Katalog izložbe "Baranjske bisernice"
Za otvorenje likovne izložbe "Baranjske bisernice", koja je u Belom Manastiru bila otvorena od 4. do 31. III. 2011. godine, bio je pripremljen mali katalog, u kome je – uz osnovne informacije o izložbi – dan popis svih izloženih slika i drugih umjetničkih predmeta, a njih je bilo 41 od 22 baranjske umjetnice iz četiri države. Ta jedinstvena izložba, a i umjetnice koje su na njoj učestvovale, zaslužile su i reprezentativni katalog pa su se organizatori potrudili da ga odštampaju do svečanog zatvaranja izložbe, iako tako nešto nije bilo predviđeno projektom u okviru koga je izložba organizirana i financirana.
Katalog je dimenzija 23 x 16 cm, ima 4 (stranice korica) + 16 stranica, štampan je na finom papiru i u punom koloru u 300 primjeraka, a štampala ga je firma "FIST" iz Borova. Uz predgovor na drugoj stranici korica, popis izloženih djela na trećoj stranici korica, panoramsku sliku izložbenog prostora i fotografiju umjetnica koje su bile na otvorenju izložbe, u katalogu su, od 2. do 16. stranice reprodukovane sve izložene umjetnine (koje je snimio Zdenko Tomšić iz belomanastirske "Foto Mare").
Savjet mladih Grada Belog Manastira

1. Maja Tomšić iz školske populacije
2. Pavo Jelić iz školske populacije
3. Rastko Lujić iz školske populacije
4. Ivana Blagus iz studentske populacije
5. Miloš Vojtek iz studentske populacije
6. Robert Kožić iz studentske populacije
7. Ana Rebrina iz volontersko-radne populacije
8. Sara Fabijan iz volontersko-radne populacije
Prva, konstituirajuća sjednica održana je 14. III. 2011. godine. Na njoj su izabrane predsjednica, potpredsjednica i članovi mandatne komisije. Za predsjednicu je izabrana Maja Tomšić, za potpredsjednicu Ivana Blagus, a za članove mandatne komisije "Oazina" volonterka Sara Fabijan (predsjednica), Miloš Vojtek (član) i Maja Tomšić (članica).
Novinski magazin "Osijek danas"
30. rujna prošle, 2010. godine, u vrijeme ekonomske krize, tokom koje su se ugasili neki listovi koji su godinama izlazili (poput "Slavonskog doma" i "Nedjeljnog Glasa Slavonije"), objavljen je u Osijeku prvi broj dvotjednog magazina "Osijek danas". Prema riječima glavne urednice Melite Berečić, taj je magazin svakom svojom stranicom, a ima ih 40, posvećen temama, pričama i do sada anonimnim junacima Osijeka. A Osijek, koji je četvrti grad po veličini u Hrvatskoj, bogat je sadržajima i zaslužnim sugrađanima pa zaslužuje više pojavljivanja u medijima.
Otada pa do 7. IV. 2011. godine objavljeno je 14 brojeva "Osijeka danas" s mnoštvom zanimljivih članaka i priloga o Osijeku i njegovim stanovnicima. Ipak, u 10. broju (3. II. 2011) objavljen je i intervju s belomanastirskim gradonačelnikom Ivanom Dobošem pod indikativnim naslovom: "Jedino zapošljavanje daje perspektivu gradu". Mislilo se, naravno, na Grad Beli Manastir, koji je od Osijeka udaljen samo tridesetak kilometara, pa događanja u Belom Manastiru za Osječane ne mogu biti nezanimljiva.
Izlet na Balaton
Jeste li čuli za Alsópáhok? Do prije desetak dana za to mađarsko selo nismo ni mi znali, a sada se možemo pohvaliti da smo i bili u njemu. Naime, "Oazina" je projekt-koordinatorica boravila u tom selu od 4. do 7. IV. 2011. godine na privatnom radnom odmoru u hotelu "Kolping", koji ima bazen s termalnom vodom i u koji inače dolaze mađarski bračni parovi s djecom (jer je hotel prilagođen za boravak sasvim male djece) i umirovljenici iz Austrije. To je bila i prilika da administrator ove stranice i njegov prijatelj "Oazinu" projekt-koordinatoricu odvezu do Alsópáhoka (nekih 210-215 km) i da se isti dan vrate kući.
Takvo putovanje treba iskoristiti da se usput nešto i vidi. Kako nas je put od Pečuja vodio pored Sigetvara prema Kapošvaru i dalje preko Marcalija prema Kesthelju, jedinu stanku napravili smo kod Sigetvara da bismo razgledati Park mađarsko-turskog prijateljstva na mjestu gdje je bio šator turskog sultana Sulejmana Veličanstvenog kad je 1566. godine opsjedao sigetsku tvrđavu, koju je bratio Nikola Šubić Zrinski.
Baranjske bisernice

Svečano zatvaranje izložbe "Baranjske bisernice"
U srijedu, 30. III. 2011. godine, u večernjim satima, svečano je zatvorena likovna izložba "Baranjske bisernice", koja je u predvorju belomanastirskog kina bila otvorena skoro cijeli treći mjesec 2011. godine. Na zatvaranju su, uz predstavnike Mirovne grupe Oaza i Udruženja "Baranja" i neke goste, bile učesnice izložbe: Judit Abri Pacl iz Suze, Dragica Bartolić s Puškaša, Zdenka Horvat (rođena Kner) iz Branjinog Vrha, Rada Marković iz Darde te Irena Čegar, Kornelija Gere, Ljubica Molnar, Jelena Opačić-Matijević i Biserka Radišić iz Belog Manastira. U ime Mirjane Vojnović iz Beograda na zatvaranju je bio njen otac Radovan Stojanović iz Bolmana. Učesnica izložbe Jeca Senić iz Belog Manastira na izložbi je bila dva dana ranije jer zbog bolesti nije mogla biti ni na otvaranju, a ni na zatvaranju.
Cvjetni raj na likovno-kreativnoj radionici
U utorak, 29. III. 2011. godine, u belomanastirskom Društvenom centru održana je još jedna "Oazina" likovno-kreativna radionica za žene, koju je vodila Ana Jeličić. A na radionici korisnice i "Oazine" članice sređuju dojmove sa sinoćnje redovne sjednice "Oazine" skupštine. Teško je odrediti raspravljaju li življe o narativnom i financijskom izvještaju ili o torti kojom ih je počastila "Oazina" projekt-koordinatorica. No, nije ni važno, bitno je da su one zadovoljne i jednim i drugim te da se dobra "vibra" iz prethodne večeri prenijela na današnju radionicu.
Za deset godina - 89 projekata

Sjednica "Oazine" Skupštine

U narativnom izvještaju obuhvaćena su sva programska područja kojima se "Oaza" bavi, spomenuti svi napisani i odobreni projekti u 2010, projekti koji su preneseni iz prethodne godine, svi donatori, broj korisnika po projektima i sveukupan broj direktnih i indirektnih korisnika, zatim "Oazini" partneri, zastupljenost "Oaze" u medijima, sadržaj "Oazine" knjižnice i web-stranice te rad "Oazinog" volonterskog centra.
Završetak informatičke obuke
U četvrtak, 31. III. 2011. godine, završen je u "Oazinom" internet-klubu još jedan ciklus osnovne informatičke obuke, koji je trajao dva mjeseca, a odvijao se dva-tri puta tjedno po 2-3 školska sata, ovisno o dogovoru predavača Ratka Mrđe i asistenta Davora Friča s polaznicima. U početku je bilo 10 polaznika i polaznica, ali je jedna osoba – zbog drugih obaveza – odustala pa je na kraju obuku završilo devet polaznika: Zora Antunović, Damir Devald, Valerija Fabi-Oršić, Tanja Marković, Vesna Popović, Greta Rehlicki, Radmila Sarkanjac, Gordana Stefanović i Jovica Stojković.
"Proizvodnja" smeća ne jenjava

Humanitarci smo mi – postanite to i Vi

- "Osmijeh je na našim licima – proizvode radimo sa srcem";
- "Kupite nešto, ne budite mamine maze, kupite nešto iz naše Oaze";
- "Humanitarci smo mi – postanite to i Vi".
Još uvijek možete razgledati "Baranjske bisernice"

Izložbu je dosada posjetilo mnogo posjetilaca, dosta ih se upisalo i u knjigu utisaka. Neke od posjeta, posebno one grupne, zabilježili smo i na ovim internetskim stranicama.
Iako je stiglo proljeće, "Oazin" internet-klub je pun

"Oazini" volonteri kreću u akciju

Na sastanku je dogovoren plan daljeg rada. Volonteri su dobili upitnike pa odmah mogu krenuti u akciju. Potrebno je anketirati 15-ak mladih od 16 do 30 godina, 15-ak roditelja čija su djeca tih godina i 15-ak građana koji ne spadaju ni u jednu od te dvije grupe.
Zapaljen kontejner u Beljskom naselju

U suprotnom nastupa ovakvo "stanje": u gradskom kontejneru mnogo papira, kartona i drugog zapaljivog otpada, nemarni građanin u kontejner istrese pepeo u kome ima žara – i što se desi? Sve se zapali, kao što se zapalilo 25. III. 2011. godine, i dim počne kuljati iz kontejnera i širiti se po okolnim dvorištima i kućama… i eto posla za vatrogasce i – policiju!
Balkonski pogled na centar Belog Manastira

Nova predstava Gradskog kazališta Beli Manastir

Gradsko kazalište svoje probe održava u belomanastirskoj kinodvorani pa su glumci, u pauzama proba, razgledali likovnu izložbu "Baranjske bisernice", koja je otvorena u predvorju kina. "Oazin" je fotoreporter iskoristio tu prigodu i snimio glumce za "Oazinu" web-stranicu.
Zakuska za razgovore u opuštenijoj atmosferi

Takav običaj poštuje i Mirovna grupa Oaza kad priređuje kulturna i druga događanja pa je tako bilo i 4. III. 2011. godine kad je otvarana likovna izložba "Baranjske bisernice". Međutim, kada na ovim internetskim stranicama izvještavamo o događanjima koja završavaju zakuskama, obično imamo obilje važnijih fotografija pa za zakusku ili nema mjesta ili se i fotografi opuste pa zakusku i ne snime.
Edukacija "Oazinih" volontera

Jedna od aktivnosti projekta jest i provedba istraživanja potreba i problema u zajednici za koje su im potrebni volonteri. Kako je "Oaza" u zajednici prepoznata kao organizacija koja motivira ljude na volontiranje te kako su prošle godine "Oazini" volonteri vrlo aktivno sudjelovali u tom projektu, voditeljica "Oazinog" volonterskog centra Ana Jeličić animirala je volontere iz svoje baze da ponovo učestvuju u projektu.
















