... Kućica na drvetu
U stranim filmovima, crtićima ili stripovima možemo vidjeti kućice različitog oblika podignute na drvetu, obično namijenjene dječjoj zabavi. Ponekad one služe i za stvarno stanovanje, kao npr. u filmovima o Tarzanu. Ako hoćete vidjeti kakve sve kućice na drvetu postoje širom svijeta, ukucajte u pretraživač Google riječi "house" i "tree" i izaberite opciju "slike".
Kod nas kućica na drvetu nema. Bar ih mi dosad nismo viđali.
Ženske udruge "s podrškom" podržale Sajam udruga

Na nedavno održanom Sajmu udruga Baranje 2011. učestvovale su tri od tih pet organizacija ("Batinarke", "Branjin Vrh" i "Orhideja"), a na prošlogodišnjem sajmu učestvovala je bolmanska "Zlatna žena". Na slikama se vidi kako su im izgledali štandovi.
Prva kreativna radionica i u Branjinom Vrhu
.jpg)
Radionici, koju je vodila Ana Jeličić, odazvalo se osam korisnica različite životne dobi, koje žele uvesti neke promjene u svoju svakidašnjicu. Bio je to za njih pravi izazov: prihvatiti se kista i boja nakon napornog radnog dana. I mada su na radionicu došle ne znajući što ih očekuje, bez naočala i bez ideja, ali imajući dobru volju brzo su se uklopile u rad.
"Oazica" na Sajmu udruga Baranje
(Fotoalbum sa slikama DKZ "Oazice" može se vidjeti ovdje.)
.jpg)
Na Sajmu je učestvovala i Dječja kreativna zadruga (DKZ) "Oazica", koja djeluje kroz "Oazin" projekt "Naučimo nešto zajedno", što ga financira Ministarstvo obrazovanja, znanosti i športa.
Murali na ogradi belomanastirskog stadiona
(Fotoalbum sa slikama murala može se vidjeti ovdje.)
.jpg)
Od 13. do 15. svibnja trajao je drugi belomanastirski Urban collective fest 2011., koji su suorganizirali Udruga mladih "UPS" i Centar za kulturu grada Belog Manastira. Tijekom festa na Gradskom stadionu i oko njega održan je niz zanimljivih događanja u kojima su sudjelovali mladi iz raznih krajeva Baranje i Slavonije.
Seminar za "Osnaživanje žena Romkinja"

Kako smo već pisali, dio projekta "Osnaživanje žena Romkinja" je potprojekt "Može i bolje" "Romskog srca", za koji će istraživanje o obrazovanju i političkoj participaciji Roma u Osječko-baranjskoj županiji kao partnerska udruga odraditi Mirovna grupa Oaza.
Provedbena radionica za korisnike IPA-e

Na radionici su bili predstavnici 23 organizacije koje su dobile ta sredstva te još predstavnici šest potencijalnih dobitnica. Među onim organizacijama koje su dobile spomenuta sredstva nalazi se i Udruženje "Baranja" iz Bilja, koja će svoj projekt provoditi u partnerstvu s Mirovnom grupom Oaza, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Područnom službom Osijek, osječkim Učilištem "Janus" i vukovarskim CENTUS-om - Ustanovom za obrazovanje odraslih.
Rad "Oazinih" gerontodomaćica u ožujku i travnju 2011.
"Oazine" gerontodomaćice Marta Lindeman i Gordana Jovanović i u trećem mjesecu ove, 2011. godine nastavile se obilaziti stare osobe u Belom Manastiru, Branjinom Vrhu i Šećerani (20 žena i 5 muškaraca). Ukupan broj posjeta u tom mjesecu iznosio je 160. Gerontomoćace su bile zaposlene od 1. X. 2010. godine preko mjere zapošljavanja javnih radova pa je u ožujku 2011. isteklo njihovo šestomjesečno zaposlenje.
U ožujku su, također na rok od šest mjeseci preko iste mjere, zaposlene još dvije gerontodomaćice: Marija Ćosić iz Branjinog Vrha i Dragana Vranješ iz Belog Manastira.
Sajam udruga Baranje 2011.
(Fotoalbumi sa Sajma nalaze se ovdje, ovdje i ovdje.)
U subotu, 21. V. 2011. godine, od 10 do 12 sati, na središnjem belomanastirskom Trgu slobode ispred Knjižnice održan je Sajam udruga Baranje 2011, koji su organizirali Mirovna grupa Oaza i Grad Beli Manastir u partnerstvu s Centrom za kulturu. Cilj Sajma bio je da baranjske udruge prezentiraju svoje programske aktivnosti te da svoje proizvode prodaju u humanitarne svrhe ili za potrebe svojih radionica.
Mirovna grupa Oaza organizira Sajam udruga od 2006. godine, a na ovogodišnjem Sajmu učestvovale su 23 udruga i organizacija s oko 150aktivista:
Kvadrilja 2011.
U petak, 20. V. 2011. godine, s početkom u 12 sati, svi maturanti (njih 1.736) u gradovima Osječko-baranjske županije: Osijeku, Donjem Miholjcu, Đakovu, Našicama, Valpovu i Belom Manastiru plesalo je nekadašnji dvorski ples kvadrilju kao svojevrstan način obilježavanja završetka srednjoškolskog školovanja. Istovremeno kvadrilja se plesala u još 55 evropskih gradova iz osam zemalja. Na belomanastirskom Trgu slobode, između "Konzuma" i Centra za kulturu, kvadrilju su plesali maturanti iz belomanastirske Gimnazije te Prve i Druge srednje škole (njih 196). Kako je to izgledalo može se vidjeti u fotoalbumu postavljenom na "Oazinoj" stranici na Facebooku.
"Junaci" Biciklijade "Baranja 2011"

Kako, na primjer, ne spomenuti profesoricu tehničke kulture Mandu Kiš, koja je iz Osijeka biciklom prvo došla do belomanastirske osnovne škole u kojoj radi, pa se onda sa svojim učenicima odvezla do Kneževih Vinograda, a nakon biciklijade se biciklom vratila u – Osijek.
Alkoholizam – veliki problem

Ovisnost o alkoholu, tvrdi većina anketiranih Belomanastiraca, posljedica je teškog ekonomskog stanja, velikog broja nezaposlenih, očaja i apatije. Unatoč takvim odgovorima, većina Belomanastiraca u Gradu se osjeća sigurno, nešto manje ih je relativno sigurno (najčešće zbog krađa, neosvijetljenih sporednih ulica i pasa lutalica), dok je svega 5 posto ispitanika odgovorilo kako je život nesiguran.
Dogovor oko zajedničkog projekta

Organizator sastanka bila je Gordana Gajić iz Rume u ime Grupe za razvojne projekte - GDP iz Rumenke kod Novog Sada. Nakon predstavljanja prisutnih, tko su i što rade, Gordana Gajić je prezentirala ideju za zajedničko pisanje projekta iz oblasti očuvanja okoliša na natječaj IPA - prekogranični program Hrvatska - Srbija 2007-2013.
Sportski rezultati s Biciklijade "Baranja 2011"

- "Skok po skok" - skakanje u vrećama:
1. Gimnastičko društvo Beli Manastir
2. OŠ "Kneževi Vinogradi"
3. Udruga žena "Orhideja" Branjina
- "Mirne ruke, brze noge" - jaje u žlici
1. Gorana Bašić
2. Matea Kraljik
3. Teodora Pendić
Prva kreativna radionica i u Batini

Na radionici je bilo devet žena na čelu s predsjednicom Sanelom Virag. I ovaj put koordinatorica na projektu Vesna Nedić prisutnim je ženama prezentirala projekt "Važno je imati podršku", a voditeljica kreativnih radionica Ana Jeličić opisala je sve kreativne tehnike koje će se koristiti na radionicama te ih obavijestila da će besplatno dobiti sav materijal potreban za rad.
Poziv na Sajam udruga Baranje 2011.
Pozin na Sajam udruga 2011.Mirovna grupa Oaza i Grad Beli Manastir pozivaju vas na SAJAM UDRUGA BARANJE 2011. godine, koji će se održati u subotu, 21. svibnja (V) 2011. od 10 do 13 sati na Trgu slobode u Belom Manastiru.
Cilj Sajma je prezentacija programskih aktivnosti udrugā koje djeluju u Baranji. Udrugama će biti osigurani štandovi te će im se tako omogućiti da izlažu svoje propagandne materijale i proizvode i prezentiraju svoje aktivnosti. Svoje proizvode mogu prodavati u humanitarne svrhe ili za potrebe svojih radionica.
Članovima udruga koji budu sudjelovali na Sajmu osiguran je ručak.
Ova građanska inicijativa provodi se u partnerstvu s Centrom za kulturu Grada Belog Manastira.
Veselimo se vašem dolasku!
Premijera predstave "U Malom raju"

Pretpremijera je odigrana u subotu, 14. V. u Donjem Miholjcu, u organizaciji Udruge za razvoj civilnog društva "Migra". Na belomanastirskoj premijeri predstavu je gledalo oko 150 posjetitelja, koji su u sat vremena dinamične i vesele komedije uživali u dogodovštinama glavnih junaka, koji u predstavi svojim tračevima naprave čitav niz nesporazuma, a sve likove priča vodi u lokalni kafić "Mali raj", čija je vlasnica vrckava Mica.
Biciklijada "Baranja 2011"

Prva rekreativna radionica u Bolmanu
U petak, 13. V. 2011. godine, s početkom u 20 sati, u bolmanskom Domu kulture održana je prva rekreativna radionica za žene u sklopu projekta "Važno je imati podršku", koji financira Europska Unija. Takve će se radionice održavati dva puta mjesečno u sljedećih 18 mjeseci na pet lokacija u Baranji (Batina, Branjina, Branjin Vrh, Darda, Bolman – Petlovac), a držat će ih trenerice iz Gimnastičkog društva Beli Manastir.
Na radionici u Bolmanu učestvovalo je desetak članica udruge "Zlatna žena", vodila ju je Evica Čutoraš, a vježbe su prilagođene ženama srednje dobi. Prema riječima voditeljice Čutoraš, Bolmanke su bile oduševljene vježbama, a radionica im je – kratko trajala.
Sastanak korisnika institucionalne potpore u Nacionalnoj zakladi

Upraviteljica Zaklade Cvjetana Plavša-Matić izvijestila je prisutne o daljnjim aktivnostima Zaklade na ulaganju u održivost udruga te upozorila na dodatne izvore financiranja do kojih se može doći kroz međunarodnu i domaću suradnju, kako bi se na primjereni način financirali već uspostavljeni modeli samofinanciranja održivosti udruga.
















