MIROVNA GRUPA OAZA BELI MANASTIR

Jozsefa Antala 3 - 31300 Beli Manastir - Hrvatska

Volonterski centar
Naslovnica

Naslovnica (7709)

Odaberite novi naslov sa liste, zatim označite vijest koju želite pročitati.

Nedjelja, 13. 02. 2011.

Konkurs za kikindski logo

Sova utina
Kikindski zaštitni znak - sova utina
Proteklih dana oko "Oaze" i "Oazine" web-stranice počele su se okupljati baranjske slikarice. Zašto? Doznat ćete uskoro!

Upravo smo od poznatog enigmatičara Slavka Bovana primili informaciju da je Turistička organizacija Opštine Kikinda raspisala konkurs za idejno rješenje zaštitnog znaka "sova utina". Vjerujemo da će to zanimati naše slikarice i da će se možda neke od njih okušati na tom konkursu, koji je raspisan s ciljem da se Kikinda promovira kao najveće stanište sova utina na Zemlji. Osmišljen i dizajniran logo doprinijet će promociji i afirmaciji Kikinde kao turističke destinacije.

Subota, 12. 02. 2011.

Prodajna izložba DKZ "Oazice"

Prodajna izložba DKZ Oazice
Prva prodajna izložba DKZ Oazice

Kao što je bilo i najavljeno, Dječja kreativna zadruga (DKZ) "Oazica" priredila je u subotu, 12. II. 2011. godine, od 10 do 12 sati, na belomanastirskom Trgu slobode, a u povodu Valentinova, prodajnu izložbu suvenira i nakita od glinamola (broševa, narukvica, zdjelica, daščica i još mnogo toga), izrađenih na likovno-kreativnim radionicama, koje se održavaju svakog petka u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra. Zadrugari su se dogovorili da će sav zarađeni novac ići u humanitarne svrhe.

O tome kako je protekla ta prodajna izložba mladi su zadrugari napisali članak i objavili ga na svojoj stranici na Facebooku. Iz tog članka prenosimo najzanimljiviji dio:

Petak, 11. 02. 2011.

Konačan kraj jednog drvoreda

Nekadašnji drvored u Betonskoj ulici
Nekadašnji drvored u Betonskoj ulici
Prije gotovo šest godina, u petom mjesecu 2005. godine, u belomanastirskoj Ulici kralja Petra Svačića (poznatijoj kao Betonska), počelo je – nakon četrdesetak godina postojanja te ulice – ukopavanje kanalizacije s obje strane kolnika. To je bio povod i da se, usred vegetacije, započne s rušenjem njenog drvoreda. Tadašnji honorarni dopisnik "Glasa Slavonije" iz Belog Manastira, koji živi u toj ulici, nije se mogao pomiriti sa sječom drveća, pogotovo što je rušenje bilo nepotrebno jer se kanalizacija mogla ukopati i bez sječe, budući da je od stabala do kolnika postojao dovoljno širok zeleni pojas. Zato je otišao u Gradsku upravu i prenio svoje nezadovoljstvo pročelnici odgovarajućeg gradskog upravnog odjela. Ona je prihvatila njegove argumente i zaustavila dalju sječu, tako da su odrezana samo stabla s južne strane ulice od Beljskog mlina do Školske ulice.

Trening društvenog poduzetništva
Trening je držao Freer Spreckley
U ponedjeljak i utorak, 7. i 8. II. 2010. godine, u Zagrebu je održan treći modul treninga društvenog poduzetništva. Trening je organizirala Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva u suradnji s "British Councilom", u čijim se prostorijama trening i održavao.

I na trećem modulu (a članci o prvom i drugom modulu mogu se pročitati  ovdje i ovdje) sudjelovali su predstavnici udruga, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Ureda za udruge, Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi i Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva. Trening je ponovo držao Freer Spreckley iz engleske kompanije "Local Livelihoods" Ltd.

Izvještajna skupština belomanastirskog DVD-a
Skupština belomanastirskih vatrogasaca

U petak, 4. II. 2011. godine, Dobrovoljno vatrogasno društvo Beli Manastir održalo je svoju redovnu izvještajnu skupštinu za 2010. godinu, kojoj je prisustvovala i predstavnica Mirovne grupe Oaza Ana Jeličić. Skupština je održana u  prostorijama DVD-a u Ulici kralja Tomislava 11 u Belom Manastiru, a skupštini su prisustvovali članovi DVD-a, kao i njihovi mnogobrojni gosti iz raznih mjesta u Hrvatskoj, kao i iz susjednih nam država: Bačkog Monoštora, Miškolca, Mohača, Osijeka, Vrbasa, Zagreba, Zenice...

Skupštinu je otvorio predsjednik Damir Kedmenec, a nastavio je voditi zapovjednik Josip Molnar. Poslije iznošenja narativnog i financijskog izvještaja, uslijedilo je predstavljanje plana za tekuću godinu, a potom i usvajanje tim dokumenata.  Budući da su izvještaji bili iscrpni i detaljni, jednoglasno su usvojeni.

Dječja kreativna zadruga Oazica
Nakit izrađen za Valentinovo

Kao što smo već pisali na "Oazinoj" web-stranici, članovi Dječje kreativne zadruge (DKZ) "Oazica" na svojim radionicama, koje se održavaju u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra, svakog petka – pored ostalih aktivnosti – izrađuju različite suvenire i nakit od glinamola.

Tako izrađeni nakit ponudit će građanima u subotu, 12. II. 2011. godine između 10 i 12 sati, na belomanastirskom Trgu slobode, a prihod ostvaren prodajom namijenili su u humanitarne svrhe.

Ako se, dakle, u subotu zateknete u Belom Manastiru, potražite štand Dječje kreativne radionice "Oazice" i razgledajte što su to vrijedni mališani napravili, pa ako vam se svide njihove izrađevine, kupite nešto.

Utorak, 01. 02. 2011.

Počela informatička obuka

Informatička obuka
Predavač Ratko Mrđa i polaznici
U utorak, 1. II. 2011. godine, u "Oazinom" internet-klubu smještenom u belomanastirskom Društvenom centru, počela je osnovna informatička obuka, koja će se održavati dva puta tjedno po 2 sata, ukupno 60 sati. Obuku pohađa osam polaznika: Zora Antunović, Damir Devald, Valerija Fabi-Oršić, Tanja Marković, Vesna Popović, Greta Rehlicki, Radmila Sarkanjac i Jovica Stojković. Predavač je "stari" "Oazin" informatičar Ratko Mrđa, uz asistenciju "Oazinog" zaposlenika Davora Friča. Obuka počinje u 19 sati, nakon što se zatvori "Oazin" internet-klub.
Gerontodomaćica Gordana Jovanović
Nakon obavljenog posla dobro je popiti kavicu

"Oazine" gerontodomaćice Marta Lindeman i Gordana Jovanović i u prvom mjesecu ove, 2011. godine nastavile se obilaziti stare osobe u Belom Manastiru, Branjinom Vrhu i Šećerani (20 žena i 5 muškaraca). Ukupan broj posjeta u tom mjesecu iznosio je 163. Pored toga gerontodomaćice su još nekoliko puta dolazile u obilazak, ali su korisnici bili u očnoj klinici radi manjih operativnih zahvata na očima, a jedna je korisnica zbog teške povrede uslijed pada operirana i bit će duže vrijeme na liječenju, pa je sredinom mjeseca u program obilaženja uključena još jedna stara osoba.

Dječja kreativna zadruga Oazica
Planiranje budućih aktivnosti

Tokom mjeseca siječnja 2011. godine, kako je i planirano, održane su tri dječje likovno-kreativne radionice za izradu suvenira, a u okviru projekta "Naučimo nešto zajedno", koji financira Ministarstvo obrazovanja, znanosti i športa.

Prva radionica održana je u petak, 14. I. 2011. godine, u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra. Djeca su davala prijedloge za buduće aktivnosti (raspored rada, asortiman suvenira, materijali od kojih će se izrađivati suveniri…) te odredila da će se izrađeni suveniri prodavati u humanitarne svrhe. Osim toga, "Oazini" mali i mladi korisnici podijelili su se u tri grupe: organizacija, prodaja i marketing, a sve što je dogovoreno ušlo je i u prvi dječji zapisnik. Ne samo da su odredili tko će biti marketingaši, blagajnici-prodavači, tajnica i crtač, već su izabrali i – direktora.

Srijeda, 26. 01. 2011.

"Epicentar Slavonije"

Epicentar Slavonije
Naslovna stranica prvoga broja

U srijedu, 26. I. 2011. godine, objavljen je prvi broj osječkog dvotjednika "Epicentar Slavonije" u nakladi od 20.000 primjeraka. Radi se o besplatnim novinama na 32 stranice formata 22,5 x 30,5 cm, koje će svakih 14 dana stizati u poštanske sandučiće Slavonaca i Baranjaca. Prema najavi u prvom broju, te će novine objavljivati teme koje će uglavnom birati čitatelji, a obrađivat će ih u potpunosti i objektivno. Zato će "Epicentar Slavonije" biti prilika za ljude koji se samoostvaruju, odnosno za "male ljude" koji u tišini kvalitetno rade svoj posao. Osim političkih, edukativnih, kulturoloških, sportskih i inih tema, u "Epicentru" će biti i zabave, koja će – kako piše glavna urednica Ivana Divković – od čitatelja izmamiti i osmijeh.

Već u prvom broju objavljen je i jedan članak vezan za Baranju i to tekst o Dušku Kostiću, dobitniku prestižnog međunarodnog bijenalnog priznanja, norveške Studentske mirovne nagrade za 2011. godinu, i prevodiocu "Crvenkapice" na romski jezik. Od drugog broja "Epicentar" će objavljivati i križaljku, koja će se pripremati u – Belom Manastiru.

Stranica 44 od 551
Naša web-stranica koristi sljedeće kolačiće: Google Analytics, Youtube, JA_T3_blank_tpl i cwGeoData. Sve to koristimo kako bismo anonimnom analizom vaše aktivnosti dobili informaciju je li vam iskustvo korištenja naše web-stranice pozitivno (ako nije da ga poboljšamo), a sve s ciljem kako biste od nas dobili najbolje moguće informacije.
Više informacija Ok