Promocija TACSO-projekta u Osijeku
U ponedjeljak, 22. II. 2010. godine, s početkom u 10 sati, u prostorijama Volonterskog centra Osijek održana je promocija Tehničke pomoći organizacijama civilnoga društva (engleska kratica TACSO) u IPA-zemljama. Promociju je organizirao TACSO-tim Hrvatska u suradnji s Uredom za udruge Vlade Republike Hrvatske. Promociju je vodila Aida Bagić, savjetnica TACSO-a, a u ime Mirovne grupe Oaza na promociji je bila Vesna Nedić.
Teme tog događaja bile su:
- Promocija podrške Europske Unije (EU) za izgradnju kapaciteta organizacija civilnog društva (OCD) kroz TACSO-projekt;
- Informacije o novim mogućnostima za prijavu na EU-natječaje;
Matematika nije bauk

Zainteresirani učenici mogu se i dalje prijaviti svakog radnog dana od 9-19 sati u prostorijama Mirovne grupe Oaza (J. Antala 3) ili javiti na telefon 705-055.
Sastanak Foruma udruga Grada Belog Manastira

Sastanku su prisustvovali predstavnici 12 udruga: "Društvo Hrvatsko srce – Baranja" Beli Manastir, Društvo "Naša djeca" Beli Manastir, Gradsko društvo Crvenog križa Beli Manastir, Gradsko kazalište Beli Manastir, Medijacijski centar Beli Manastir, Projekt građanske demokratske inicijative – P.G.D.I., Romsko kulturno-umjetničko društvo Đelem đelem, Udruga antifašističkih boraca i antifašista Beli Manastir, Udruga Roma Grada Belog Manastira - Baranje, Udruga romskog prijateljstva "Luna", Zajedničko vijeće općina (ZVO) i Mirovna grupa Oaza.
Panoramska karta Baranje

Karta je rađena s mnogo pojedinosti u tehnici crtanja na kompjuteru i to prema oko 1.000 fotografija snimljenih iz zraka. U nastanak karte njen autor Miroslav Čondić Bijader uložio je osam mjeseci crtanja, koje je uradio detaljno i s mnogo pažnje. Prema njegovim riječima to je trenutačno najdetaljniji, najsubjektivniji i najprecizniji prikaz Baranje te mjesta i krajobraza desne obale rijeke Drave niže od Donjeg Miholjca do ušća Drave u Dunav.
Pokladne krofne i čaj

Spaljivanje fašnika
I sedmi belomanastirski Pokladni karneval, održan 16. II. 2010. godine na Trgu slobode, završen je, kao što je to uobičajeno, spaljivanjem fašnika. Spalili su ga maškarantski veterani iz "Hrvatskog srca". 

Veterani na Pokladnom karnevalu

Redovna sjednica Skupštine Mirovne grupe Oaza
U petak, 19. II. 2010. godine, s početkom u 18 sati, u zajedničkim prostorijama Društvenog centra održana je redovna izvještajna sjednica Skupštine Mirovne grupe Oaza Beli Manastir. Od ukupno 37 "Oazinih" članova sjednici su prisustvovala 23 člana.
Sjednicu Skupštine otvorila je i prisutne članove pozdravila predsjednica "Oazinog" Upravnog odbora Dubravka Simendić te predložila radno predsjedništvo, u koje su još izabrane Ana Jeličić (kao zapisničarka) i Stela Fabijan.
Predsjedavajuća radnog predsjedništva Dubravka Simendić predložila je Skupštini dnevni red, koji je jednoglasno prihvaćen:
1. Narativni i Financijski izvještaj o "Oazinom" radu u 2009. godini;
2. Prijedlog Plana rada za 2010. godinu;
3. Zajedničko druženje
Sedmi Pokladni karneval u Belom Manastiru
O Pokladnom karnevalu postavili smo članak i na Vikipediju (pogledati ovdje)
U utorak, 16. II. 2010. godine, s početkom u 11,30 sati, u Belom Manastiru održan je sedmi po redu Pokladni karneval u organizaciji Grada Belog Manastira, Turističke zajednice Baranje i belomanastirskog Centra za kulturu. U organizaciji i provođenju karnevala pomagale su i Mirovna grupa Oaza, Mađarska katolička žena i Hrvatska žena.
U karnevalskom mimohodu i predstavljanju maski na pozornici postavljenoj ispred Gradske knjižnice učestovali su belomanastirski Dječji vrtić "Cvrčak" s područnim vrtićima iz Šećerane i Branjinog Vrha, osnovne škole iz Belog Manastira, Šećerane, Jagodnjaka i Popovca, belomanastirske Prva i Druga srednja škola, Hrvatsko srce te Mirovna grupa Oaza.
Stariji sudionici Pokladnog karnevala

Klaun Bubi

Nova vremena, novi običaji

Nema više ni Snješka Bijelića

"Oazini" moleri na Pokladnom karnevalu
Na sedmom Pokladnom karnevalu u Belom Manastiru, održanom 16. II. 2010. godine, učestvovala je i vesela i razigrana molerska-farbarska ekipa Mirovne grupe Oaza, koju su sačinjavali deset dječaka i djevojčica s "Oazinih" dječjih kreativno-likovnih radionica i voditeljice tih radionica Jelena Opačić-Matijević i Stela Fabijan te "Oazina" volonterka Željana Laketa.
Ekipa se danima pripremala za mimohod i nastup na pozornici. Od plastičnih vreća za smeće izradili su kostime, koje su obojali i lakirali. Od stiropora su napravili lotre, a od starih novina molerske kape. Od kuća su donijeli plastične kante za boje i četke. Izradili su i transparent s natpisom: "Svi nas farbaju jer smo mali…" i tada su bili spremni da zauzmu svoje mjesto u karnevalskoj povorci.
Maškare u Petlovcu
Vrijeme je poklada, maškara, karnevala… Dok se u Petardi (Baranjskom Petrovom Selu) održavaju "buše", u Ižipu (Topolju), Daražu (Dražu) i Daljoku (Duboševici) "fašange", u Belom Manastiru Pokladni karneval… dok u Vardarcu umlaćuju pijetla, a u Bolmanu mladim snašama nose bombonjere i naranče, dotle u Petlovcu male maškare idu od kuće do kuće i pjesmom nukaju domaćice da ih počaste bombončićima ili novčićima. Maškare sa slike sretosmo pred posljednjom kućom s lijeve strane na izlasku prema Belom Manastiru. Neka njihov trud ostane zabilježen bar na "Oazinim" internetskim stranicama.
Pripreme za Pokladni karneval
U utorak, 16. II. 2010. godine, u Belom Manastiru održat će se sedmi po redu Pokladni karneval. Tu već tradicionalnu manifestacija, koja se održava od 2004. godine i koja okuplja brojnu djecu predškolskog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, brojne udruge s područja Grada Belog Manastira i sve one koji uživaju u maskiranju u dane maškara (poklada), već smo dva puta najavljivali na ovim internetskim stranicama.
Vjerujemo da brojni učesnici već privode kraju svoje pripreme, a da bismo se uvjerili pripremaju li se za tu manifestaciju i polaznici "Oazinih" kreativnih likovno-ekološke radionica za djecu od 7 do 14 godina, zavirili smo u zajedničke prostorije belomanastirskog Društvenog centra i zatekli vrlo užurbanu i radnu atmosferu. No, još nećemo otkriti kakve će maske nositi "Oazini" mališani. Neka to ostane tajna do utorka. Vidimo se na Pokladnom karnevalu.
Kobasijada u Luču
O Kobasijadi u Luču postavili smo članak i na Vikipediju (pogledati ovdje)
U petak, 12. II. 2010. godine, održana je četvrta Kobasijada u Luču, prvi put pod pokroviteljstvom Općine Petlovac. Od 18 sudionika iz Šećerane, Petlovca i Luča komisija na čelu s Josipom Delačem najboljom kobasicom ocijenjena je ona Željka Tomšića, drugo mjesto pripalo je kobasici Stjepana Kalčića, treće mjesto Mariju Biliću, a četvrto Vladi Abrišinu.
Kobasijada u Luču održava se od 2007. svake godine u organizaciji Nogometnog kluba "Luč". Na njoj se ocjenjuje kvalitet domaćih dimljenih kobasica (izgled, boja, presjek, kompaktnost i okus).
Sliku smo posudili s internetskih stranica Radija Baranja.
Zima u Belom Manastiru (III)

"Oazine" besplatne instrukcije iz srednjoškolske matematike

Grupe će činiti 3-4 učenika. Učenici zainteresirani za instrukcije mogu se prijaviti svakog radnog dana od 9-19 sati u prostorijama Mirovne grupe Oaza (J. Antala 3) ili javiti na telefon 705-055, gdje će dobiti detaljnije informacije.
Radionica "Mladi na tržištu rada" (II)

Tokom prvog i drugog dana radionice raspravljalo se i o položaju i problemima mladih na hrvatskom tržištu rada te o zapošljavanju mladih osoba. Predstavljeni su primjeri dobre prakse iz Engleske, Italije, Poljske, Slovenije i Ukrajine. Sudionici radionice (predstavnici udruga, studentskih organizacija, općina i osječke ispostave HZZ-a) u malim su grupama raspravljali o tim primjerima i mogućnostima primjene na našim prostorima.
















