Enigmatski vlak stigao i do Baranje
(Fotoalbumi se mogu vidjeti ovdje, ovdje, ovdje i ovdje)
U subotu i nedjelju, 21. i 22. IV. 2012. godine, Varaždinski zagonetački klub Vazak organizirao je 28. Enigmatski vlak, enigmatsku manifestaciju s najdužom tradicijom na području bivše Jugoslavije. Ove godine Enigmatski vlak je prometovao na relaciji Zagreb – Osijek, a kako je ovo i parna godina, u okviru Enigmatskog vlaka organiziran je i bijenalni Fallerov zagonetački memorijal.
U subotu, u jutarnjim satima okupili su se na zagrebačkom Glavnom kolodvoru enigmati iz Bjelovara, Karlovca, Međimurja, Orahovice, Osijeka, Rijeke, Splita, Varaždina, Vinkovaca i Zagreba te iz Srbije: Slavko Bovan iz Kikinde, Željko Dimović iz Sombora i Zoran Radisavljević iz Novog Sada, čime je manifestacija dobila i međunarodni karakter. Njih trojica su do Zagreba stigli preko Osijeka i Vinkovaca.
"Prehodajmo srce Baranje"
Povodom Dana planeta Zemlje belomanastirska udruga "Skok-klub" – športska rekreacija i ples, u suradnji s Udrugom "Maska" iz Popovca, organizira u nedjelju, 22. IV. 2012. godine planinarenje po Banovom brdu te poziva sve građane, sportske klubove i druge udruge da se pridruže toj akciji.
Program:
- 13:00 – okupljanje na SRC Bazeni Beli Manastir
- 13:15 – polazak
- 14:30 – prvo stajalište: Vidikovac
- 15:30 – drugo stajalište: TV-toranj
- 16:30 – cilj: popovačka Zlatna dolina – zajedničko druženje
- Polazak s popovačke strane u 14:00 ispred Općine.
Promocija "Metalfesta" u Osijeku
U petak, 27. IV. 2012. godine, s početkom u 20 sati, u osječkom klubu "Medium" održat će se promocija premijernog hrvatskog izdanja festivala "Metalfest Hrvatska 2012" , koji će se od 2-5. VI. 2012. održati na poluotoku Puntamika u Zadru.
Na promociji će biti prezentirani ključni podaci vezani uz "Metalfest Hrvatska 2012", na kojem će nastupiti neki od najvećih metal-bendova današnjice, npr. "Blind Guardian", "Fear Factory", "Hypocrisy", "Kreator", "Megadeth", "Moonspell", "Symphony X", W.A.S.P. te tridesetak bendova iz Hrvatske i regije, uključujući osječki "War-Head", vukovarski "Prognan" i varaždinski "Cold Snap".
Nakon promocije, s početkom u 21:30 sati, održat će se koncert na kojem će nastupiti "Cold Snap" te osječki bendovi "Eutanazija" i "Vortex". U toku koncertne večeri jedan posjetitelj bit će nagrađen festivalskom ulaznicom za "Metalfest Hrvatska 2012".
"Oazine" dječje likovno-kreativne radionice (III/2012)
I u trećem mjesecu 2012. godine održavane su u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra "Oazine" likovno-kreativnih radionica za djecu od 7 do 14 godina. Radionice se održavaju petkom od 18 do 20 sati, a volonterski ih vodi Stela Fabijan.
U ožujku je održano pet radionica:
- 2. III. 2012. (11-ero djece) – Izrađivali su se cvjetovi od papira.
- 9. III. 2012. (9-ero djece) – Društvene igre.
- 16. III. 2012. (10-ero djece) – Izrađivali su se mali podmetači (izrezivali, bojali, a potom plastificirali).
- 23. III. 2012. (11-ero djece) – Društvene igre.
- 30. III. 2012. (9-ero djece) – Parti.
Nova web-stranica TZO Bilje
Turistička zajednica Općine (TZO) Bilje izradila je početkom 2012. godine svoju novu službenu web-stranicu (www.tzo-bilje.hr). Cilj nove stranice je informiranje potencijalnih gostiju o odredištu i kompletnoj ponudi Općine Bilje na jedan kvalitetniji način.
Stranica sadrži bazu podataka privatnog smještaja, koji je posebno razrađen i kvalitetno prezentiran, kao i poseban kutak s korisnim informacijama za iznajmljivače, gdje mogu elektronskim putem prijaviti sve domaće i strane goste te se mogu informirati o svim pravima i obavezama.
Zelena čistka i u Belom Manastiru
U akciju "Zelena čistka – Jedan dan za čistiji okoliš" uključit će se i Grad Beli Manastir. Tim je povodom u Gradskoj vijećnici održan sastanak u utorak, 17. IV. 2012. godine, na koji su pozvane belomanastirske udruge. Odazvalo ih se deset ("Baranjamedija", Baranjska udruga rekreativnih pustolova, "Baranjsko srce", DVD Beli Manastir, Gradsko kazalište Beli Manastir, "Luna", "Oaza", "Pčelice", P.G.D.I., Vijeće srpske nacionalne manjine). "Oazu" je na sastanku predstavljala projekt-koordinatorica Vesna Nedić. Osim nje, na sastanku su bili: Mirela Alagić, Zvezdana Blagojević, Julijan Đapić, Ljiljana Habuš, Jakob Kajtar, Duško Kostić, Josip Mezga, Aleksandar Momčilović, Gordana Musa-Balaš, Davor Sič, Daniela Taslidžić-Herman i Bojana Vukosavljević.
Zelena čistka – Jedan dan za čisti okoliš
Po prvi put u Hrvatskoj se organizira akcija Zelena čistka – Jedan dan za čisti okoliš, koja će okupiti dosad najveći broj volontera u zajedničkoj akciji čišćenja okoliša. Ovo je poziv na zajedništvo, pozitivu i bolje sutra promjenom našeg odnosa prema okolišu i prirodi te zbrinjavanju otpada. Cilj je pronaći sve lokacije nepravilno odloženog otpada, obilježiti ih na internetskoj karti te potom očistiti šume, rijeke, jezera, more, puteljke, vrtače, škrape ... svaki kutak Hrvatske i to sve u samo jednom danu.
Zelena čistka se provodi u sklopu akcije World Cleanup 2012 i globalnog pokreta Let's do it! u koju su se do sada uključile 82 zemlje! Svi individualni napori pojedinaca i organizacija pokazat će koliko nam je važan okoliš i priroda te što sve možemo i što smo spremni zajedno učiniti u samo jednom danu.
Divlje deponije oko Belog Manastira
(Fotoalbum Belomanastirske šume Haljevo i Adica 'ukrašene' smećem)
Članak o "Zelenoj čistki", objavljen na web-stranici Grada Belog Manastira, završava sljedećim riječima: "Potpuno je nejasno zašto građani stvaraju divlje deponije kada u Belom Manastiru postoji gradsko odlagalište na koje se otpad može odvesti jednom mjesečno i to besplatno, bez ikakve naknade, svakog radnog dana od 7 do 15 sati i subotom od 8 do 12 sati."
Smatramo da na takvo pitanje nije teško odgovoriti: (1) Mnoge ljude uopće nije briga što smeća ima svuda oko nas. "Kakva je razlika u tome", misle oni, "da li je smeće na gradskom odlagalištu ili u nekom kanalu, uz neki put, u šumi Adici ili u šumi Haljevo?" Najbitnije im je – ako i to – da ga se što brže i što jednostavnije ratosiljaju i da ga maknu iz svog dvorišta. (2) Jeste li ikad čuli da je netko kažnjen zato što je negdje bacio smeće? Mi nismo! (3) Tko zna da se na gradsko odlagalište otpad može odvesti potpuno besplatno?
Konferencija "Ususret Europskom socijalnom fondu"
"Ususret Europskom socijalnom fondu – novi izazovi i mogućnosti za organizacije civilnog društva" bio je naziv konferencije održane u četvrtak i petak, 12. i 13. IV. 2012. godine, u Zadru. Konferenciju je organizirala Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva u partnerstvu s ECAS-om (European Citizen Action Service) i IMPACT-om (Europski centar za međusektorsku suradnju), u čijim je prostorijama i održavana. Konferenciju, na kojoj su prisustvovali predstavnici raznih udruga civilnog društva (njih 81), otvorili su Dario Baron, pomoćnik ministra u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava, Stela Fišer Marković, stručna savjetnica u Uredu za udruge i Cvjetana Plavša-Matić, upraviteljica Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva. "Oazu" je na konferenciji predstavljala Ana Jeličić.
Premijera predstave "Na 1. crti braka"
U subotu, 14. IV. 2012. godine, pred punom belomanastirskom kino-dvoranom, Gradsko kazalište Beli Manastir premijerno izvelo je svoju novu predstavu, crnu komediju "Na 1. crti braka". Rađena je prema tekstu "Plaćenici i mlaćenici" niških autora Miroljuba Nedovića i Timošenka Milosavljevića, a u adaptaciji i režiji Daniele Taslidžić Herman. Riječ je o uzbudljivoj priči o bračnim odnosima te o tragičnoj upotrebi krstarećih raketa kao ishodištu stalnog erotskog naboja između muža i žene. Zapravo to je i svojevrsna epopeja o podjeli nasljedstva niskih strasti i njiva pokraj rijeke, koja nosi sve pred sobom i pred nama.
U moru uzbudljivih likova poštara, plaćenih ubica i zgodnih medicinskih sestara, predstava je osvojila ne samo gledaoce, već i ovogodišnjeg državnog selektora docenta Roberta Raponju, koji ju je gledao i ocjenjivao dan ranije u sklopu 3. smotre Osječko-baranjske županije u kvalifikacijama za državni 52. Festival hrvatskih kazališnih amatera, koji će se u maju održati na Hvaru.
Okrugli stol "Kreiranje programa osposobljavanje"
U četvrtak, 12. IV. 2012. godine, s početkom u 13 sati, u prostorijama HZZ-a - Područne službe Osijek održan je okrugli stol pod nazivom "Kreiranje programa osposobljavanja - kako i za koga?", koji je dio aktivnosti projekta "Mladi pred vratima" što ga financira Europska Unija.
O organizatorima, temi i ciljevima toga okruglog stola već smo pisali (što se može pročitati ovdje) pa ćemo u ovom izvještaju to samo ukratko ponoviti i nabrojiti učesnike – predstavnike organizatora i učesnike – predstavnike zainteresiranih poslodavaca i ustanova:
Zajedno više možemo: Sajam mogućnosti
(Fotoalbum Sajam mogućnosti može se vidjeti ovdje.)
(Fotoalbum "Oazica" na Sajmu mogućnosti može se vidjeti ovdje.)
U četvrtak, 12. IV. 2012. godine, u školskoj sportskoj dvorani u Belom Manastiru, organiziran je Sajam mogućnosti, na kome su belomanastirske udruge i KUD-ovi te oko 150 učenika 4. i 5. razreda osnovne škole prikazali svoje djelatnosti.
Sajam je organiziran u okviru preventivnog projekta Ministarstva unutarnjih poslova "Zajedno više možemo", čija je osnovna svrha prevencija zloupotrebe opojnih droga i ostalih sredstava ovisnosti, vandalizma, vršnjačkog nasilja i drugih oblika rizičnog ponašanja. Na Sajmu je učestvovala i Dječja kreativna zadruga "Oazica".
Osnovan enigmatski klub u Osijeku
U četvrtak, 12. IV. 2012. godine, u službeni Registar udruga Republike Hrvatske upisan je Zagonetački klub "Osijek" – Zakos. Evo što o njemu piše u službenoj registraciji:
O okupljanju (oko)osječkih enigmatičara pisali smo već četiri puta (ovdje, ovdje, ovdje i ovdje). Ta okupljanja rezultirala su (ponovnim) osnivanjem enigmatskog kluba. Osnivanje kluba nije se slučajno desilo baš sada. Već 21. i 22. IV. 2012. godine "Zakos" je domaćin ovogodišnjem, dvadesetosmom "Enigmatskom vlaku" (EV) na relaciji Zagreb-Osijek.
Učesnici "Enigmatskog vlaka" neće biti samo iz Hrvatske, nego i iz BiH i Srbije. Program te tradicionalne enigmatske manifestacije može se pročitati ovdje, a za Baranjce će vjerovatno biti zanimljiva i informacija da je nedjelja, 22. IV. rezervirana za izlet u - Kopački rit.
Rad "Oazinih" gerontodomaćica (II-III/ 2012)
"Oazine" gerontodomaćice su i u drugom i trećem mjesecu 2012. godine nastavile pružati pomoć u kući starim i nemoćnim osobama na području Grada Belog Manastira, a prema trogodišnjem socijalnom programu koji financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.
"Oazin" gerontotim, koji se sastoji od voditeljice, asistentice, patronažne sestre, gerontokrojačice, šest gerontodomaćica te gerontomajstora za kućne poslove, održao je osam konzultativnih sastanaka (svake srijede!), na kojima su rješavani tekući problemi.
Sastanak "Oazinog" gerontotima
U zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra, svake srijede s početkom u 13 sati, održava se sastanak "Oazinog" gerontotima koji provodi trogodišnji socijalni program "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira". "Oazin" gerontotim čine: voditeljica projekta, asistentica na projektu, patronažna sestra, gerontodomaćice, gerontokrojačica i asistentica za pripremu suhih obroka te redovitu dostavu besplatnih obroka. Od sredine trećeg mjeseca 2012. godine "Oaza" je povećala broj korisnika kojima se dostavljaju besplatni obroci s 40 na 45 osoba. Tako će biti sve do kraja svibnja ove godine kad će se završiti prva godina provođenja tog programa. Očekuje se da će se program nastaviti i poslije toga.
"Oazini" uskršnji paketići za stare osobe
U ovo preduskršnje vrijeme Mirovna grupa Oaza odlučila je korisnike svog trogodišnjeg socijalnog programa "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira" obradovati malim poklonima. Kako je vrijeme recesije, pokloni su zaista simbolični i sadrže čokoladne kekse, sardine "Eva" i lijepe uskršnje čestitke. Čestitke su izradile korisnice koje dolaze na "Oazine" likovno-kreativne radionice za žene.
Pripremljeno je 45 paketića za korisnike kojima se dostavljaju besplatni topli obroci i 49 za korisnike "Oazine" usluge pomoć u kući.
Braća Vida opet u "Oazinom" internet-klubu
U petak, 6. IV. 2012. godine, "Oazin" internet-klub ponovo su posjetila tri brata Vida: 16-godišnji Benjamin, 14-godišnji Erik i 12-godišnji Mate, kao što su i obećali prošle godine (pročitajte člančić od 11. IV. 2011). Ovaj su put, međutim, u Hrvatsku stigli iz Berlina u Njemačkoj, gdje su se preselili iz Škotske, u kojoj su živjeli prošle godine.
U Internet-klub su došli oko 9 sati i ostali oko dva sata. S njima je bio i njihov rođak David Guyla Šimon, naš dugogodišnji korisnik iz Belog Manastira. Vrijeme su proveli igrajući igrice i na društvenim mrežama. U razgovoru s njima, "Oazin" zaposlenik Davor Frič saznao je da su doputovali jučer i da će u posjetu rođacima u Hrvatskoj ostati cijeli idući tjedan. Onda se moraju vratiti kući zbog školskih obaveza. U Beli Manastir će ponovo doći za vrijeme ljetnih praznika i, naravno, opet će posjetiti "Oazin" internet-klub.
Predstavnici UNHCR-a posjetili Društveni centar
U srijedu, 4. IV. 2012. godine, belomanastirski Društveni centar posjetili su Terence Pike i Kristina Benić-Belavić iz hrvatskog predstavništva Ureda Visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR). Terence Pike je predstavnik UNHCR-a u Hrvatskoj, a Kristina Benić-Belavić članica UNHCR-ovog tima iz Siska. Pratio ih je Milenko Stanićiz Belog Manastira, pravnik osječkog Centra za mir, nenasilje i ljudska prava, čije aktivnosti financira upravo UNHCR.
Razgovarali su s predsjednicom Projekta građanske demokratske inicijative (P.G.D.I.) Mirelom Alagić i predsjednicom Mirovne grupe Oaza Vesnom Nedić.
BANSKI POET, a iz Brnjevara!

















