U Kamencu je lijepo živjeti, ali nema trgovine
Ako se skitate po Baranji – na biciklu, na primjer – srest ćete mnoge zanimljive ljude. "Oazin" je fotoreporter nedavno u Kamencu sreo gospođu Katarinu Kuzman, koja je rođena u Kotlini, od treće je godine živjela u Kamencu, a nakon višegodišnjeg boravka u Njemačkoj vratila se u Baranju i opet živi u Kamencu, i to u lijepo uređenoj kući tik uz reformiranu crkvu.
Gospođa Kuzman kaže da je u Kamencu vrlo mirno te da je u njemu lijepo živjeti, ali je malo nezgodno jer u selu nema ni jedne trgovine pa se za sve nabavke mora ići u Kneževe Vinograde, što može biti neugodno za one koji nemaju automobil.
"Potrošnja" plastičnih vrećica u Belom Manastiru

Susret nekadašnjih i današnjih Petlovčana
U subotu, 14. VIII. 2010. godine, održan je Treći susret Petlovčana njemačke i hrvatske nacionalnosti. Tom prilikom pomoćni biskup đakovačko-osječki mons. dr. Đuro Hranić predvodio je misno slavlje u petlovačkoj crkvi, nakon kojega je na mjesnom groblju blagoslovljeno spomen-obilježja bivšim stanovnicima Petlovca njemačke nacionalnosti.
Podizanje spomenika u čast pokojnim Petlovčanima njemačke nacionalnosti organizirala je i podržala Općina Petlovac zajedno sa Zemaljskom udrugom Podunavskih Švaba u Hrvatskoj te Udrugom Nijemaca i Austrijanaca u Osijeku.
Bizovačke toplice

U Bizovačkim toplicama je održano nekoliko "Oazinih" edukacija pa je zato red da ih predstavimo i na "Oazinim" internetskim stranicama.
Na terasi bivšeg hotela "Adice" više nema smeća
U 518. broju zagrebačkog tjednika "Novosti" od 20. XI. 2009. godine objavljen je članak u kome je pisalo ovo:
Uz belomanastirsku željezničku (i autobusnu) stanicu, još od prije Drugog svjetskog rata, nalazi se hotel "Adica", koji je zadesila neslavna sudbina. Danas je u jadnom stanju i predstavlja pravo ruglo. Kako je u privatnom vlasništvu, Grad Beli Manastir – tvrdi se – ne može ništa učiniti. Na fotografiji se, u pozadini, vide razbijena vrata i prozori, a na hotelskoj terasi hrpe smeća, granja i korova, i to tik do željezničke stanice. Ako se zgrada već ne može urediti, valjda se to smeće može počistiti.
"Oazin" Karaoke-party

Radno ljetovanje u Vili "Baranja"

Ove su godine baranjska osnovnoškolska djeca (zapravo, njihovi roditelji) bili manje zainteresirani za ljetovanje u Vili "Baranja" u Dramlju pa su se neke smjene popunjavale i odraslim ljudima. Tu mogućnost iskoristila je i "Oazina" projekt-koordinatorica Vesna Nedić, koja je u Dramlju boravila od 2. do 9. VIII. 2010. s učenicima i nastavnicima Osnovne škole Kneževi Vinogradi.
Poziv na "Karaoke-party"

Party će se održati u četvrtak, 12. VIII. 2010. godine, u zajedničkim prostorijama belomanastirskog Društvenog centra, Jožefa Antala 3, a trajat će od 20 do 24 sata.
Veselimo se vašem dolasku.
Književni maraton u Žitištu
Osječki pjesnik i pisac Milenko Vasiljević - Čiko, o kome smo već pisali kad je promovirana njegova knjiga "Moje rodno selo Sekulinci", javlja nam da je 3. VIII. 2010. godine, skupa s pjesnikom Mihajlom Zečevićem iz Klise, bio na Književnom maratonu u banatskom Žitištu, općinskom središtu na obali Begeja. Ta je manifestacija, u organizaciji Kluba knjige i Biblioteke "Branko Radičević", ove godine održan deseti put zaredom, uz učešće tridesetak stvaralaca iz Aleksandrova, Bašaida, Beograda, Kikinde, Novog Sada, Sečnja, Srpske Crnje, Zrenjanina, Žitišta te Osijeka i Klise. Time je nastavljena jedna lijepa tradicionalna manifestacija, koja je i ovoga puta opravdala svoje postojanje, a autori su svojim nadahnutim nastupima oduševili publiku u čuvenom žitištanskom parku na ljetnoj pozornici.
Odvoz starog papira

Mnogi građani, međutim, nisu upoznati s tom akcijom - ili ih jednostavno nije briga – pa stari papir (uključujući i kartonsku ambalažu) bacaju u svoje kante za otpatke. Ne treba posebni isticati da takvo postupanje nije u skladu s odgovornim građanskim ponašanjem i da bi svatko trebao skupljati stari papir, a posebno oni ga imaju u većim količinama.
"Oazin" parti uz muziku, igre i čašćenje

Mališani su pokazali doista primjereno vladanje, ali su se i dobro zabavili. Samostalno su odredili "klubove" za "čovječe, ne ljuti se", za "lude špagete" te za meč u belotu. Na kraju su svi iskušali i društvenu igru "rulet".
Međunarodni tjedan kulture u Pečuhu
Na 14. Međunarodnom tjednu kulture u Pečuhu, održanom od 24. VII. do 1. VIII. 2010. godine, bila je samo jedna studentica s Osječkog sveučilišta: Belomanastirka Sonja Nedić s Odjela za kulturologiju. Donosimo njen izvještaj s toga skupa:
Mladi iz cijelog svijeta bavili se Balkanom
The International Culture Week in Pecs (ICWiP), ili u slobodnom prijevodu Međunarodni tjedan kulture u Pečuhu, poznata je kulturna manifestacija koja se već 14 godina organizira u tom mađarskom gradu za mlade ljude, uglavnom studente, koji dolaze iz mnogih zemalja svijeta. Manifestacija se sastoji od ljetne škole, različitih kulturnih i sportskih priredbi i puno muzike, plesa i zabave.
"Okrugli" broj posjeta "Oazinoj" web-stranici

U tim člancima, tekstom i slikama, opisane su gotovo sve "Oazine" aktivnosti u protekle tri godine (i još nekoliko mjeseci), ali i mnoga druga događanja u Belom Manastiru, Baranji i široj okolini.
Rad "Oazinog" internet-kluba (VII)
"Oazin" internet-klub radi svakog radnog dana od 9 do 19 sati. U proteklom mjesecu, međutim, bio je zatvoren od utorka do petka, 6-9. VII. 2010. godine, jer su svi "Oazini" aktivisti bili na edukaciji u Orahovici. Usprkos tome, u proteklom je mjesecu bilo 1.000 pristupa internetu, a u popis korisnika "Oazinog" internet-kluba sad je upisano već 228 različitih osoba (među kojima ima i stranaca na proputovanju kroz Beli Manastir), koje su od početka godine imale čak 6383 pristupa internetu. Kako "Oaza" trenutno nema nikakvih donacija iz kojih bi se financirao rad internet-kluba, korisnici sami doniraju po jednu (simboličnu) kunu za sat vremena provedenih za kompjuterom kako bi se iz tako skupljenih donacija platili telefonski troškovi i troškovi servisiranja kompjutera. Za korištenje kompjutera kraće od 10 minuta nije potrebno doniranje jedne kune, a kad je gužva djeci je ograničeno korištenje kompjutera na 2 sata.
Koncert Gorana Bregovića u Pečuhu
Na besplatni koncert Gorana Bregovića i njegovog Orkestra za svadbe i sahrane, koji je održan 31. VII. 2010. godine na pečujskom Katedralnom trgu, zaputila se i brojna "Oazina" ekipa sastavljena od "Oazinih" zaposlenika, volontera i korisnika. "Oazini" su "predstavnici" na koncert stigli još za dana, dok su brojni posjetioci (kojih je prema procjenama novinara Mađarskog radija bilo oko 7.000) tek stizali, tako da su se mogli fotografirati za uspomenu i za "Oazinu" web-stranicu.
Novi projekt koji pridonosi borbi protiv ovisnosti
Dana 22. VII. 2010. godine objavljeni su rezultati natječaja Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti za projekte koji pridonose borbi protiv droge i svih oblika ovisnosti financiranih iz sredstava iz dijela prihoda od igara na sreću za 2010. godinu. "Oazin" projekt "Naučimo volontirati" apliciran je na područje E-1) prevencija ovisnosti kroz organizirano provođenje slobodnog vremena, neformalno obrazovanje, poticanje volonterstva, organiziranje edukacijskih seminara ili radionica. Za taj projekt "Oaza" je dobila 30.000 kuna.
Cilj "Oazinog" projekta je da se kroz organizirano provođenje slobodnog vremena djeluje na prevenciju ovisnosti, a osnovne projektne aktivnosti su: edukacija protiv ovisnosti, anketiranje o volontiranju u belomanastirskim srednjim školama, edukacije volontera, parti za mlade, okrugli stol na temu volontiranja, okrugli stol "Kako prepoznati ovisnost mladih"…
Stručni skup LAG-a "Baranja"

U uvodnom izlaganju predsjednik LAG-a "Baranja" Janoš Seleši predstavio je dr. sc. Snježanu Tolić, docenta Poljoprivrednog fakulteta Osijek, i Sonju Vuković, predsjednicu osječke Udruge za kreativni razvoj "Slap".
Slovenski studijski posjet osječkom "Slapu"

"Naš centar za razvoj u svojoj bazi ima više od 100 različitih organizacija kojima ćemo prenijeti informacije koje smo ovdje prikupili te pokušati zajedno iznaći načine moguće suradnje kroz partnerske projekte u budućnosti", istaknuo je Franci Čeč te dodao kako veća skupina zainteresiranih partnera iz Slovenije dolazi krajem godine - jer očigledno imaju što i vidjeti.
Belomanastirska parkirališta pod žarkim suncem

Osim toga, kad god se izvode kakvi komunalni radovi, gradska stabla su prve žrtve jer ona, navodno, uvijek toliko smetaju izvođačima da se moraju - odrezati. Kasnije se, istina, obično posade nove, koja ili ostanu kržljava ili ih vandali polome ili im (prirodno) trebaju godine da narastu i dobiju veću krošnju.
Parkiralište bez trunke hlada

Na parkiralištu se može parkirati pet automobila, no jedno je mjesto povremeno zauzeto jer se parkiralište ciklično koristi i kao mjesto na kome stoji gradski kontejner za glomazni otpad. Ponekad, međutim, kao što pokazuju i naše slike, belomanastirski komunalci kontejner nespretno postave tako da zauzme dva parkirna mjesta pa se parkirati mogu samo tri automobila.
















