
Sandra muku muči s tvrdom zemljom
Uoči lokalnih izbora u Hrvatskoj, održanih 17. V. 2009. godine, počela je dugonajavljivana i skupa rekonstrukcija središnjeg belomanastirskog Trga slobode, koja uključuje uklanjanje sveg dosadašnjeg zelenila i svih objekata koji su bili na Trgu. To je dalo ideju "Oazinoj" članici
Jeleni Opačić-Matijević da, u dogovoru s pročelnicom gradskog Odjela za graditeljstvo i stambeno-komunalne poslove
Kornelijom Pacanović-Zvečevac, pokrene akciju "Ruža". Cilj te akcije bio je da se bar dio zelenila i objekata (klupe, kandelabri, kante za otpatke, betonske ploče) spasu od bacanja na otpad i presele u parkić pred Društvenim centrom. Zato su se u četvrtak, 14. V. 2009. godine, u 11 sati na Trgu slobode okupili
Stela,
Sandra,
Jovan i
Dubravka iz "Oaze" i
Pedo iz P.G.D.I.-ja i pred začuđenim prolaznicima počeli iskopavati ruže i ostalo zelenilo i tovariti ih u P.G.D.I.-jev kombi. Neki su se prolaznici i prolaznice počeli raspitivati mogu li i oni izvaditi koju ružu, dok su drugi spremno davali savjete kako tu operaciju treba izvesti jer nije vrijeme za presađivanje ruža i drugog zelenila.

Dubravka i Pedo u akciji
Sve u svemu, uz probleme s neprikladnim alatom i tvrdom zemljom, zelenilo je izvađeno i prevezeno do Društvenog centra, gdje je – uz novu muku s tvrdom zemljom – posađeno u parkiću ispred zgrade. Cijeloj akciji verbalnu (a neki i fotografsku) podršku pružili su
Joža Mezga iz "Baranjskog srca", pročelnica
Kornelija Pacanović-Zvečevac, gradski komunalni koncesionar
Branko Slonja, dopisnik "Glasa Slavonije"
Rajko Cicak, predsjednica P.G.D.I.-ja
Mirela Alagić (koja se akcijašima nije mogla pridružiti zbog neodložnih obaveza) te P.G.D.I.-jev gost iz Valpova.
Zelenilo je stručno posađeno s mnogo vode, ruže su – prema savjetima dobivenim u verbalnoj podršci - prethodno orezane da bi se lakše primile, pa je preostalo da se vidi što će kasnije biti, iako je čak i idejna začetnica akcije sutradan izrazila sumnju u uspjeh jer ni prethodna slična akcija nije uspjela budući da je zemljište pred Društvenim centrom vrlo tvrdo i puno kamenja. Nakon što je presađivanje završeno u 2 sata poslijepodne akcijaši su se osvježili sokovima i keksima, a u preseljavanje urbane opreme (klupa, kandelabera, kanti za otpatke i betonskih ploča za stazu) nisu se ni - upuštali.