MIROVNA GRUPA OAZA BELI MANASTIR

Jozsefa Antala 3 - 31300 Beli Manastir - Hrvatska

Volonterski centar
Naslovnica

Naslovnica (7709)

Odaberite novi naslov sa liste, zatim označite vijest koju želite pročitati.

Petak, 11. 11. 2011.

Dan Grada Belog Manastira

(Fotoalbum vidjeti ovdje)

Dan Grada Belog Manastira
Sajam 'Eno-gastro-etno'
Ovogodišnji Dan Grada Belog Manastira, koji je vezan za katolički blagdan Svetog Martina, imao je šest jedinica u svom datumu: 11. 11. 2011. godine. Obilježen je nešto skromnije nego prethodnih godina, što bi trebalo biti u skladu s "tanjim" gradskim proračunom. U sklopu obilježavanja Dana grada svečano je pušten u rad novi, solarni sustav grijanja i ventilacije u belomanastirskom Dječjem vrtiću "Cvrčak" (2.580.000 kuna), otvoren spoj Ulice hrvatskih branitelja s Ulicom kralja Petra Svačića, poznatijom kao Betonska (980.000 kn) te novi sustav javne rasvjete u Ulici Julija Benešića (160.000 kn).

Promocija fotomonografije o Belom Manastiru
Ivan Doboš, Damir Jurić i Davorin Taslidžić
Kao što smo i najavili, u četvrtak, 10. XI. 2011. godine, u belomanastirskoj Velikoj vijećnici u zgradi P+8, a u povodu Dana grada, promovirana je fotomonografija "Grad Beli Manastir", koju je u 1.000 primjeraka izdao osječki "Glas Slavonije" i čiji su autori Damir Jurić (tekst) i Stjepan Wershansky (fotografije).

Knjiga ima 80 stranica velikog formata (21 cm), sadrži mnoštvo fotografija u boji, štampana je na finom papiru i s tvrdim koricama i bit će ukras u belomanastirskim kućnim bibliotekama i lijep poklon belomanastirskim gostima.

Knjigu su promovirali Ivan Doboš, belomanastirski gradonačelnik i pisac uvodnika, Davorin Taslidžić, belomanastirski povjesničar, i autor Damir Jurić. Kako je rečeno prisutnoj publici, bilo je predviđeno da na promociji bude i autor fotografija Stjepan Wershansky, ali je on nenadano završio u – bolnici.

Četvrtak, 10. 11. 2011.

Edukacija u Bizovcu

Odlazak na edukaciju u Orahovicu
Oazine gerontodomaćice, aktivistice i vozač Ljubo
U četvrtak, 10. XI. 2011. godine, u 16:30 sati, ispred belomanastirskog Doma zdravlja okupile su se "Oazine" gerontodomaćice i aktivistice na projektu "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira": Biserka Bakač, Stela Fabijan, Milica Janković, Vesna Nedić, Jelena Opačić-Matijević, Dubravka Simendić, Dragica Štalman i Dragana Vranješ i otputovale u Bizovačke toplice na edukaciju "Pomoć i njega starih i nemoćnih osoba". Edukacija se odvija u sklopu jednokratne potpore "Jačanje kapaciteta udruge za pružanje socijalnih usluga na području Grada Belog Manastira", koju je "Oaza" dobila od Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.

Edukacija će trajati 3 dana, a držat će je Katarina Jelić, patronažna sestra Doma zdravlja Beli Manastir, koja inače surađuje na "Oazinom" socijalnom programu "Pomoć starim i nemoćnim osobama".

Promocija monografije o Gradu Belom Manastiru
Promocija monografija o Gradu Belom Manastiru

MKD 'Braća Miladinovci' OsijekMKD 'Braća Miladinovci' OsijekZajednica Makedonaca u Republici HrvatskojZajednica Makedonaca u Republici HrvatskojMakedonsko kulturno društvo "Braća Miladinovci" Osijek, osnovano 1994. godine, od 12. XI. do 1. XII. 2011. godine organizira u Osijeku manifestaciju 17. Dani makedonske kulture 2011. u znaku jubileja 150 godina od štampanja Zbornika braće Miladinov.

Istovremeno Zajednica Makedonaca u Republici Hrvatskoj u subotu, 19. XI. 2011. godine, u Domu HV-a (Osijek, Dobriše Cesarića 1), organizira kulturnu manifestaciju Dan Zajednice Makedonaca u Republici Hrvatskoj. Na obje manifestacije pozvani su svi ljubitelji makedonskog folklora i kulture.

Dječje likovno-kreativne radionice
Preslikavanje pomoću pegle
Tokom devetog i desetog mjeseca 2011. godine održano je osam likovno-kreativnih radionica za djecu od 7 do 14 godina, koje se održavaju u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra i koje se financiraju iz institucionalne potpore Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva. Radionice se održavaju petkom od 18 do 20 sati, a vodi ih Stela Fabijan.

Održane su:

  • 9. IX. 2011. – Pravili su se predmeti od gumirane spužve (učestvovalo devetero djece).
  • 16. IX. 2011. – Većina djece je bila prvi put na radionici pa su pravili naljepnice za prozore, dok su stalni učesnici pravili kutije za dobrotvorne priloge povodom humanitarnog koncerta u organizaciji Vijeća mladih Grada Belog Manastira (14 učesnika).
Ponedjeljak, 31. 10. 2011.

Baranjske maske za Noć vještica

Maske za Noć vještica
Ovako izgledaju maske kad se slikaju s blicem...

Nije postojala nikakva želja ili plan da se na "Oazinoj" web-stranici piše o Noći vještica, ali kad je jedna starija "Oazina" korisnica zamolila "Oazinog" web-administratora da joj pomogne "zbrinuti" šest bundeva, od kojih su njena unuka i njezini prijatelji napravili maske za Noć vještica, članak i fotografije nametnule su se same od sebe.

Na Vikipediji piše da su stari Kelti 1. XI. slavili kao početak nove godine, a proslava je bila posvećena kako bogu Sunca, tako i gospodaru smrti. Vjerovali su da za punog mjeseca, a najčešće noć prije Dana mrtvih, mrtvi napuštaju svoje grobove te nakratko opet dolaze na Zemlju i posjećuju svoje domove. Zbog toga su se živi, prestrašeni mogućnošću susreta s mrtvima, prekrivali zastrašujućim maskama i stvarali veliku buku.

Ponedjeljak, 31. 10. 2011.

Portret "Oazine" gerontodomaćice

Volonterska akcija uređivanja šetnice "Crni put"
Milica Janković (u sredini) na volonterskoj akciji
U mjesecu rujnu Mirovna grupa Oaza, preko mjere zapošljavanja HZZ-a javni radovi, zaposlila je na dva mjeseca još jednu gerontodomaćicu, Milicu Janković iz Belog Manastira, koja ima srednju stručnu spremu i dotada je bila dugotrajno nezaposlena osoba. Radni odnos u "Oazi" počeo joj je teći 26. IX. 2011. godine, završit će se 25. XI., a eventualni nastavak uslijedit će kasnije.

Nova "Oazina" gerontodomaćica ima dovoljno iskustva iz vlastite obiteljske situacije sa starim osobama, a nova saznanja stiče kroz praksu u "Oazi", u kontaktu s patronažnom sestrom Katarinom Jelić te prisustvovanjem na javnim tribinama i okruglim stolovima na temu starenja i pomoći starim osobama, a bogme i u "Oazinim" volonterskim akcijama.

Sastanak gerontotima srijedom
Sastanak gerontotima srijedom

U devetom i desetom mjesecu 2011. godine Mirovna grupe Oaza nastavila je pružati socijalnu uslugu pomoć u kući i to zahvaljujući Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi, koje financira trogodišnji program "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira", i jednim malim dijelom Osječko-baranjskoj županiji.

"Oazin" gerontotim
Šest "Oazinih" gerontodomaćica obilaze su tokom ta dva mjeseca 51 staru osobu (46 žena i pet muškaraca) na području Grada Belog Manastira. Kao gerontodomaćice rade "Oazine" aktivistice Stela Fabijan, Ana Jeličić i Dubravka Simendić te novozaposlene Biserka Bakač i Dragica Štalman. Na isti radno mjesto zaposlena je i Slavica Majstorović, ali je ona, zbog iznenadne bolesti, otišla na duže bolovanje. U međuvremenu, "Oaza" je preko mjere zapošljavanja javni radovi kao gerontodomaćicu primila i Milicu Janković iz Belog Manastira pa je ona šesta članica "Oazinog" gerontotima.

Pozivnica za Dan Grada Belog Manastira
11. XI. - Dan Grada Belog Manastira

Stranica 21 od 551
Naša web-stranica koristi sljedeće kolačiće: Google Analytics, Youtube, JA_T3_blank_tpl i cwGeoData. Sve to koristimo kako bismo anonimnom analizom vaše aktivnosti dobili informaciju je li vam iskustvo korištenja naše web-stranice pozitivno (ako nije da ga poboljšamo), a sve s ciljem kako biste od nas dobili najbolje moguće informacije.
Više informacija Ok