Treći radni sastanak stručne skupine Vijeća za prevenciju
U srijedu, 1. XII. 2010. godine, od 12 do 15 sati, u belomanastirskom Društvenom centru, a u organizaciji Centra za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, održan je treći radni sastanak stručne skupine Vijeća za prevenciju za područje Grada Belog Manastira. Na tom sastanku bili su prisutni predstavnici Gimnazije Beli Manastir (ravnatelj Veljko Frank), Prve srednje škole (pedagog Ivica Jurić), Druge srednje škole (ravnatelj Karlo Franjić), Osnovne škole "Dr. Franjo Tuđman" (ravnatelj Damir Mendler), Prekršajnog suda u Belom Manastiru (Savo Ivančević), Policijske postaje Beli Manastir (načelnik Nikola Pajčin), Grada Belog Manastira (zamjenik gradonačelnika Predrag Stojanović i pravnica Andreja Kovač), P.G.D.I.-ja (predsjednica Mirela Alagić), Savjeta mladih Grada Belog Manastira (članica Ana Rebrina) i Mirovne grupe Oaza (predsjednica Vesna Nedić). Ispred Centra za mir, nenasilje i ljudska prava bili su Nena Arvaj i Sonja Kersten.
Crtićem protiv ovisnosti

Na početku radionice psiholog Milovac upoznao je mlade slušaoce s psihološkim uzrocima uzimanja opojnih sredstava, a potom im je objasnio zašto tinejdžeri uzimaju takva sredstava. Djeca su njegovo izlaganje pažljivo slušala i tiho komentirala.
Rad "Oazinog" internet-kluba (XI)
I u mjesecu studenom godine 2010, koji ove godine baš i nije bio studen, "Oazin" internet-klub radiо је svakog radnog dana od 9 do 19 sati. U tom mjesecu bila su 1003 pristupa internetu. U ovogodišnji popis korisnika "Oazinog" internet-kluba sad su upisane već 304 različite osobe, koje su od početka godine imale čak 10.545 pristupa internetu, što daje mjesečni prosjek od 959 pristupa.
Kako "Oaza" trenutno nema nikakvih donacija iz kojih bi se financirao rad internet-kluba, korisnici sami doniraju po jednu (simboličnu) kunu za sat vremena provedenih za kompjuterom kako bi se iz tako skupljenih donacija platili telefonski troškovi i troškovi servisiranja kompjutera. Nekoliko "Oazinih" mladih korisnika nema kompjuter kod kuće pa svoje školske zadatke odrađuje u "Oazinom" internet-klubu bez vremenskih ograničenja.
Konferencija o značaju i ulozi koordinatora volontera

Riječ jelonoša

O riječi jelonoša objavili smo na "Oazinoj" web-stranici i članak u kome smo zapisali da to nije nova riječ budući da je zabilježena u "Rječniku hrvatskoga ili srpskoga jezika" (RJA, svezak 15, Zagreb, 1895) s ovakvim objašnjenjem: "sluga u gostionici koji nosi jela". Preuzeta je iz "Njemačko-hrvatskoga rječnika" Bogoslava Šuleka iz 1860. i doslovan je prijevod njemačke riječi Speisenträger.
Dostava besplatnih toplih obroka (II)
Dostava besplatnih toplih obroka socijalno ugroženim osobama iz Belog Manastira i okoline, koja je započela 4. X. 2010. i koja će trajati do kraja 2010, uredno se obavlja svaki radni dan na opće zadovoljstvo 46 korisnika. Tromjesečni pilot-projekt "Dostava besplatnih toplih obroka", koji je organizirala "Oaza" u okviru svog programa pružanja socijalnih usluga na području Grada B. Manastira, u cijelosti financira Grad Beli Manastir. Kupovinu jelonoša financiralo je Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi.
Prvih dana dostave korisnici su bili u nevjerici. Zar je moguće nešto dobiti besplatno i to na pragu svoje kuće? No, brzo su se navikli i svakog radnog dana željno iščekuju bijeli kombi koji "juri" Belim Manastirom i okolinom između 12 i 15 sati i dijeli pune jelonoše, a uzima prazne za sutrašnji obrok.
Rad "Oazinih" gerontodomaćica u listopadu 2010.
Ove je godine Mirovna grupa Oaza organizirala pomoć starim osobama s područja Grada Belog Manastira putem javnih radova preko HZZ-a i to tako što je zaposlila dvije gerontodomaćice (Martu Lindeman i Gordanu Jovanović) na puno radno vrijeme i na rok od šest mjeseci. Gerontodomaćice su počele s obilascima starih osoba početkom listopada i radit će taj posao do 31. III. 2011. godine. Tokom listopada obilazile su 24 stare osobe u Belom Manastiru, Branjinom Vrhu i Šećerani (18 žena i 6 muškaraca). Ukupan broj posjeta u tom mjesecu iznosio je 110.
Po vrstama posla gerontodomaćice su izvršile: 45 spremanja u kući, 13 nabavki namirnica, 10 uređivanja dvorišta, 8 pranja suđa, 5 puta pomoć u ostvarivanju prava iz zdravstva i socijalne skrbi, 4 pripreme jednostavnijih jela, 4 nabavke zimnice, 3 puta pomoć oko osobne higijene, 3 sređivanja razne kućne dokumentacije, 2 pranja rublja, po jedanput nabavka odjeće, šivanje i krpanje, plaćanje kućnih računa, odlazak liječniku…
"Okrugli" broj posjeta "Oazinoj" web-stranici

Istog dana (25. XI) na "Oazinu" web-stranicu postavljen je, u rubrici "Novosti", 272. članak ove godine ili ukupno 760. članak od kad stranica postoji. Fotografije je teško i prebrojiti. Samo ove godine bilo ih je preko – 950.
IVa razred – šarenilo, smijeh, zadovoljstvo
U srijedu, 24. XI. 2010. godine, od 10,45 do 11,30 sati "Oazina" projekt-koordinatorica Vesna Nedić bila je u posjetu IVa razredu Osnovne škole Kneževi Vinogradi. U tom se razrednom odjelu, kao i ostala 23 odjela, provode radionice "Oazinog" projekta "Naučimo se nenasilno ponašati", koji financira Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.
Razred IVa zajedno sa svojom učiteljicom Mihaelom Kikić taj je put odradio zadnju radionicu s nazivom "Uvijek možeš nešto naučiti". Cilj te radionice bio je osposobiti se za rješavanje svakodnevnih konfliktnih situacija i spoznati da se konflikti mogu riješiti mirnim putem. Radionica se sastojala od igrica, kreativnog crtanja, glumljenja situacija…
Duško Kostić dobio Studentsku mirovnu nagradu

Studentsku mirovnu nagradu dodjeljuje svake druge godine Udruga studenata Norveške i poticaj je i priznanje studentima - mirovnim aktivistima u cijelom svijetu za njihov predani rad i sudjelovanje u mirovnim procesima u svojim zajednicama.
Predstavljanje programa Agencije za mobilnost

Novi zaposlenik u "Oazi"

Davor Frič je izvanredni student treće godine na Studiju informatike Osijek, koji djeluje u sklopu Tehničkog veleučilišta u Zagrebu (TVZ). U "Oazi" će biti zaposlen šest mjeseci, a sredstva za njegovu plaću osigurava Hrvatski zavod za zapošljavanje preko mjere zapošljavanja – javnih radova.
Poziv na drugi "Čvarakfest"
Etnoselo Karanac i Turistička zajednica Baranje pozivaju sve zainteresirane na drugi po redu "Čvarakfest", koji će se održati u sklopu Zimskog vašara u etnoselu Karanac u nedjelju, 12. XII. 2010. godine, s početkom u 9 sati. Uz doživljaj tradicionalne baranjske svinjokolje, na koji se pozivaju svi koji žele kušati specijalitete bogatog baranjskog špajza i pušnice, po drugi put će se održati natjecanje u topljenju čvaraka, gastrodoživljaj pod imenom "Čvarakfest". Kako je bilo na prošlogodišnjem, prvom "Čvarakfestu" može se vidjeti ovdje.
Proces uključivanja volontera

Mladi Europljani u "Oazinom" internet-klubu

Susret odgonetača i zagonetača u Vinkovcima

Pored druženja i beskrajnih enigmatskih razgovora, učesnici su bili zaokupljeni rješavačkim i sastavljačkim takmičenjem. Najbolji u sastavljanju bio je Boris Nazansky, glavni urednik zagrebačke enigmatske revije "Kvizorame", a drugo i treće mjesto zauzeli su Valter Kvalić iz Vozilića kod Labina i Novosađanin Zoran Radisavljević.
Mađarski nevladini aktivisti posjetili Društveni centar

Povelje i zlatna plaketa za 2010. godinu
Dan Grada Belog ManastiraPovodom Dana Grada Belog Manastira zaslužnim pojedincima i udrugama dodijeljene su Povelje Grada Belog Manastira i Zlatna plaketa "Sveti Martin". Povelje i plaketa dobitnicima su uručene na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Belog Manastira, održanoj 11. IX. 2010. u Velikoj vijećnici, na kojoj su, uz predsjednika Republike Hrvatske Ivu Josipovića, bili i brojni drugi uzvanici iz Osječko-baranjske županije i svih okolnih hrvatskih, srpskih i mađarskih gradova i općina.
Povelje Grada Belog Manastira za 2010. godinu dobili su:
Radni sastanak stručne skupine Vijeća za prevenciju
U utorak, 17. XI. 2010. godine, od 12 do 15 sati, a u organizaciji osječkog Centra za mir, nenasilje i ljudska prava, u belomanastirskom Društvenom centru održan je drugi radni sastanak stručne skupine Vijeća za prevenciju za područje Grada Belog Manastira.
Na sastanku su bili predstavnici Gimnazije Beli Manastir (ravnatelj Veljko Frank), Prve srednje škole (pedagog Ivica Jurić), Osnovne škole "Dr. Franjo Tuđman" (psihologinja Tanja Subotić), Centra za socijalnu skrb (ravnatelj Vlado Grujić), Prekršajnog suda (predsjednica Renata Kuna), Policijske postaje Beli Manastir (Vilim Ravnjak), Grada Belog Manastira (gradonačelnik Ivan Doboš, njegov zamjenik Predrag Stojanović i pravnica Andreja Kovač), Gradskog društva Crvenog križa (Julijana Vurm), P.G.D.I.-ja (predsjednica Mirela Alagić), Savjeta mladih Grada Belog Manastira (članica Ana Rebrina) i Mirovne grupe Oaza (predsjednica Vesna Nedić).
Druženje Belomanastiraca s Ivom Josipovićem (4)

















