Biciklistička staza između Belog Manastira i Branjinog Vrha

Međunarodni festival Slama 2009 u Lugu
Festival Slama 2009"Slama" – udruga za poticanje umjetničke svijesti u društvu – i ove godine organizira međunarodni Land-art-festival Slama 2009 na njivi Obiteljskog gospodarstva Fallerovi dvori blizu poznatog restorana "Kormoran". Festival, odnosno kiparska kolonija na kojoj će sudjelovati 20-ak umjetnika iz Hrvatske i iz nekoliko evropskih zemalja, održat će se od 4. do 8. VIII. 2009. godine, dok će svečanost otvorenja početi u 15 sati u nedjelju, 9. VIII. Tko želi prisustvovati svečanosti, platit će ulaznicu od 25 kuna, a na prigodnom letku, uz dobrodošlicu, stoji upozorenje: "ponesite svoj slamnati šešir ili suncobran".
Pismo Svetlane Zelenković iz Švicarske

Hvala vam što ste članak o promociji mog romana u Belom Manastiru stavili na internet.
Pogledala sam veliki broj članaka na sajtu Mirovne grupe Oaza i moram priznati da sam zadivljena koliko ste aktivni. Iskreno rečeno, bila sam u zabludi što se tiče zbivanja u Belom Manastiru. Smatrala sam da nepovoljan geografski položaj uz državnu granicu negativno utiče na raspoloženje stanovnika, ali mi je upravo "Oazin" sajt pokazao da su Belomanastirke i Belomanastirci (i ostali Baranjci) itekako duhovno vitalni i da ne daju da ih proguta sindrom malog naselja i regiona "po strani".
Edukacija za mlade u Pirovcu

Edukacija se provodila u sklopu projekta "Info-punkt za mlade", koji financira Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Cilj obuke bio je da se mlade potakne na aktivno sudjelovanje u društvu, da ih se informira o značaju volonterskog rada, o osiguravanju mjesta za aktivnosti u sklopu slobodnog vremena mladih te da ih se upozna s temama kao što su: aktivno slušanje, vođenje klubova mladih i osiguravanje sredstava za njih, otvoreni natječaji vezani uz te teme i sl.
Radionica za pripremu projektnih prijedloga

Maštovite igre u "Ritmu Baranje"

Đačka knjižica iz školske godine 1934/35.

- U toku obilaska starih ljudi imala sam priliku s njima razgovarati o raznim temama. Obično pričamo o prošlosti: kako se nekada živjelo, kakve su haljine tada bile moderne, gdje su onda izlazili mladi i sl. Često su to vrlo zanimljive priče i obično su ispričane s puno detalja.
- U toku jednog takvog razgovora o školi, na red su došle i đačke knjižice. Bila sam veoma iznenađena kad je teta Zorka Dujmović (rođena Kašanin) izvadila svoju odlično očuvanu đačku knjižicu za "IV razred" "Narodne osnovne škole u Kneževu" iz školske godine 1934/35. i iz vremena Kraljevine Jugoslavije. Rijetko se može vidjeti da neko punih 75 godina čuva takve stvari.
Završetak više informatičke obuke
U srijedu, 22. VII. 2009. godine višu informatičku obuku završile su obje grupe polaznika. Među njima su bili nezaposleni Baranjci, čiju je obuku financiralo Ministarstvo regionalnog razvitka, šumarstva i vodnoga gospodarstva sredstvima Svjetske banke kroz "Oazin" potprojekt "Besplatna informatička obuka i tečajevi stranih jezika za nezaposlene Baranjce", kao i mladi starosti od 15 do 27 godina, čiju je obuku financiralo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa kroz "Oazin" projekt "Osposobljavanje mladih za informacijske i komunikacijske tehnologije".
Prepoznajmo nasilje

Predavanje o ovisnostima

Edukacijom protiv ovisnosti (kreativne radionice)

Petstoti broj tjednika "Novosti"
Dana 17. VII. 2009. godine izišao je 500. broj zagrebačkog tjednika "Novosti", koji izdaju Srpsko narodno vijeće iz Zagreba i Zajedničko veće opština iz Vukovara. U tim novinama od početka 2002. godine pa do danas objavljeno je dosta članaka o radu Mirovne grupe Oaza, ali i o brojnim drugim temama iz Baranje.
Zanimljivo je napomenuti da je današnji administrator "Oazinih" internetskih stranica svoj prvi članak u "Novostima" (koje su se tada zvale "Novosti 7 dana") objavio u broju 117 od 15. III. 2002. godine. U tom je članku opisao javnu tribinu "Osteoporoza – tiha epidemija", koja je održana u Belom Manastiru 6 dana ranije i koju je organizirala – Mirovna grupa Oaza. Osim njega, koji za "Novosti" piše i danas", jedno vrijeme o baranjskim temama pisala je i "Oazina" aktivistica Dubravka Simendić, a u novije vrijeme i Zoran Popović, voditelj na Radiju Banska kosa. Bilo bi zanimljivo napraviti spisak baranjskih tema o kojima su pisale "Novosti" u posljednjih 8 godina, no to ostavljamo za neku drugu priliku.
Članak o osteoporozi iz 2002. godine
Novosti 7 dana, broj 117U tekstu o petstotom broju tjednika "Novosti" spomenut je i članak objavljen u tom listu 15. III. 2002. o tada održanoj "Oazinoj" javnoj tribini "Osteoporoza – tiha epidemija". Ovo je prilika da se prisjetimo i tog članka i te tribine, koja je u Baranji imala velikoga odjeka jer je na njoj bilo gotovo 300 osoba.
Pomoć starim i nemoćnim osobama (VI/2009)

"Oazine" dječje radionice u "Slavonskom domu"

Bolmansko Petrovo
Petrovo, bolmanski kermenc (ili kirbaj), obilježava se svake godine 12. VII. jer toga dana Pravoslavna crkva slavi svete apostole Petra i Pavla, koji su zaštitnici bolmanske crkve.
Kako je nekad bilo…
Pošto Petrovo pada u ljeto, kad je školski raspust i sezona godišnjih odmora, na bolmanski kermenc znalo je u ona dobra predratna vremena doći mnoštvo ljudi, i to ne samo oni koji u Bolmanu imaju rođake, prijatelje ili bar poznanike, nego i mnogi drugi. Sporedne bolmanske ulice znale su biti prepune parkiranih automobila, a glavnom ulicom, kojom prolazi cesta Beli Manastir – Jagodnjak – Švajcernica, nije se moglo proći od mnogobrojnih svečano obučenih šetača, naročito djevojaka i momaka.
Poklon-paketići za stare osobe

U petak, 26. VI. 2009. godine, "Oazine" aktivistice Ana i Dubravka otišle su u samoposlugu robne kuće "Konzum" kako bi nabavite razne artikle (keks, cedevitu, kavu, čaj i pekmez od šljiva), od kojih će pripremiti poklon-paketiće kojima će "Oaza" darivati stare osobe na kraju projekta "Pomoć starim i nemoćnim osobama". Takve artikle odabrale su vodeći se mišlju da se svi stari ljudi vole malo zasladiti, pa i onih 26-ero (25 žena i jedan muškarac od 65 do 89 godina) koje su godinu dana obilazile.
Poziv za upis u "Oazinu" školu plesa
Mirovna grupa Oaza, u sklopu projekta "Edukacijom i igrom protiv nasilja", organizira školu plesa za mlade. Škola plesa će se odvijati 2 puta tjedno po dva sata. Formirat će se dvije grupe od po 20 mladih (deset parova). Prva grupa će početi s obukom sredinom 7. mjeseca 2009. godine (nakon što se kandidati prijave i oformi se grupa), a druga početkom 9. mjeseca. Svaka grupa će proći 32 sata plesa.
U školi plesa će se učiti standardni plesovi: valcer, tango, latinoplesovi…, a vodit će je Srđan Canjko, "Oazin" aktivist koji je prošao sve tečajeve plesa.
Zainteresirane osobe mogu se osobno prijaviti u "Oazu" (J. Antala 3) svakim radnim danom od 9-19 sati ili na telefon 705-055.
Radionica "To smo mi"

Tečaj engleskog jezika – drugi stupanj

















