Rekreativne radionice za žene (IX/2011)
U sklopu projekta "Važno je imati podršku" – koji u partnerstvu provode Udruženje "Baranja" iz Bilja i Mirovna grupa Oaza, a financira ga Europska Unija – i u devetom mjesecu godine 2011. dvaput mjesečno održavane su rekreativne radionice za žene na četiri lokacija u Baranji: u prostorijama Udruge žena "Batinarke" iz Batine, Udruge žena "Orhideja" Branjina, "Zlatne žene" iz Bolmana te u prostorijama Mađarskog kulturno-umjetničkog društva (MKUD) "Darda".
U rujnu su ponovljene vježbe iz kolovoza za mišiće ruku, nogu i trbuha te je po planu odrađen "tai-bo", kojim su korisnice bile oduševljene. Inače, odaziv korisnica bio je zadovoljavajući s obzirom da je rujan mjesec velikih poljoprivrednih radova. Voditeljice rekreativnih radionica bile su Evica i Ivona Čutoraš. Sljedećih pet mjeseci rekreativne radionice će se održavati u Belom Manastiru, na drugoj lokaciji u Dardi te u Petlovcu, Popovcu i Suzi.
"Oazine" likovno-kreativne radionice za žene (IX/2011)
.jpg)
Javna tribina o starosti i starenju

Gdje je mjesto Romkinja na Balkanu – u vladama ili u zapećku?

Provjera znanja budućih web-dizajnera

Osposobljavanje za web-dizajnera organizira se u sklopu projekta "Mladi pred vratima", koji Udruženje "Baranja" iz Bilja provodi u partnerstvu s Mirovnom grupom Oaza, HZZ-om - Područna službom Osijek, osječkim Učilištem "Janus" i vukovarskim CENTUS-om - Ustanovom za obrazovanje odraslih. Projekt se financira iz IV. komponente Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA) Europske Unije, za koji je, kao ugovorno tijelo, nadležan Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ). Cilj projekta je smanjenje nezaposlenosti mladih u Osječko-baranjskoj županiji.
Počele rekreativne radionice u Belom Manastiru
U belomanastirskoj Nastavno-sportskoj dvorani, u sklopu projekta "Važno je imati podršku", održavaju se besplatne rekreativne radionice za žene. Projekt financira Europska Unija, a provode ga Udruženje "Baranja" iz Bilja i Mirovna grupa Oaza.
Radionice se održavaju po sljedećem rasporedu, a korisnice mogu dolaziti samo na jednu radionicu tjedno:
- Ponedjeljkom, srijedom i petkom:
- Yogalates (pon.) / pilates (sri. – pet.): 18:30 - 19:30
- Fat burning: 19:30 - 20:30
- Latin fitness: 20:30 - 21:30
Noć kazališta i u Belom Manastiru

Noć kazališta (European Theatre Night) jednodnevna je manifestacija posvećena scenskim i izvedbenim umjetnostima. Održava se istovremeno u većem broju hrvatskih gradova svake godine treće subote u mjesecu studenom. Kazalište toga dana postaje glavnim mjestom susreta, dijaloga, druženja i novih spoznaja, kako umjetnika i kazališnih djelatnika, tako i publike.
"Paprikafest" u Lugu
U subotu, 8. X. 2011. godine, u baranjskom Lugu obilježen je Dan sela manifestacijom pod imenom "Paprikafest". Ta manifestacija imala je bogat i zanimljiv program. U deset sati otvoreni su štandovi, koji su se uglavnom crvenjeli od paprike, a potom su se ređala razna događanja: okrugli stol crkvenih predstavnika, bogoslužje u Reformiranoj kršćanskoj crkvi u Lugu, radionica oslikavanja lica, ekovrtuljak, igre spretnih ruku, radionice slame, nizanje paprike, ocjenjivanje paprike.
U poslijepodnevnim satima održana je XIII. Smotra mađarskih folklornih skupina Hrvatske, a potom je nastupio sastav "Kalapos" ("Šeširdžija"), koji je - pod vodstvom Marte Gellert - izvodio mađarsku narodnu muziku. Dan je završio podjelom zahvalnica i priznanja sudionicima te fišijadom uz pratnju skupine "Drávatáj" ("Dravski kraj").
Primljeni kandidati za instalatere solarnih sustava

Na osposobljavanje su primljeni (navodimo ih prema ispostavama HZZ-a u kojima su prijavljeni kao nezaposleni):
Prvi sastanak za buduće instalatere solarnih sustava

Prijave za sudjelovanje u projektu primale su se do 15. IX. 2011. godine. Nakon isteka roka za prijavu, uslijedilo je bodovanje i selekcija prijavljenih za instalatera solarnih sustava. Broj prijavljenih kandidata, bodovanje i selekcija bit će prezentirani svim prijavljenima na prvom sastanku koji će se održati u četvrtak, 6. X. 2011. godine, u 11 sati u Hrvatskoj gospodarskoj komori u Osijeku, Europska avenija 13.
Romsko veselje

Sve je počelo tradicionalnim "Đelem, đelem", a nastavilo se brojnim romskim tužbalicima i brzim plesovima u izvedbi djevojaka i žena obučenih u živopisnu odjeću. Romi su prezentirali i svoju kuhinju pa su svi prisutni mogli probati bajaški sataraš (ljuti i slađi), piletinu i razne pite, koje su pripremile vrijedne članice udruge "Romsko srce".
Sve skupa imalo je i humanitarni štih, budući da će se prikupljeni dobrovoljni prilozi poslati za pomoć djeci s Roga Afrike. Okupljene posjetioce animirala je neumorna predsjednica "Romskog srca" Nadica Balog, koja je s vremena na vrijeme zapjevala i "zaledila dah" prisutnima i slučajnim prolaznicima.
"Važno je imati podršku" – sastanak timova podrške
.jpg)
"Oaza" na jedanaestom SES-u

"Oazina" ekipa nije učestvovala u enigmatskim takmičenjima uživo, ali se uključivala u sve ostale aktivnosti. Čak je simbolički obogatila nagradni fond u koji je priložila tri majice s "Oazinim" logom.
Dogovori oko zajedničkih projekata

Održan prvi Sajam zimnice u Popovcu
(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U subotu, 1. X. 2011. godine, od 9 do 14 sati, održan je u Popovcu prvi Sajam zimnice. Sajam je organiziralo Udruženje "Baranja" iz Bilja s partnerima: Ispostavom Beli Manastir HZZ-a, Diakonijom evangeličke crkve Osijek, općinama Popovac, Petlovac i Draž te Ekumenskim forumom europskih kršćanki. Sajam je jedna od aktivnosti projekta "Vrijeme je za žene", koji se financira sredstvima EU u okviru komponente IPA IV "Razvoj ljudskih potencijala - Žene na tržištu rada".
Na sajmu je sudjelovalo petnaestak izlagača (obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i udruga), koji se bave proizvodnjom povrća i voća te prerađevina od povrća i voća.
Deveti sajam obrtništva i poduzetništva
.jpg)
I među izlagačima bilo je dosta mladih, kako na štandovima belomanastirskih srednjih škola, tako i na onima na kojima su bili izloženi proizvodi od meda, razni ručni radovi i slično. Rukotvorine i suvenire izrađene na likovno-kreativnim radionicama za žene izlagala je i Mirovna grupa Oaza.
Akcija "Imamo pravo znati"

U sklopu projekta "Imamo pravo znati" predviđeno je objavljivanje letka o pravu na pristup informacijama te organizacija tribina na kojima bi se taj zakon promovirao u većim hrvatskim gradovima.
Transparency International Hrvatska postavit će u Belom Manastiru štand s ciljem boljeg informiranja javnosti preko promotivnih letaka te pružanjem informacija građanima. Štand će biti postavljen na Trgu slobode (ispred TZ Baranje) u subotu, 1. X. 2011. godine, u vremenu od 10 do 12 sati. U cilju boljeg informiranja, pozivaju se građani Belog Manastira da posjete spomenuti štand.



















