Do Beča i natrag (IV) – Neobični prometni znakovi
U novinama ili na internetu možemo vidjeti dosta neobičnih prometnih znakova postavljenih u raznim krajevima svijeta. Takvi znakovi, naravno, prenose određenu poruku prolaznicima, putnicima i turistima, ali ih često i uveseljavaju i prosto mame da se zaustave i fotografiraju ih.
Administrator "Oazine" web-stranice naišao je na tri takva znaka u austrijskom selu Oberwaltersdorfu, koje se nalazi 25 kilometara južno od Beča. Na ulazu odn. izlazu iz naselja Schlosssee nalaze se znakovi koji upozoravaju da se cestom kreću ježevi.
Rad "Oazinog" internet-kluba (VI/2011)
I u šestom mjesecu 2011. godine nastavio se trend smanjenja broja korisnika u "Oazinom" internet-klubu. Takav trend započeo je u prethodnom mjesecu i to najviše stoga što se smanjio broj dolazaka Roma, koji su u prijašnjim mjesecima dolazili u zaista velikom broju i bili naši svakodnevni posjetioci, a danas ih je sve manje i manje…
No, kako ističe "Oazin" zaposlenik Davor Frič, koji održava kompjutere i dežura u internet-klubu, nije sve tako "crno". "Oazin" internet-klub i dalje svakog dana posjećuje nekoliko desetaka korisnika, što je još uvijek velik broj, ali smo mi navikli da ih bude i da ih treba biti više.
Do Beča i natrag (III) – Skulptura od bala slame
Na "Oazinoj" web-stranici objavljena su već tri članka o skulpturama od bala slame, koje se mogu ili su se mogle vidjeti širom Mađarske: u mjestu Mestegnje u kotaru Marcali, u nama bliskom Beremendu i u Sigetvaru. Na nedavnom putovanju od Belog Manastira prema Beču, administrator "Oazine" web-stranice, nakon sretnog "prispijeća" u selo Sé (čitaj: Še) kod Szombathelya (čitaj: Sombathelj), nastavio je put prema austrijskoj granici i u susjednom selu Toronyu (čitaj: Toronj) "naletio" na još jednu skulpturu od bala slame.
To je, naravno, bio dovoljan razlog da se zastane i u tom selu, fotografira ta skulptura i naprave još dvije-tri slika sela. Poslije nekoliko dana, na povratku iz Austrije u Baranju, u nekom selu kod Sárvára (čitaj: Šarvar) "otkrivena" je još jedna takva skulptura, ali – na žalost – nije snimljena, niti je zabilježeno u kom je to selu bilo.
Do Beča i natrag (II) - Kratka imena naselja
Kad se netko, kao administrator "Oazine" web-stranice, bavi enigmatikom, a posebno križaljkama, mnogo veću pažnju posvećuje riječima i imenima nego ostali ljudi. Takav pojedinac na putovanjima, na primjer, zapaža naselja s kratkim, dugačkim ili neobičnim imenima i dugo ih pamti pa se može desiti da se na novom putovanju (2009), nakon dvadesetak godina, prisjeti da je putujući iz Baranje u Beč 1988. godine prošao kroz mađarsko selo u Vespremskoj županiji neobičnog troslovnog imena Ukk i da se zaustavi u tom selu kako bi slikao tablu s njegovim imenom.
Do Beča i natrag (I) - Maršruta
U nedjelju, 3. VII. 2011. godine, dvočlana belomanastirska ekipa, u kojoj je bio i administrator "Oazine" web-stranice, zaputila se na 450 kilometara dug put od Belog Manastira u Baranji do mjesta Obervaltersdorf u Austriji, tridesetak km južno od Beča. Smatrajući putovanje autoputevima nezanimljivim i pod načelom da je putovanje lokalnim cestama i cesticama užitak za dušu i odmor za oči, ekipa je izabrala sljedeću maršrutu: Beli Manastir – Beremend – Šikloš – Pečuj – Sigetvar – Kapošvar – Behenje – Nađkanjiža – Zalaegerseg – Vašvar – Sombathelj – granični prijelaz prema Obervaltu (Oberwalt) – Rehnic (Rechnitz) – Piringsdorf – Ebrajhsdorf (Ebreichsdorf) – Obervaltersdorf (Oberwaltersdorf).
Pripremna radionica za IPA-u IV

Nakon uvodnog izlaganja Stele Fišer iz Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi (Odjel za pripremu i provedbu projekata EU na području socijalnog uključivanja), Andrija Vranjić iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanja održao je radionicu za 30-ak prisutnih predstavnika različitih organizacija iz civilnog, privatnog i društvenog sektora.
Rad "Oazinih" gerontodomaćica u lipnju 2011.
"Oazine" gerontodomaćice Marija Ćosić iz Branjinog Vrha i Dragana Vranješ iz Belog Manastira i u šestom mjesecu ove, 2011. godine nastavile se obilaziti stare osobe u Belom Manastiru, Branjinom Vrhu i Šećerani (19 žena i 4 muškarca). Ukupno su odradile 167 obilazaka svojih korisnica i korisnika.
U sklopu obilazaka uradile su ove poslove: 114 puta spremanje i uređivanje kuća i stanova, 16 puta sređivanje dvorišta i terasa, 34 puta nabavljanje hrane iz trgovina, 37 put pranje posuđa, 6 puta pranje rublja, 10 puta osobna higijena teško bolesnih osoba kako bi se čiste i uredne pojavile na liječničkim kontrolama ili redovnim terapijama (kao što je npr. dijaliza), 4 puta pripremanje jednostavnijih jela, 12 puta masaža tijela, 9 puta sređivanje razne dokumentacije i plaćanje računa, 7 puta odlazak kod liječnika po lijekove, 2 puta provjera stanja podnesenih zahtjeva za smještaj u dom za stare osobe…
1.000 članaka na "Oazinim" internetskim stranicama

Zahvalnica osječke Umjetničke akademije

"Neizmjerno vam se zahvaljujemo na vašoj podršci koju ste nam pružili donirajući nam katalog likovne izložbe baranjskih umjetnica Baranjske bisernice.
Vašom donacijom pomogli ste u izgradnji fonda knjižnice Umjetničke akademije u Osijeku te na taj način pružili našim studentima bolje uvjete stjecanja znanja.
Zahvaljujemo se na pomoći, razumijevanju i podršci."
"Oaza" dobila trogodišnji program od MZSS-a
U utorak, 28. VI. 2011. godine, u prostorijama Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi (MZSS) u Zagrebu, "Oazina" predsjednica i projekt-koordinatorica Vesna Nedić potpisala je ugovor za trogodišnji program "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira".
Program će se financirati iz prihoda od igara na sreću u ovoj i u sljedeće dvije godine s godišnjim iznosima od 450.000 kuna. Partner na programu je Grad Beli Manastir, koji u programu sudjeluje s dodatnim godišnjim iznosom od 90.000 kuna.
"Vrijeme je za žene" na STV-u

U prilogu su, pored ostaloga, emitirane izjave voditeljice projekta Jasne Petrovića, načelnika Općine Popovac Zorana Kontaka i polaznice edukacije Božice Herceg.
Nastavak anketiranja za projekt "Može i bolje"

Veliko spremanje Društvenog centra
(Fotoalbum se može pogledati ovdje.)

Polugodišnji koncert SKUD-a "Jovan Lazić"

Gledajući program, gledalac ne može a da ne pohvali trud i rad kako djece, tako i orkestra i koreografa, bez kojih bi tradicija i ljepota folklora nestali u zaboravu. Bilo je to veče pjesme i igre u kome su se mladi iskazivali, a stariji uživali, veče u kome su se vratila sjećanja na nekadašnje baranjske seoske večeri.
Društvena prostorija srpske zajednice u Belom Manastiru
U petak, 17. VI. 2011. godine, počela je s radom Društvena prostorija srpske zajednice u belomanastirskoj Ulici Imre Nađa 8, u prostoru SKUD-a "Jovan Lazić". Društvena prostorija će biti otvorena svakim radnim danom od 9 do 13 sati i u njoj će posjetiocima biti dostupna dnevna i nedjeljna štampa iz Srbije te srpski listovi iz Hrvatske "Novosti", "Identitet" i "Izvor". Društvena je prostorija opremljena video i satelitskom opremom što omogućava praćenje satelitskih TV-programa i održavanje manjih skupova (savjetovanja, promocija i okruglih stolova).
Neobičan sastanak "Oazinog" UO-a

Dnevni red sastanka bio je podugačak: tekuća pitanja, aktivnosti koje su prošle, aktivnosti koje predstoje… Trenutno "Oaza" provodi osam projekta, jedan je upravo završio ("Naučimo nešto zajedno" od Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa), jedan je upravo dobiven i potpisan je ugovor za njega, a za još jedan ići će se na potpisivanje ugovora (o tome drugom prilikom).
Međunarodni Nogometni turnir "Luč 2011" - limači

Za NK "Luč" igra i Despot Matijević, mlađi sin "Oazine" aktivistice Jelene Opačić-Matijević, redoviti učesnik "Oazinih" radionica za djecu. Despot je u finalnoj utakmici zabio sva tri gola za NK "Luč".
Rekreativni turnir u odbojci na pijesku
.jpg)
Igralo se rekreativno i zabave radi pa rezultati nisu važni, a važno je da su se svi igrači i igračice dobro zabavili, iako se igralo po nesnosnoj vrućini (gradski oci, čuvajte postojeće drveće i sadite novo kako bismo imamo više hladovine!). A važno je bilo i ono što je slijedilo nakon igre – svježe ispečeni ćevapi na žarkom suncu, za koje je bio zadužen roštilj-majstor Vedran.
Okrugli stol u Osijeku o volontiranju

U ime Mirovne grupe Oaza na okruglom stolu je bila projekt-koordinatorica Vesna Nedić.
Znanstveni kolokvij o Trijanonskom sporazumu

















