MIROVNA GRUPA OAZA BELI MANASTIR

Jozsefa Antala 3 - 31300 Beli Manastir - Hrvatska

Naslovnica

Proljetni motivi u proljetnom mjesecuProljetni motivi u proljetnom mjesecuVeć nekoliko godina, svakog ponedjeljka, od 18 do 20 sati, u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra održavaju se besplatne "Oazine" likovno-kreativne radionice za žene koje vodi Jelena Opačić-Matijević. Na radionicama bude između 10 i 15 korisnica.

Treći mjesec 2013. godine na tim je radionicama shvaćen kao mjesec proljeća, iako vremenske prilike to nisu potvrđivale. Zato su vrijedne "Oazine" kreativke oslikavale šalove i torbe cvjetnim motivima, peglale ih i stavljale deklaracije na njih, pripremajući ih tako za slanje u suvenirnicu u Osijeku. Posljednji ponedjeljak bio je priprema za Uskrs pa su se izrađivale košarice od kartona za jaja ili za poklončiće.

 

Opširnije na web-stranici Karate-kluba "Beli Manastir 98"

Ponedjeljak, 01. 04. 2013.

Novo: farma krokodila u Bolmanu

Bolmanski 'krokodildžija' sa svojim 'štićenicima'Bolmanski 'krokodildžija' sa svojim 'štićenicima'Iz beogradskih "Jutarnjih novosti" prenosimo članak objavljen ovih dana, koji se odnosi na jednu baranjsku zanimljivost i potencijalnu turističku znamenitost.

Razočaran slabom otkupnom cenom živih svinja, Nenad Jović, ugledni stočar iz Bolmana u Baranji, početkom prošle godine napravio je, za naše podneblje, krajnje neobičan poslovni potez - na svom imanju uz bolmansko jezero počeo je uzgajati – krokodile, a Bolmanci su mu zbog toga dali nadimak Krokodildžija.

Besplatan odvoz glomaznog otpadaBesplatan odvoz glomaznog otpadaU utorak, 2. IV. 2013. godine, počinje proljetna akcija odvoza glomaznog otpada s područja cijele Baranje pod imenom "Čuvari okoliša". Odvoz je besplatan, s jedinom obavezom korisnika da otpad predaju vozilima ovlaštenima od "Baranjske čistoće". Štednjaci, stare perilice, peći, hladnjaci, elektronički uređaji i oprema i drugi glomazni otpad(i) bit će odvezeni iz svake ulice, sa svakog kućnog broja, od svakog građanina koji pripremi otpad za odvoz uz prometnicu ispred svoje kuće ili zgrade.

Raspored odvoza glomaznog otpada

02. 04. 2013. (utorak)

- Beli Manastir

- Branjin Vrh

- Šećerana

- Šumarina

Ponedjeljak, 01. 04. 2013.

Poljski "lijevani ponedjeljak"

Uskršnji običaj u PoljskojUskršnji običaj u PoljskojU Poljskoj je drugi dan Uskrsa tzv. "lijevani ponedjeljak" (Lany Poniedziałek, poznat i kao Śmigus-Dyngus), dan kad svako svakog polijeva vodom. To je tradicionalno bio funkcionalni ekvivalent onog đurdevdanskog kupanja iz filma Emira Kusturice, posebno u verziji da momak polije djevojku za koju je zainteresovan (toga još ima po selima), ali se danas, pogotovo u gradovima, pretvorilo u gomilu djece koja stoje po uglovima s vedrima i pištoljima na vodu i vrebaju na prolaznike. Omiljena meta su im tramvaji i autobusi neposredno pred zatvaranje vrata - poliju sve putnike, autobus / tramvaj zatvori vrata pa oni mogu "zbrisati" bez problema.

Koncert koji prevazilazi lokalne okvireKoncert koji prevazilazi lokalne okvirePredzadnje subotu u ovom mjesecu, u mjesnom Domu kulture, održan je godišnji koncert Kulturno-umjetničkog društva ''Branko Radičević'' iz Darde. Pored domaćeg KUD-a, na koncertu je nastupio i KUD ''Svetozar Marković'' iz Novog Sada. Gosti su se predstavili koreografijom "Ciganske igre iz Vojvodine", a dječja i odrasla grupa domaćina izvele su nekoliko koreografija: "Srpske igre iz Sarajevskog polja", "Bunjevačke igre", "Igre iz Zapadne Slavonije", "Igre iz Baranje", "Igre iz Šumadije" te "Igre iz beogradske Posavine".

Nedjelja, 31. 03. 2013.

Uskrs na raznim jezicima

S izložbe uskršnjih jajaS izložbe uskršnjih jaja

Kršćani slave Uskrs, obilježavajući uskrsnuće sina Božjeg Isusa Krista, koji se po Novom zavjetu podigao iz groba tri dana nakon što je razapet i pogreben, godine 33. nove ere. U zapadnoj crkvi Uskrs pada prve nedjelje poslije proljetne ravnodnevnice te ne može biti prije 22. III., niti poslije 2. V. Pravoslavni Uskrs (često se koristi i naziv Vaskrs) može pasti na isti dan kad i katolički, ali i poslije jedne, četiri ili pet sedmica.

Velika noć
Prema pisanju Jovana Ćirilova u knjizi "Reč nedelje", Rusi Uskrs zovu Pasha, prema jevrejskom prazniku Pesahu, kao i Francuzi Pâques, Španjolci pascua, a Talijani pasqua. Pesah na starožidovskom znači prijelaz i tim praznikom slavi se odlazak iz Egipta u obećanu zemlju.

Članove treba aktivnije uključiti u rad Pododbora!Članove treba aktivnije uključiti u rad Pododbora!U subotu, 30. III. 2013. godine, s početkom u 15 sati, u prostorijama SKC-a u Ulici Imre Nađa 8 održana je redovna godišnja skupština belomanastirskog pododbora SKD "Prosvjete", koji ima 16 članova. Prema izvještaju o radu, koji je podnio predsjednik Pododbora Dejan Jeličić, u prošloj, 2012. godini Pododbor je imao 54 aktivnosti, od kojih su neke provedene kroz rad i nastupe belomanastirskog SKUD-a "Jovan Lazić". Skupština je prihvatila i narativni i financijski izvještaj, iako je napomenuto da Pododbor nije dobio onoliko novca koliko mu je bilo odobreno, a vjerovatno ni u 2013. neće dobiti onoliko koliko bi mu bilo potrebno za planirane aktivnosti.

Subota, 30. 03. 2013.

Uskrsna čestitka

Čestitka kukičana i vezena na 'kudelji'Čestitka kukičana i vezena na 'kudelji'

Ako je kuća upisana u gruntovnim knjigama i ucrtana u katastru ne znači da je legalnaAko je kuća upisana u gruntovnim knjigama i ucrtana u katastru ne znači da je legalna

Iz "Glasa Slavonije" od 27. III. 2013. godine prenosimo članak "Najveći problem je odgovor na pitanje je li kuća doista legalna". U članku će i Baranjci naći odgovore bar na neka pitanja vezana za ozakonjenje građevina.

Na području Osijeka i Osječko-baranjske županije od lanjskog kolovoza do sada građani su podnijeli gotovo četiri tisuće zahtjeva za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata.

Velika vijećnica, 4. IV. 2013. godine, s početkom u 10 satiVelika vijećnica, 4. IV. 2013. godine, s početkom u 10 sati

U četvrtak, 4. IV. 2013. godine, u Velikoj vijećnici Grada Belog Manastira, koja se nalazi u zgradi popularno zvanoj "Ljepotica" na belomanastirskom Trgu slobode, održat će se jednodnevni znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem "Beli Manastir u prošlosti i sadašnjosti" (program skupa može se vidjeti ovdje). U povodu osamstogodišnjice prvog spomena Belog Manastira (1212), skup organizira belomanastirska udruga Zavod za baranjsku povjesnicu u suradnji s Odsjekom za povijest Filozofskog fakulteta u Osijeku, s osječkom Udrugom povjesničara Slavonije i Baranje i s Centrom za kulturu Grada Belog Manastira, a pod pokroviteljstvo Grada Belog Manastira, tvrtki "Belje" i "Slonja" i Turističke zajednice Baranje.

Gradsko vijeće Grada Belog ManastiraGradsko vijeće Grada Belog ManastiraU četvrtak, 28. III. 2013. godine, kako piše portal Radio-Baranje, održana je posljednja sjednica Gradskog vijeća Grada Belog Manastira u ovom sazivu. Sjednica je imala svečani karakter, bez uobičajenih uvodnih pitanja oporbenog HDZ-ovog bloka gradonačelniku Ivanu Dobošu.

Zaključene su uobičajene programske i financijske točke, a tek je na kraju bilo povišenih tonova oko tzv. "Bunkera" ili "Paviljona za dokolicu", koji se nalazi na Trgu slobode, u parku ispred Sokolskog doma, i koji nije završen u mandatu ovog vijeća. Gradonačelnik je obećao završetak do lokalnih izbora (19. V.), a na kraju je, zajedno s predsjednikom Vijeća Davorinom Bubalovićem, zahvalio svim vijećnicima na suradnji u ovom sazivu.

Dubravka Simendić i Evica PetkovićDubravka Simendić i Evica PetkovićU srijedu, 27. III. 2013. godine, "Oazini" aktivisti na programu "Pomoć starim i nemoćnim osobama": Ana Jeličić, Dubravka Simendić i Ljubomir Jeličić organizirali su nabavku artikala za uskršnje paketiće namijenjene starim osobama. Ove su godine paketići doista skromni i sadrže samo čokoladne kekse i kavu.

Da bi paketići ipak bili ljepši i "topliji", pobrinule su se voditeljice "Oazinih" likovno-kreativnih radionica za žene i djecu pa su korisnici i korisnice tih radionica iscrtali 50-ak čestitki na plavim, crvenim, narančastim i zelenim kartonima i uime Mirovne grupe Oaza zaželjeli sretan Uskrs starim osobama koje obilaze "Oazine" gerontodomaćice. Paketiće je zapakovala i sortirala Evica Petković, koja preko javnih radova radi u "Oazi" kao suradnica za rad s mladima.

Srijeda, 27. 03. 2013.

Zagonetni sastanak (II)

Nekadašnji učenici Gimnazije Beli ManastirNekadašnji učenici Gimnazije Beli ManastirPrije 17 dana objavili smo na ovoj web-stranici članak pod gornjim naslovom, koji je postao jedan od najčitanijih članaka tih dana. U članku je bilo postavljeno (retoričko) pitanje zašto su se tada četvorica sjedokosih mladića sa slike sastali u belomanastirskom Hotelu Patria i o čemu su pri tom razgovarali. U odgovoru na pitanje rečeno je da su svi oni bili učenici Gimnazije Beli Manastir, da im je razrednik bio pokojni Novak Vukčević, da su maturirali 1973. godine i da ove godine obilježavaju – zamislite – 40 godina mature.

Na novom sastanku, održanom 27. III. 2013. godine na istom mjestu, utvrđeno je da će se godišnjica mature obilježiti u subotu, 25. maja, i to tako što će se u 16 sati okupiti pred Gimnazijom, a potom slijedi uobičajeni program: slikanje, ulazak u razred, sjedanje u klupe, prozivka, kratko predstavljanje nekadašnjim drugovima i evociranje uspomena na nezaboravne školske dane, uz – naravno – mnogo priče, smijeha i veselja.

Srijeda, 27. 03. 2013.

Izložba "Lan i kudelja"

'Hrvatska žena' (arhivska fotografija)'Hrvatska žena' (arhivska fotografija)U srijedu, 27. III. 2013. godine, s početkom u 17 sati, u vlastitim prostorijama na adresi Trg slobode 16 u Belom Manastiru, Društvo "Hrvatska žena" – Baranja Beli Manastir priredilo je – povodom Uskrsa i uskršnjih blagdana – izložbu pod imenom "Lan i kudelja". Otvorenju je prisustvovao veliki broj posjetitelja i ljubitelja starina. Pozdravni govor održala je predsjednica "Hrvatske žene" Marija Keler, a potom su uslijedile prigodne riječi Davorina Bubalovića i Maje Sičajmov.

Kao i uvijek do sada, članice udruge veoma su se potrudile oko izložbe. Izložene rukotvorine nastale su na platnu od kudelje i lana, koje su prele još njihove bake. To davno, zaboravljeno vrijeme koje izložba prikazuje lijepo je dočarala starim crkvenim napjevima i prikladnom nošnjom "Pučka pjevačka grupa Crkve svetog Lovre" iz Baranjskog Petrovog Sela. Ta pjevačka grupa cijeloj je izložbi dala jedan svečani ton pa su posjetitelji, među kojima je bila i "Oazina" aktivistica Ana Jeličić, proveli jedno ugodno predvečerje. Izložba je – slobodno se može reći – jedan lijepi, prikladni "poklon" za oči i dušu uoči uskršnjih blagdana. I zato organizatori(ca)ma hvala, a svima koji slave – Sretan Uskrs!

Petlovački sportski park, 30. III. 2013. godinePetlovački sportski park, 30. III. 2013. godine

Ponedjeljak, 25. 03. 2013.

Gdje su pijetlovi i koke?

Daria Babić (desno)Daria Babić (desno)I ovog ponedjeljka, 25. III. 2013. godine, od 18 do 20 sati, u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra održana je besplatna "Oazina" likovno-kreativna radionica za žene, koju je vodila Jelena Opačić-Matijević. Iako je vani padao gusti snijeg kao da dolazi Božić, "Oazine" kreativke ipak su se pripremale za – Uskrs. Ove godine vrijeme se poigralo s nama, ali kalendar kaže drugačije.

Naše vrijedne žene na radionici su pravile košarice za jaja i uskršnje poklončiće. Uvijek kažemo žene, ali imamo mi i djevojaka. Prošlog ljeta kreativkama se pridružila Daria Babić, djevojka kojoj sve ide od ruke, a odnedavno i Evica Petković, djevojka koja trenutno preko javnih radova radi u "Oazi". Dakle, i mladi su ipak zainteresirani za kreativni rad, samo im ga treba približiti.

Subota, 23. 03. 2013.

Godišnjica Bolmanske bitke

Polaganje vijenaca na spomenik Bolmanskoj bitki (u sredini: Nikola Opačić)Polaganje vijenaca na spomenik Bolmanskoj bitki (u sredini: Nikola Opačić)Zajednica udruga antifašističkih boraca i antifašista Osječko-baranjske županije organizirala je u subotu, 23. III. 2013. godine, obilježavanje 68-godišnjice od Bolmanske bitke, koja je bila jedna od najvećih antifašističkih operacija u Drugom svjetskom ratu na ovim prostorima. Bolmanska bitka se odvijala od šestog do 22. III. 1945. na širokom prostoru od Bilja pa sve do Torjanaca, a u njoj su učestvovali borci Jugoslavenske i Crvene armije.

Vijenci su položeni na spomen-obilježja u Petlovcu i Bolmanu, a glavna svečanost obilježavanja i podsjećanja na te značajne dana održana je kod Spomenika na raskršću Bolman – Baranjsko Petrovo Selo – Petlovac. Vijence su položili predstavnici SABA RH, Živorad Simić, generalni konzul Republike Srbije u Vukovaru, predstavnici SUBNOR-a Vojvodine, SUBNOR-a Apatina, SABA OBŽ te predstavnici Općine Jagodnjak, Općine Petlovac, Grada Belog Manastira, VSNM Općine Darda, VSNM Grada Belog Manastira i belomanastirskog pododbora SKD-a "Prosvjeta".

Župan Vladimir Šišljagić i Bariša BorasŽupan Vladimir Šišljagić i Bariša Boras

(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)

U subotu, 23. III. 2013. godine, s početkom u 19 sati, u Velikoj vijećnici Grada Belog Manastira održana je osnivačka skupština temeljnog ogranka HDSSB-a za Beli Manastir, kojoj je prisustvovao i osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić. Prije skupštine on je, s Jadrankom Sabljak, kandidatkinjom za gradonačelnicu Belog Manastira na skorim lokalnim izborima, i Sašom Forgićem, voditeljem svoga kabineta, posjetio belomanastirski Boćarski klub "Vid" na Boćalištu "Langova bara" u Betonskoj ulici.

Uz brojne članove BK "Vida", župana Šišljagića dočekao je predsjednik kluba Bariša Boras, koji je župana upoznao s klupskim aktivnostima i pokazao mu četiri boćarske staze te klupske prostorije koje se sastoje od nekoliko – kontejnera. Predsjednik kluba prenio je županu molbu da Osječko-baranjska županija pomogne asfaltiranje boćarskih staza na "Langovoj bari", što od BK "Vida" traži Boćarski savez kako bi igralište u Belom Manastiru bilo propisno opremljeno za ligaške boćarske utakmice.

Skupštinu je vodio belomanastirski gradonačelnik Ivan DobošSkupštinu je vodio belomanastirski gradonačelnik Ivan DobošU petak, 22. III. 2013. godine, u Maloj vijećnici Grada Belog Manastira, s početkom u 14 sati, održana je redovna skupština Lokalne akcijske grupe (LAG) Baranja. Skupštinu, kojoj je prisustvovalo preko dvije trećine pojedinačnih članova i predstavnika učlanjenih jedinica lokalne samouprave i različitih organizacija, pozdravio je i otvorio predsjednik Janoš Seleši, a potom je rad preuzelo radno predsjedništvo s radnim tijelima. Belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš, kao član radnog predsjedništva, vodio je rad skupštine prema usvojenom dnevnom redu.

Stranica 299 od 386
Nalazite se ovdje: Naslovnica
Naša web-stranica koristi sljedeće kolačiće: Google Analytics, Youtube, JA_T3_blank_tpl i cwGeoData. Sve to koristimo kako bismo anonimnom analizom vaše aktivnosti dobili informaciju je li vam iskustvo korištenja naše web-stranice pozitivno (ako nije da ga poboljšamo), a sve s ciljem kako biste od nas dobili najbolje moguće informacije.
Više informacija Ok