MIROVNA GRUPA OAZA BELI MANASTIR

Jozsefa Antala 3 - 31300 Beli Manastir - Hrvatska

Naslovnica
Sjednica Oazine Skupštine
Radno predsjedništvo

Redovna sjednica Skupštine Mirovne grupe Oaza Beli Manastir održana je 24. III. 2009. u Društvenom centru u Belom Manastiru s početkom u 18 sati. Od ukupno 37 članova i članica "Oaze", sjednici je prisustvovao 31 član pa je postignut kvorum.

Sjednicu Skupštine otvorila je i prisutne članove pozdravila predsjednica Jelena Opačić-Matijević te predložila radno predsjedništvo u koje su izabrani Ana Jeličić, Dubravka Simendić i Stela Fabijan. Radno predsjedništvo nastavilo je voditi sjednicu. Za zapisničarku je izabrana Ana Jeličić, a za ovjeriteljice zapisnika Sandra Kušenić i Snježana Stojanović.

Viša informatička obuka
Sad smo "maheri" za kompjutere
U subotu, 21. III. 2009. završena je viša informatička obuka za prvu grupu korisnika. Obuka se provodila u sklopu projekta "Osposobljavanje mladih za informacijske i komunikacijske tehnologije", a namijenjen je mladim Baranjci od 15 do 27 godina. Projekt financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.

Glavni cilj projekta je kroz višu informatičku obuku (izrada web-stranica, priprema novina i brošura, pravljenje prezentacija, obrada slika) pomoći mladim osobama da se usavrše i da steknu nova znanja s kojima mogu postati konkurentniji kako za upis na fakultet, tako i na tržištu rada.

Učenici iz Belog Manastira, Markušice i Vukovara
Da se bolje upoznamo
U subotu, 21. III. 2009. godine u belomanastirskoj osnovnoj školi održan je zajednički susret 60-ak učenika triju osnovnih škola s područja Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije: Osnovne škola "Dr. Franjo Tuđman" Beli Manastir, Osnovne škole Markušica i Osnovne škole Blage Zadre Vukovar. Na susretu je kao gost bila i "Oazina" projekt-koordinatorica Vesna Nedić.
Subota, 21. 03. 2009.

Novinar Radio-Osijeka u "Oazi"

 

Intervju za Radio-Osijek
Vesna Nedić i Vlatko Jurković

U petak, 20. III. 2009. godine, neposredno pred početak okruglog stola "Volontiranje u organizacijama / institucijama", u Mirovnu grupu Oaza stigao je novinar Vlatko Jurković, popularni glas s Radio-Osijeka, koji je Baranjcima poznat kao višegodišnji konferansije folklorne smotre na manifestaciji "Jesen u Baranji". Ljubiteljima šokačkih pjesama i muzike poznat je i kao voditelj radijske emisije "Bećarac".

 

Jurković se zainteresirao za "Oazin" projekt "Pomoć nezaposlenim ženama iznad 37 godina" pa je došao u Beli Manastir da na licu mjesta sazna nešto više o tom projektu i o ostalim "Oazinim" aktivnostima i da snimi prilog za svoj radio. Sugovornica mu je bila "Oazina" projekt-koordinatorica Vesna Nedić. Što je bilo dalje, pročitajte u članku "Vlatko Jurković na Danima vina i turizma".

Edukacija u Bolmanu

U sklopu "Oazinog" projekta "Pomoć nezaposlenim ženama iznad 37 godina" u nedjelju, 22. III. 2009. godine u Bolmanu, u prostorijama udruge "Zlatna žena", održana je edukacija o poduzetništvu. Edukaciji su prisustvovale članice "Zlatne žene" i "Oaze", ali i druge zainteresirane žene iz Belog Manastira, Šećerane i Šumarine, ukupno 29 osoba.

Nakon predstavljanja sudionica, edukaciju je držala Laura Blagus, direktorica Poduzetničkog centra Beli Manastir. Govorila je o pokretanju obrta, osnivanju zadruga te o poticajnim mjerama za zapošljavanje koje kod pokretanja biznisa nudi Vlada Republike Hrvatske, a kroz programe Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva.

Pet "Oazinih" aktivistica i u 2009. godini nastavlja projekt "Pomoć starim i nemoćnim osobama" koji financira Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi. U mjesecu februaru 2009. obilazile su 25 osoba (24 žene i jednu muška osoba) i to prosječno 2 puta tjedno. U jednom slučaju stara osoba toliko je oboljela da ju je aktivistica redovito obilazila svaki dan i posluživala joj hranu, sve dok konačno, krajem mjeseca, nije smještena u dom za stare osobe. U drugom slučaju aktivistica je pomagala staroj osobi da se kompletno spakuje i iseli iz svoje već ranije prodane kuće jer je nastupio rok za useljenje novog vlasnika. Toj staroj osobi teško je pao rastanak od vlastitog doma i "Oazinih" aktivistica koji su je obilazili više godina. Ne samo da je promijenila stan, već i i mjesto življenja.
Okruhli stol o volontiranju
Društvo mora uvažavati volontiranje

U petak, 20. III. 2009. godine, s početkom u 13 sati, u belomanastirskom Društvenom centru održan je okrugli stol na temu "Volontiranje u organizacijama / institucijama". Okrugli stol je organiziran u okviru "Oazinog" projekta "Naučimo volontirati", koji financira Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva. Moderator okruglog stola bio je Branislav Vorkapić, izvršni direktor osječke Organizacije za građanske inicijative (OGI).

Tečaj engleskog jezika
Svi polaznici žele napredni kurs engleskog jezika

U utorak, 17. III. 2009. godine završen je "Oazin" besplatni tečaj engleskog jezika za prvu grupu polaznika. Tečaj se odvijao u sklopu potprojekta "Besplatna informatička obuka i tečajevi stranih jezika za nezaposlene Baranjce" Projekta socijalnog i gospodarskog oporavka (PSGO) Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva.

Predavanja su započela koncem prošle, 2008. godine, a održavala su se 3 puta tjedno po 3 sata. Predavačica je bila Gordana Čiča iz Belog Manastira. Ovaj tečaj, kao i tečaj njemačkog jezika, organiziran je u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje isključivo za nezaposlene osobe kako bi se povećala njihova konkurentnost na tržištu rada.

Četvrtak, 19. 03. 2009.

Mjesečno u "Oazi" – 400 osoba

Kreativna radionica za žene
U Oazi je uvijek gužva

Da se u "Oazi" i na aktivnostima koje organizira "Oaza" po raznim osnovama okuplja mnogo stalnih i povremenih korisnika, članova i posjetitelja, u Baranji (a i šire) poznato je već duže vrijeme. Među njima ima osoba svih uzrasta (djeca, učenici, studenti, mladi, srednje godine, stare osobe), oba spola (naročito žene) te različitih zanimanja i statusa (nezaposleni,  honorarci, zaposleni; ostalnici i povratnici). Za prvi mjesec ove, 2009. godine sistematizirali smo sve naše evidencije pa smo došli do zanimljivih podataka.

Snimanje priloga za Hrvatsku uživo
SKUD Jovan Lazić na HRT-u

U srijedu, 11. II. 2009. godine u belomanastirskoj Nastavno-sportskoj dvorani pred mnogobrojnom publikom snimljena je HRT-ova emisija "Lijepom našom". Uz brojne poznate pjevače i svirače s područja Osječko-baranjske županije, svoj pjevački talent pokazali su i gradonačelnik Belog Manastira dr. Davorin Bubalović i dogradonačelnik Vladimir Kedmenec.

Svečana dodjela certifikata
Predavač i polaznici
U subotu, 14. III. 2009. godine završena je "Oazina" besplatna osnovna informatička obuka za prvu grupu polaznika. Obuka se odvijala u sklopu potprojekta "Besplatna informatička obuka i tečajevi stranih jezika za nezaposlene Baranjce" Projekta socijalnog i gospodarskog oporavka (PSGO) Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva.

Obuka je započela sredinom prvog mjeseca 2009. godine, a održavala se 3 puta tjedno po 3 sata. Predavač je bio dipl. ing. Ratko Mrđa iz Belog Manastira. Ta obuka, kao i tečajevi stranih jezika, organizirana je u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje isključivo za nezaposlene osobe kako bi se povećala njihova konkurentnost na tržištu rada.

Članovi Povjerenstva za ravnopravnost spolova
V. Frank, N. Redžep, V. Nedić, B. Kovačević i I. Jeger
U petak, 6. III. 2009. godine s početkom u 10 sati u Vijećnici Grada Belog Manastira održana je prva ovogodišnja (i vjerojatno posljednja u ovom sazivu) sjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Belog Manastira, na kojoj je bilo riječi o obilježavanju Osmog marta - Međunarodnog dana žena i o lokalnim izborima 2009. godine. Član toga Povjerenstva je i "Oazina" projekt-koordinatorica Vesna Nedić.

PRIJAVNICA ZA SUDJELOVANJE

Prema statistici Ispostave Beli Manastir Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, u Baranji ima 1.462 nezaposlene žene iznad 37 godina starosti. Jedan od ciljeva "Oazinog" projekta "Pomoć nezaposlenim ženama iznad 37 godina" je da se prikupe relevantni podaci o kvalifikacijskoj strukturi tih nezaposlenih žena i da im se ponudi:

- 5 edukacija o pokretanju obrta, o osnivanju zadruga, o pravima i poticajnim mjerama za zapošljavanje, o neprofitnom poduzetništvu, o marketingu, o tome kako stvoriti novi proizvod (suvenir, jelo...) te kako ga zaštititi robnom markicom kod Zavoda za intelektualno vlasništvo...
- 7 okruglih stolova s poznatim baranjskim poduzetnicama s temama: kako sam počela, jesam li zadovoljna, imam li problema zato što sam žena, isplati li se to što radim…
- treninge izrade baranjskih suvenira u likovno-kreativnim radionicama;
- izložbu izrađenih suvenira;
- plasman suvenira.

Pokladni karneval u Belom ManastiruPokladni karneval u Belom ManastiruU utorak, 24. II. 2009. godine održan je u Belom Manastiru Pokladni festival, koji su organizirali Grad Beli Manastir, Turistička zajednica Baranje i Centar za kulturu Grada Belog Manastira. Na središnjem gradskom trgu okupilo se više od 1.000 učesnika i promatrača. Među učesnicima bila su i djeca koja dolaze na "Oazine" dječje radionice.

Uspješno završen tečaj njemačkog jezika
Predavačica s keramičkim ćupom

U ponedjeljak, 2. III. 2009. godine završen je "Oazin" tečaj njemačkog jezika za prvu grupu polaznika. Tečaj se odvijao u sklopu potprojekta "Besplatna informatička obuka i tečajevi stranih jezika za nezaposlene Baranjce" Projekta socijalnog i gospodarskog oporavka (PSGO) Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva.

Predavanja su započela koncem prošle, 2008. godine, a održavala su se 3 puta tjedno po 3 sata. Predavačica je bila Izabela Wilhelm-Arsić iz Čeminca. Ovaj tečaj, kao i tečaj engleskog jezika, organiziran je u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje isključivo za nezaposlene osobe kako bi se povećala njihova konkurentnost na tržištu rada.

Javna tribina o plastičnim vrećicama
Publika s pažnjom sluša predavanja

Ovo je članak iz "Glasa Slavonije" od 21. II. 2009. godine o "Oazinoj" javnoj tribini o štetnosti i teškoj razgradivosti plastičnih vrećica, održanoj u Belom Manastiru 18. II. 2009. godina.

Projektom "Vreće ne u smeće", koji financira Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Mirovna grupa Oaza nastoji upozoriti građane na štetnost svakodnevnog korištenja plastičnih vrećica. Njihovu upotrebu treba smanjiti tako da ih se višestruko koristi te da se u trgovinama nepotrebno ne uzimaju nove. Dugoročno rješenje kako bi se priroda sačuvala od zagađenja tim nerazgradivim materijalima korištenje je platnenih torbi. "Oazin" projekt predviđa da članice udruge sašiju 1.350 takvih torbi, koje će poslije besplatno podijeliti i na kojima će biti otisnut slogan "Vreće ne u smeće".

Srijeda, 18. 02. 2009.

I Baranjci žele volontirati

Ovo je članak iz "Slavonskog doma" od 17. II. 2009. godine o javnoj tribini "Gdje da volontiramo?"

Tribina Gdje da volontiramo
Ima li među publikom budućih volontera?
Volontiranje, kažu upućeni, nije nikakva novina na ovom prostoru, samo ga mi ne prepoznajemo. Oduvijek je susjed susjedu pomagao zidati kuću ili u poljoprivrednim radovima, a sve je to volontiranje.
Iz Volonterskoj centra Osijek saznajemo da na osječkom području ima 334 registrirana volontera.

Samo 30 zahtjeva
- Prošle je godine bilo 30 zahtjeva za volontiranje, a među njima nije zabilježena nijedna javna ustanova, unatoč Zakonu o volonterstvu koji je nedavno donesen, rekla je predstavnica centa Jelena Kamenko na nedavno održanoj (13. II. 2009, opaska administratora) javnoj tribini Mirovne grupe Oaza pod nazivom "Gdje da volontiramo?"

Javna tribina o plastičnim vrećicama
Vesna Nedić, Sandra Kušenić i Željka Jeličić

Mirovna grupa Oaza organizirala je u srijedu, 18. II. 2009. godine od 18 do 19 sati u velikoj vijećnici zgrade P+8 u Belom Manastiru javnu tribinu o štetnosti i teškoj razgradivosti plastičnih vrećica. Javna tribina je organizirana uz potporu Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, a dio je projekta „Vreće ne u smeće“. U svojstvu predavača na tribini su učestvovale:
Željka Jeličić iz Belog Manastira, znanstveni novak - asistent na Odjelu za biologiju Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku i
Sandra Kušenić, diplomirani inženjer poljoprivrede - predstavnica "Oaze".

Okrugli stol u Oazi
Novac za sufinanciranje zapošljavanja nije iskorišten
Ovo je članak iz "Slavonskog doma" od 17. II. 2009. godine o okruglom stolu održanom u Belom Manastiru 13. II. na inicijativu Gordane Lukač-Koritnik, pravobraniteljice za ravnopravnost solova iz Zagreba. Članak je objavljen s podnaslovom "Nakon istraživanja : Na okruglom stolu baranjski poduzetnici imali priliku reći što misle o zapošljavanju žena žrtava nasilja".

Mjera Zavoda za zapošljavanje iz 2008. godine "Zapošljavanje posebnih skupina nezaposlenih osoba", u kojoj je  država između ostalog sufinancirala zapošljavanje žena žrtava nasilja, u stvarnosti nije dala prave rezultate.

Prema podacima koje je iznijela voditeljica belomanastirske ispostave HZZ-a Nada Šinko na okruglom stolu Ureda pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Gordane Lukač-Koritnik, koji se proteklog petka (13. II. 2009. godine) u organizaciji Mirovne grupe Oaza održao u Belom Manastiru, tom se mjerom u 2007. godini koristilo samo šest osoba, od čega su dva zahtjeva došla iz Osječko-baranjske županije.

Okrugli stol o zapošljavanju žena žrtava nasilja
Gordana Lukač-Koritnik (u sredini)
U petak, 13. II. 2009. godine od 12:00 do 14:30 sati u prostorijama Društvenog centra u Belom Manastiru održan je okrugli stol povodom provedenog  Istraživanja o korištenju sufinanciranja zapošljavanja posebnih skupina nezaposlenih osoba (žena žrtava nasilja) u Baranji. Okrugli stol je sazvala Gordana Lukač-Koritnik, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova iz Zagreba, koja je od Mirovne grupe Oaza i naručila spomenuto istraživanje.

U svojstvu sudionika i govornika, pored pravobraniteljice, učestvovali su: Nada Šinko, voditeljica Ispostave Beli Manastir Hrvatskog zavoda za zapošljavanje; Vlado Grujić, ravnatelj Centra za socijalnu skrb, Beli Manastir; Nada Ristić, policijska službenica Policijske postaje Beli Manastir; Mladenka Morović, načelnica Službe za opće poslove u Uredu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova iz Zagreba; Nevenka Redžep, predsjednica belomanastirskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova; Jasna Petrović iz biljskog Udruženja za mir i ljudska prava "Baranja"; Melanija Kopić i Sanja Gavrić iz Udruženja za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek te belomanastirski poduzetnici Predrag Stojanović (ugostiteljski obrt), Slavko Žigić (RTV-servis), Nada Gledić (knjigovodstveni servis) i Ana Jeličić (kao predstavnica autoškole). Uvodničarka i moderatorica bila je Vesna Nedić, "Oazina" projekt-koordinatorica.

Stranica 375 od 386
Nalazite se ovdje: Naslovnica
Naša web-stranica koristi sljedeće kolačiće: Google Analytics, Youtube, JA_T3_blank_tpl i cwGeoData. Sve to koristimo kako bismo anonimnom analizom vaše aktivnosti dobili informaciju je li vam iskustvo korištenja naše web-stranice pozitivno (ako nije da ga poboljšamo), a sve s ciljem kako biste od nas dobili najbolje moguće informacije.
Više informacija Ok