zapitali: Zar netko iz Grada  ne bi jednostavno mogao narediti "tamo nekom" da ukloni bar smeće?

Ekobrodica 'Vidra' na jezeru Sakadaš
Brodica 'Vidra' vozit će turiste po Kopačkom ritu

U utorak, 24. IV. 2012. godine, u sklopu obilježavanja Dana planeta Zemlje u Parku prirode Kopački rit, na jezeru Sakadaš, svečano je porinuta nova ekobrodica "Vidra", koja će po specijalnom zoološkom rezervatu ploviti bez ikakve buke i uznemiravanja životinja. Kuma je trebala biti dr. sc. Mirela Holy, ministrica zaštite okoliša i prirode. No, budući da ona zbog obaveza nije mogla doći, kao njen izaslanik u Kopački rit je stigao Nenad Strizrep, pomoćnik ministrice za zaštitu prirode.

Kako je uvriježeno vjerovanje da sreću donosi kuma, a ne kum, pomoćnik ministrice je zamolio Natalie Johnson, predstavnicu Svjetske banke, da preuzme tu dužnost, što je ona i prihvatila. Brod je namijenjen edukaciji posjetitelja Kopačkog rita o važnosti močvarnih i vlažnih staništa, a njegov električni pogon promicat će svijest o potrebi prijelaza na korištenje obnovljivih izvora energije.

Volonterski centar Zagreb, uime Hrvatske mreže volonterskih centara, uputio je otvoreno pismo obnašateljima javnih dužnosti i medijima. Prenosimo to pismo u cijelosti:

Hrvatska mreža volonterskih centaraHrvatska mreža volonterskih centaraPoštovani/e,
Jasmina
(40) žena je koja zrači pozitivnom energijom, majka jedne tinejdžerke i volonterka u Savjetovalištu za mlade "Luka Ritz“. Pomaže u vođenju programa ''Pomoć u učenju'', kojeg koristi oko stotinu mladih ljudi, a savjetovalište ga provodi zahvaljujući podršci pedesetak redovnih volontera. Činjenica koja ostavlja bez teksta? Jasmina je gotovo potpuno gluha.

Djevojka koju ćemo za potrebe ovoga pisma zvati Ana (25) magistrirala je pravo 2011. Poput brojnih drugih mladih ljudi bez radnog iskustva, nakon višemjesečne bezuspješne potrage za poslom u struci bila je primorana radni staž potreban za stjecanje uvjeta za polaganje pravosudnog ispita odraditi bez nakade. Svakoga dana odlazi na Županijski sud u Zagrebu i stječe znanja koja će je spremiti za obavljanje njezine profesije.

(Fotoalbum se može vidjeti ovdje) 

Prehodajmo srce Baranje
Surducima Banovog brda prema Zlatnoj dolini

U nedjelju, 22. IV. 2012. godine, povodom Dana planeta Zemlje, belomanastirska udruga "Skok-klub" – športska rekreacija i ples, u suradnji s Udrugom "Maska" iz Popovca, organizirala je planinarenje po Banovom brdu u akciji nazvanoj "Prehodajmo srce Baranje".

Belomanastirci okupljeni kod SRC-a Bazeni startali su u 13 sati. Prateći Beljsku vinsku cestu stigli su do Vidikovca iznad Karanca, gdje su se na čuvenom velikom buretu počastili sendvičima. Šetnju su nastavili prema TV-odašiljaču iznad Kamenca, a tu su ih cure iz "Skok-kluba" zabavile plesom. Uslijedilo je spuštanje kroz surduke prema Popovcu. Pri tom ih je pratila slaba kišica i tako sve do krajnjeg odredišta: Zlatne doline kod Popovca.

Petak, 20. 04. 2012.

Akcija "Javor" (II)

Travnjak ispred Društvenog centra u Ulici Jožefa Antala
Osušeni javor zamijenjen je novom sadnicom

Prije godinu dana Pedo iz P.G.D.I.-ja i administrator ove stranice posadili su na travnjaku ispred belomanastirskog Društvenog centra u Ulici Jožefa Antala tri javora izvađena u administratorovoj bašči, gdje su nikli iz sjemena doletjelog s drvoreda u Betonskoj ulici, koji je posječen početkom 2011. godine. O toj "akciji" članak možete pročitati ovdje. Presađivanje nije obavljeno u vrijeme kad se to radi, ali su se ipak dva javora primila, a srednji se kasnije osušio.

Vadeći gusto iznikle sadnice u spomenutoj bašči, naši su ekolozi morali izvaditi njih četiri, a za presađivanje su im trebale samo tri. Prekobrojnu sadnicu ipak nisu bacili, nego su je posadili u saksiju. Ona se lijepo primila pa ju je Pedo, s dva momka zaposlena u javnim radovima, na dan ovogodišnje "Zelene čistke" presadio na mjesto osušene sadnice. Nadajmo se da će se ona primiti i da ćemo u budućnosti ipak imati hladovine na parkingu uz spomenuti travnjak.

(Fotoalbum se može vidjeti ovdje.) 

Zelena čistka u Belom Manastiru
U Ulici Julija Benešića smeća koliko voliš...

U petak, 20. IV. 2012. godine, kao što je bilo i najavljeno, u Belom Manastiru održana je akcija "Zelena čistka – Jedan dan za čistiji okoliš". U ime Mirovne grupe Oaza u toj akciji učestvovali su gerontomajstor Robert Dvornić i asistent u "Oazinom" internet-klubu Davor Frič.

Učesnici, njih stotinjak iz belomanastirskih udruga, okupili su se u 8 sati na početku Ulice Julija Benešića, koja se nalazi uz željezničku prugu, a nakon okupljanja počela je "čistka": košnja trave, skupljanje smeća, sječa raslinja, granja i slično. "Čistki" su prisustvovali i gradonačelnik Grada Belog Manastira Ivan Doboš, njegov zamjenik Predrag Stojanović i drugi gradski službenici, a rad su snimale i pratile dvije televizije (Slavonska i Vinkovačka) te dopisnik "Glasa Slavonije".

Stranica 319 od 386
Nalazite se ovdje: Naslovnica
Naša web-stranica koristi sljedeće kolačiće: Google Analytics, Youtube, JA_T3_blank_tpl i cwGeoData. Sve to koristimo kako bismo anonimnom analizom vaše aktivnosti dobili informaciju je li vam iskustvo korištenja naše web-stranice pozitivno (ako nije da ga poboljšamo), a sve s ciljem kako biste od nas dobili najbolje moguće informacije.
Više informacija Ok