MIROVNA GRUPA OAZA BELI MANASTIR

Jozsefa Antala 3 - 31300 Beli Manastir - Hrvatska

Naslovnica

Katalog izložbe 'Baranjske bisernice'
Naslovna stranica

Za otvorenje likovne izložbe "Baranjske bisernice", koja je u Belom Manastiru bila otvorena od 4. do 31. III. 2011. godine, bio je pripremljen mali katalog, u kome je – uz osnovne informacije o izložbi – dan popis svih izloženih slika i drugih umjetničkih predmeta, a njih je bilo 41 od 22 baranjske umjetnice iz četiri države. Ta jedinstvena izložba, a i umjetnice koje su na njoj učestvovale, zaslužile su i reprezentativni katalog pa su se organizatori potrudili da ga odštampaju do svečanog zatvaranja izložbe, iako tako nešto nije bilo predviđeno projektom u okviru koga je izložba organizirana i financirana.

 

Katalog je dimenzija 23 x 16 cm, ima 4 (stranice korica) + 16 stranica, štampan je na finom papiru i u punom koloru u 300 primjeraka, a štampala ga je firma "FIST" iz Borova. Uz predgovor na drugoj stranici korica, popis izloženih djela na trećoj stranici korica, panoramsku sliku izložbenog prostora i fotografiju umjetnica koje su bile na otvorenju izložbe, u katalogu su, od 2. do 16. stranice reprodukovane sve izložene umjetnine (koje je snimio Zdenko Tomšić iz belomanastirske "Foto Mare").

Centar Belog Manastira
Konstituiran Savjet mladih Grada Belog Manastira
U Savjet mladih Grada Belog Manastira izabrani su:
1. Maja Tomšić iz školske populacije
2. Pavo Jelić iz školske populacije
3. Rastko Lujić iz školske populacije
4. Ivana Blagus iz studentske populacije
5. Miloš Vojtek iz studentske populacije
6. Robert Kožić iz studentske populacije
7. Ana Rebrina iz volontersko-radne populacije
8. Sara Fabijan iz volontersko-radne populacije

Prva, konstituirajuća sjednica održana je 14. III.  2011. godine. Na njoj su izabrane predsjednica, potpredsjednica i članovi mandatne komisije. Za predsjednicu je izabrana Maja Tomšić, za potpredsjednicu Ivana Blagus, a za članove mandatne komisije "Oazina" volonterka Sara Fabijan (predsjednica), Miloš Vojtek (član) i Maja Tomšić (članica).

Četvrtak, 07. 04. 2011.

Novinski magazin "Osijek danas"

Dvotjedni magazin 'Osijek danas'
Naslovnica 14. broja

30. rujna prošle, 2010. godine, u vrijeme ekonomske krize, tokom koje su se ugasili neki listovi koji su godinama izlazili (poput "Slavonskog doma" i "Nedjeljnog Glasa Slavonije"), objavljen je u Osijeku prvi broj dvotjednog magazina "Osijek danas". Prema riječima glavne urednice Melite Berečić, taj je magazin svakom svojom stranicom, a ima ih 40, posvećen temama, pričama i do sada anonimnim junacima Osijeka. A Osijek, koji je četvrti grad po veličini u Hrvatskoj, bogat je sadržajima i zaslužnim sugrađanima pa zaslužuje više pojavljivanja u medijima.

Otada pa do 7. IV. 2011. godine objavljeno je 14 brojeva "Osijeka danas" s mnoštvom zanimljivih članaka i priloga o Osijeku i njegovim stanovnicima. Ipak, u 10. broju (3. II. 2011) objavljen je i intervju s belomanastirskim gradonačelnikom Ivanom Dobošem pod indikativnim naslovom: "Jedino zapošljavanje daje perspektivu gradu". Mislilo se, naravno, na Grad Beli Manastir, koji je od Osijeka udaljen samo tridesetak kilometara, pa događanja u Belom Manastiru za Osječane ne mogu biti nezanimljiva.

Ponedjeljak, 04. 04. 2011.

Izlet na Balaton

Balaton kod Balatonkerestura
I mađarska ima more - Balaton

Jeste li čuli za Alsópáhok? Do prije desetak dana za to mađarsko selo nismo ni mi znali, a sada se možemo pohvaliti da smo i bili u njemu. Naime, "Oazina" je projekt-koordinatorica boravila u tom selu od 4. do 7. IV. 2011. godine na privatnom radnom odmoru u hotelu "Kolping", koji ima bazen s termalnom vodom i u koji inače dolaze mađarski bračni parovi s djecom (jer je hotel prilagođen za boravak sasvim male djece) i umirovljenici iz Austrije. To je bila i prilika da administrator ove stranice i njegov prijatelj "Oazinu" projekt-koordinatoricu odvezu do Alsópáhoka (nekih 210-215 km) i da se isti dan vrate kući.

Takvo putovanje treba iskoristiti da se usput nešto i vidi. Kako nas je put od Pečuja vodio pored Sigetvara prema Kapošvaru i dalje preko Marcalija prema Kesthelju, jedinu stanku napravili smo kod Sigetvara da bismo razgledati Park mađarsko-turskog prijateljstva na mjestu gdje je bio šator turskog sultana Sulejmana Veličanstvenog kad je 1566. godine opsjedao sigetsku tvrđavu, koju je bratio Nikola Šubić Zrinski.

Srijeda, 30. 03. 2011.

Baranjske bisernice

Judit Abri Pacl (Suza)
Judit Abri Pacl
Na svečanom otvaranju (4. III. 2011), na svečanom zatvaranju (30. III.) i / ili na razgledanju likovne izložbe "Baranjske bisernice", koja je bila otvorena u predvorju belomanastirskog kina i na kojoj su izlagale 22 baranjske likovne umjetnice iz četiri države, bilo je 14 umjetnica. Uglavnom su bile one koje žive u Belom Manastiru i Baranji te Mirjana Vojnović iz Beograda. "Oazin" fotoreporter snimio je većinu njih uz njihove slike.
Svečano zatvaranje likovne izložbe Baranjske bisernice
Devet baranjskih bisernica na zatvaranju izložbe

U srijedu, 30. III. 2011. godine, u večernjim satima, svečano je zatvorena likovna izložba "Baranjske bisernice", koja je u predvorju belomanastirskog kina bila otvorena skoro cijeli treći mjesec 2011. godine. Na zatvaranju su, uz predstavnike Mirovne grupe Oaza i Udruženja "Baranja" i neke goste, bile učesnice izložbe: Judit Abri Pacl iz Suze, Dragica Bartolić s Puškaša, Zdenka Horvat (rođena Kner) iz Branjinog Vrha, Rada Marković iz Darde te Irena Čegar, Kornelija Gere, Ljubica Molnar, Jelena Opačić-Matijević i Biserka Radišić iz Belog Manastira. U ime Mirjane Vojnović iz Beograda na zatvaranju je bio njen otac Radovan Stojanović iz Bolmana. Učesnica izložbe Jeca Senić iz Belog Manastira na izložbi je bila dva dana ranije jer zbog bolesti nije mogla biti ni na otvaranju, a ni na zatvaranju.

 

Likovno-kreativna radionica za žene
Radni stolovi poput šarene livade

U utorak, 29. III. 2011. godine, u belomanastirskom Društvenom centru održana je još jedna "Oazina" likovno-kreativna radionica za žene, koju je vodila Ana Jeličić. A na radionici korisnice i "Oazine" članice sređuju dojmove sa sinoćnje redovne sjednice "Oazine" skupštine. Teško je odrediti raspravljaju li življe o narativnom i financijskom izvještaju ili o torti kojom ih je počastila "Oazina" projekt-koordinatorica. No, nije ni važno, bitno je da su one zadovoljne i jednim i drugim te da se dobra "vibra" iz prethodne večeri prenijela na današnju radionicu.

 

Ponedjeljak, 28. 03. 2011.

Za deset godina - 89 projekata

Torta za desetogodišnjicu pisanja projekata
Oazine aktivistice gase svijeću na torti
Redovna sjednica Skupštine
Mirovne grupe Oaza, održana u ponedjeljak, 28. III. 2011. godine, skoro se poklopila s desetom godišnjicom od kada je "Oazina" projekt-koordinatorica Vesna Nedić napisala svoj prvi projekt. Taj projekt zvao se "Kompjuterska radionica", bio je poslan 2001. godine Institutu Otvoreno društvo – Hrvatska, koji je financirala Fondacija Soros, i donio je "Oazi" 3.000 dolara. Za taj iznos kupljena su tri kompjutera i održana je informatička obuka za tri grupe polaznika. Iste godine dobivena su još tri projekta: od Vladinog ureda za udruge "Oaza" je prvo dobila 40.000 kuna za "Kompjutersku radionicu" pa 15.000 kuna za "Seminar o pravljenju upotrebnih predmeta od vune" te još 10.000 kuna od Zagrebačke banke za nastavak seminara.
Ponedjeljak, 28. 03. 2011.

Sjednica "Oazine" Skupštine

Redovna sjednica Skupštine MG Oaze
Predsjednica i radno predsjedništvo
U ponedjeljak, 28. III. 2011. godine održana je redovna sjednica Skupštine Mirovne grupe Oaza Beli Manastir u prostorijama Društvenog centra u Belom Manastiru s početkom u 18 sati. Od ukupno 37 članova, sjednici je prisustvovalo 28 članova te je bio zadovoljen kvorum. Sjednici su prisustvovale još dvije osobe kao korisnice "Oazinih" radionica. Predsjednica "Oaze" i projekt-koordinatorica Vesnu Nedić podnijela je narativni i financijski izvještaj o radu u 2010. godini.

U narativnom izvještaju obuhvaćena su sva programska područja kojima se "Oaza" bavi, spomenuti svi napisani i odobreni projekti u 2010, projekti koji su preneseni iz prethodne godine, svi donatori, broj korisnika po projektima i sveukupan broj direktnih i indirektnih korisnika, zatim "Oazini" partneri, zastupljenost "Oaze" u medijima, sadržaj "Oazine" knjižnice i web-stranice te rad "Oazinog" volonterskog centra.

Četvrtak, 31. 03. 2011.

Završetak informatičke obuke

Završetak informatičke obuke
Dodjela potvrda o završenoj informatičkoj obuci

U četvrtak, 31. III. 2011. godine, završen je u "Oazinom" internet-klubu još jedan ciklus osnovne informatičke obuke, koji je trajao dva mjeseca, a odvijao se dva-tri puta tjedno po 2-3 školska sata, ovisno o dogovoru predavača Ratka Mrđe i asistenta Davora Friča s polaznicima. U početku je bilo 10 polaznika i polaznica, ali je jedna osoba – zbog drugih obaveza – odustala pa je na kraju obuku završilo devet polaznika: Zora Antunović, Damir Devald, Valerija Fabi-Oršić, Tanja Marković, Vesna Popović, Greta Rehlicki, Radmila Sarkanjac, Gordana Stefanović i Jovica Stojković.

Nedjelja, 27. 03. 2011.

"Proizvodnja" smeća ne jenjava

'Proizvodnja' smeća u Belom Manastiru
Velike količine biljne mase ...
Nakon što je u petak, 25. III. 2011. godine, nemarnim bacanjem pepela u kome je bilo žari zapaljen gradski kontejner smješten na uglu belomanastirske Školske i Ulice Matije Gupca, o čemu smo pisali ovdje, već u nedjelju prijepodne (27. III.) taj kontejner i prostor oko njega bili su zatrpani otpadom i smećem svih vrsta. Bilo je tu svega i svačega, no dominiralo je granje koje nastaje proljetnim orezivanjem voća. S pravom bi se moglo reći da nam industrijska proizvodnja stagnira i opada, a "proizvodnja" smeća ne da ne jenjava, nego ubrzano "napreduje".
Edukacija o marketingu
O marketingu od malih nogu
U petak, 25. III. 2011. godine, održana je edukativna radionica o marketingu u sklopu "Oazinog" projekta "Naučimo nešto zajedno", koji financira Ministarstvo obrazovanja, znanosti i športa. Na radionici je bilo petnaestero djece članova Dječje kreativne zadruge (DKZ) "Oazica", a edukaciju je vodila Jelena Opačić-Matijević. Djeci su pružene osnovne i njima prilagođene informacije o prodaji proizvoda i marketingu. Posebno zanimljivo bilo je smišljanje reklamnih slogana, od kojih će jedan biti izabran za buduće aktivnosti DKZ-a "Oazica":
- "Osmijeh je na našim licima – proizvode radimo sa srcem";
- "Kupite nešto, ne budite mamine maze, kupite nešto iz naše Oaze";
- "Humanitarci smo mi – postanite to i Vi".

Likovna izložba Baranjske bisernice
Bake iz Bolmana razgledaju izložbu
Likovna izložba "Baranjske bisernice", na kojoj smo predstavili 22 baranjske likovne umjetnice iz četiri države i koju su Belomanastirci i Baranjci mogli posjetiti skoro cijeli treći mjesec, polako se bliži svome kraju. Ako među čitaocima ove web-stranice ima još zainteresiranih ili ako netko slike i druge umjetnine želi razgledati još jednom, to može uraditi zaključno sa srijedom, 30. III. 2011. godine. U četvrtak, 31. III., autorice će polako dolaziti po svoja djela pa će tada već biti kasno.

Izložbu je dosada posjetilo mnogo posjetilaca, dosta ih se upisalo i u knjigu utisaka. Neke od posjeta, posebno one grupne, zabilježili smo i na ovim internetskim stranicama.

Oazin internet-klub
Iako je vani stiglo proljeće...
"Oazin" internet-klub
radi od 9 sati prijepodne do 19 sati poslijepodne. Posjećenost je velika, svakodnevno kroz njega prođe preko 30 korisnika, što je zaista odlično. Je li to zato što je "Oazin" internet-klub jedno od rijetkih mjesta u Belom Manastiru koje pruža takvu uslugu ili je u pitanju još nešto, nije nam poznato. U svakom slučaju, brojna djeca u "Oazi" za računalom provode svoje slobodno vrijeme. Neki na "Oazinim" računalima uče za školu jer još mnogo djece nema vlastito računalo. Posjećenost je velika i čak sada kad proljeće dolazi i kad je vani je lijepo vrijeme i ugodno toplo.

Sastanak 'Oazinih' volontera
Igor Đorđević i Ana Jeličić
Nakon dvije edukativne radionice održane 18. i 19. III. 2011. godine, u Auto-školi "Ljubo" u petak, 25. III. 2011, održan je i sastanak "Oazinih" volontera s Nenom Arvaj i Igorom Đorđevićem, predstavnicima osječkog Centra za mir, nenasilje i ljudska prava, a u sklopu projekta "Građani, policija i lokalna uprava prema participatornoj demokraciji – izgradnja kapaciteta zajednice za konsenzus".

Na sastanku je dogovoren plan daljeg rada. Volonteri su dobili upitnike pa odmah mogu krenuti u akciju. Potrebno je anketirati 15-ak mladih od 16 do 30 godina, 15-ak roditelja čija su djeca tih godina i 15-ak građana koji ne spadaju ni u jednu od te dvije grupe.

Beli Manastir - Beljsko naselje
Požar u gradskom kontejneru
U belomanastirskom Beljskom naselju, na uglu Školske i Ulice Matije Gupca, nalazi se tzv. ekootok, uz koji se u pravilnim vremenskim razmacima postavlja gradski kontejner za glomazni otpad. Na toj lokaciji, kao uostalom i na drugim lokacijama u Belom Manastiru, kontejner se brzo napuni i prepuni jer u njega građani bacaju velike količine biljne mase i granja te pepela u grijnoj sezoni, ali i mnogo drugog otpada, papira na primjer. A papir bi trebalo odlagati u drugi, za papir namijenjeni kontejner, kad bi građani htjeli razvrstavati otpad i kad bi se taj drugi kontejner praznio prije nego se prepuni.

U suprotnom nastupa ovakvo "stanje": u gradskom kontejneru mnogo papira, kartona i drugog zapaljivog otpada, nemarni građanin u kontejner istrese pepeo u kome ima žara – i što se desi?  Sve se zapali, kao što se zapalilo 25. III. 2011. godine, i dim počne kuljati iz kontejnera i širiti se po okolnim dvorištima i kućama… i eto posla za vatrogasce i – policiju!

Zgrada Centra za kulturu
Zgrada Centra za kulturu
Zgrada s naše fotografije nalazi se u strogom centru Belog Manastira, na uglu Trga slobode i Ulice kralja Tomislava. Nekada se zvala Narodni univerzitet, pa Narodno sveučilište (ili samo Sveučilište, kako se često naziva i danas), pa Pučko učilište, a danas se naziva Centar za kulturu jer je u njoj smješten Centar za kulturu Grada Belog Manastira. U njoj su i Gradska knjižnica, kinodvorana (i njeno predvorje koje se koristi kao izložbeni prostor i u kome je još uvijek otvorena izložba "Baranjske bisernice"), Osnovna glazbena škola, Društvo "Naša djeca", Ogranak Matice hrvatske, Auto-škola "Ljubo"…

Gradsko kazalište Beli Manastir
Glumcima su bliske i ostale umjetnosti
Gradsko kazalište Beli Manastir desetog travnja 2011. godine predstavit će se praizvedbom komedije "U Malom raju" ovogodišnjem državnom selektoru docentu Robertu Raponji, ravnatelju Drame HNK Osijek. Riječ je o novoj predstavi u dva čina, koja će - nakon što je odgleda selektor - biti i premijerno prikazana belomanastirskoj i baranjskoj javnosti. Ta je predstava jedna od 149 prijavljenih predstava za sudjelovanje na 51. Festivalu kazališnih amatera Hrvatske, koji će se održati od 18. do 22. svibnja na otoku Hvaru. Gradsko kazalište Beli Manastir ujedno je i predstavnik Osječko-baranjske županije, a državni selektor izabrat će 15 predstava koje će se na otoku Hvaru boriti za titulu najbolje.

Gradsko kazalište svoje probe održava u belomanastirskoj kinodvorani pa su glumci, u pauzama proba, razgledali likovnu izložbu "Baranjske bisernice", koja je otvorena u predvorju kina. "Oazin" je fotoreporter iskoristio tu prigodu i snimio glumce za "Oazinu" web-stranicu.

Likovna izložba Baranjske bisernice
Ana Jeličić priprema posluženje
Danas je običaj da se mnoga kulturna događanja (otvaranje izložbe, promocija knjige, javna tribina, okrugli stol, edukacija, predavanje, prezentacija, godišnja skupština i sl.) završavaju zakuskama ili (kako se to u novije vrijeme kaže) domjencima. Njihova je svrha da zadrže posjetioce takvih događanja na neformalnom druženju i omoguće međusobno upoznavanje i razgovore u opuštenijoj atmosferi.

Takav običaj poštuje i Mirovna grupa Oaza kad priređuje kulturna i druga događanja pa je tako bilo i  4. III. 2011. godine kad je otvarana likovna izložba "Baranjske bisernice". Međutim, kada na ovim internetskim stranicama izvještavamo o događanjima koja završavaju zakuskama, obično imamo obilje važnijih fotografija pa za zakusku ili nema mjesta ili se i fotografi opuste pa zakusku i ne snime.

Subota, 19. 03. 2011.

Edukacija "Oazinih" volontera

Edukacija Oazinih volontera
Upoznavanje predavača i volontera
Centar za mir nenasilje i ljudska prava Osijek, u partnerstvu s Volonterskim centrom Osijek, i ove godine nastavljaju provedbu projekta "Građani, policija i lokalna uprava prema participatornoj demokraciji – izgradnja kapaciteta zajednice za konsenzus". Cilj toga projekta je jačanja kapaciteta zajednice i pokretanja građana (posebno marginaliziranih skupina) na zajedničko rješavanje problema važnih za razvoj zajednice korištenjem demokratskih mehanizama u multietničkim područjima Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije.

Jedna od aktivnosti projekta jest i provedba istraživanja potreba i problema u zajednici za koje su im potrebni volonteri. Kako je "Oaza" u zajednici prepoznata kao organizacija koja motivira ljude na volontiranje te kako su prošle godine "Oazini" volonteri vrlo aktivno sudjelovali u tom projektu, voditeljica "Oazinog" volonterskog centra Ana Jeličić animirala je volontere iz svoje baze da ponovo učestvuju u projektu.

Stranica 342 od 386
Nalazite se ovdje: Naslovnica
Naša web-stranica koristi sljedeće kolačiće: Google Analytics, Youtube, JA_T3_blank_tpl i cwGeoData. Sve to koristimo kako bismo anonimnom analizom vaše aktivnosti dobili informaciju je li vam iskustvo korištenja naše web-stranice pozitivno (ako nije da ga poboljšamo), a sve s ciljem kako biste od nas dobili najbolje moguće informacije.
Više informacija Ok