Naslovnica (7709)
Odaberite novi naslov sa liste, zatim označite vijest koju želite pročitati.
Podkategorije
Retrospektivna izložba Borivoja Dovnikovića
(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Veljko Krulčić, Bordo, Dubravka Pađen-FarkašBorivoj Dovniković Bordo, svjetski poznati autor crtanih filmova, ilustrator, karikaturist, stripaš i grafički dizajner, rođen je u Osijeku 12. XII. 1930. godine, i to u Donjem gradu, u kući prekoputa danas propale Kožare. Nakon prerane majčine smrti selio se od tetke do tetke, tako da je osnovnu školu pohađao u Osijeku, Dalju i Čepinu. Već u dječačkom dobu počeo je crtati i to toliko da je na srednjem prstu dobio - žulj. Maturirao je poslije Drugog svjetskog rata u Osijeku te odmah otišao u Zagreb, da bi uskoro započeo rad na crtanom filmu. A zanimalo ga je sve u vezi s crtanjem: i strip, i karikatura, i ilustracija, i film, i grafički dizajn.
Bordo i danas živi u Zagrebu, a u svoj rodni Osijek dolazi kad god ga netko pozove, obično na kakvu stripašku manifestaciju. Ipak, sve do novembra 2012. godine u Osijeku nije imao samostalnu izložbu svojih radova. Sad se i to promijenilo.
25 stranih studenata studira na osječkom Sveučilištu
Strani studenti u OsijekuOvo je već druga akademska godina u kojoj studenti diljem Europe imaju mogućnost doći na studij na Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku u sklopu Erasmus-programa mobilnosti. Prošle godine bilo ih je 12, po šest u svakom semestru, a ove godine taj se broj prilično povećao. Trenutno na osječkom Sveučilištu, u ovom zimskom semestru, studira čak 25 erasmus-studenata, što je veliki napredak za slavonsku metropolu.
Dio studenata smješten je u novom osječkom studentskom domu, dok su preostali smješteni u privatnom smještaju, koji je nekima "bogu iz nogu" od matičnog fakulteta. Ekonomski, Elektrotehnički, Filozofski, Medicinski, Poljoprivredni, Pravni, Prehrambeno-tehnološki fakultet i Odjel za kulturologiju domaćini su tim studentima.
Poziv na četvrti "Čvarakfest"
Tradicionalna manifestacija u KarancuKaranački etnorestoran "Baranjska kuća", u suradnji s Turističkom zajednicom (TZ) Baranje i etnoselom Karanac, organizira četvrti "Čvarakfest".
"Čvarakfest" će se održati u subotu (8. XII. 2012), a u sklopu "Zimskog vašara u Karancu", s početkom u 9 sati. Ta gastromanifestacija svake godine privlači brojne posjetitelje iz raznih krajeva, a očekuju ih nezaobilazna domaća hrana, piće, tamburaška svirka te doživljaj tradicionalne baranjske svinjokolje.
"Važno je imati podršku" (X/2012)
Kreativna radionica za žene u KneževuMjeseca listopada 2012. godine, nakon kraće stanke, nastavili smo održavati kreativne radionice u sklopu projekta "Važno je imati podršku", koje u partnerstvu provode Udruženje "Baranja" iz Bilja i Mirovna grupa Oaza. Radionice su se održavale u šest mjesta širom Baranje (Beli Manastir, Kneževo, Kozarac, Novi Bezdan, Suza i Vardarac), na opće zadovoljstvo i radost korisnica.
Kao i do sada, radionice su odisale vedrinom, maštom i šarenilom boja, koji se mogu vidjeti na prekrasno oslikanim šalovima, torbama i bocama. Sve što je urađeno završit će, kao i do sada, djelomično kod korisnica, a djelomično na štandovima nekog od budućih sajmova koji nam slijede s nadolazećim blagdanima.
Rad gerontomajstora Radeta Jankovića (X/2012)
Treba promijeniti grlo u lusteru - nema problemaGerontomajstor Radivoj – Rade Janković bio je u "Oazi" zaposlen preko javnih radova od početka kolovoza do 31. X. 2012. godine. Zadatak mu je bio da obilazi stare osobe – "Oazine" korisnike – u Belom Manastiru te u prigradskim naseljima Branjinom Vrhu i Šećeranii obavlja sitne popravke i poslove u kući. Redovito je prisustvovao sastancima "Oazinog" gerontotima srijedom, kada je od gerontodomaćica dobivao informacije što korisnicima treba popraviti ili uraditi, a onda je korisnike samostalno obilazio na terenu. Od 1. studenoga "Oazin" će gerontomajstor opet biti u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a "Oaza" svojim korisnicima do kraja ove godine neće moći pružati socijalnu uslugu sitnih popravaka u kući.
Rad gerontodomaćice Vesne Barbir (X/2012)
Gerontodomaćica Vesna BarbirOd početka osmog do kraja desetog mjeseca 2012. godine u "Oazi" je kao gerontodomaćica radila Vesna Barbir iz Belog Manastira. Bila je zaposlena preko mjere zapošljavanja javni radovi, a radila je u "Oazinom" programu "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira". Bile je zadužena za 10 osoba (osam žena i dva muškarca).
U mjesecu studenom obavila je ukupno 70 obilazaka. Pri tome je odradila mnoštvo poslova: 39 puta spremanje kuće ili stana, ponekad i dvorišta, 6 puta nabavka raznih namirnica, 6 puta pranje posuđa onima koji to ne mogu sami, tri puta strojno pranje rublja, u dva slučaja nabavljala je odjeću ili je odnosila na krpanje i popravak "Oazinoj" gerontokrojačici, tri puta plaćala razne kućne račune, tri puta je bila kod liječnika za prijepis recepata i u apoteci po medikamente…
Predstavljen zbornik "Periodi hrvatske periodike"
M. Vinaj, D. Kovačević, D. Grgac, I. TonkovićU utorak, 13. XI. 2012. godine, u prepunoj auli Rektorata Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, predstavljen je zbornik "Periodi hrvatske periodike ili kako čitati istu od polovice 19. stoljeća do danas". Zbornik se sastoji od seminarskih radova nastalih u sklopu izbornog kolegija "Hrvatska periodika kao medij" studenata treće, a sada četvrte godine Kulturologije (smjerovi Medijska kultura, Knjižničarstvo i Kulturalni menadžment).
Studenti su obrađivali različite zanimljive teme, a 25 radova od ukupno 56 autora podijeljeni su u četiri cjeline: "Osječke novine i kako ih čitati: osječko novinstvo do kraja Drugog svjetskog rata", "Novine i časopisi nakon Drugog svjetskog rata", "Dječji i omladinski listovi – periodika najzahtjevnijih čitatelja" te "Od konvencionalnog do digitalnog – elektronički časopisi – prednosti i nedostaci". Svi radovi imaju sažetak na engleskom jeziku.
Rad "Oazinih" gerontodomaćica (X/2012)
Gerontodomaćica Ana Jeličić"Oazin" gerontotim, koji radi na trogodišnjem socijalnom programu za stare i nemoćne osobe na području Grada Belog Manastira, sastao se tokom desetog mjeseca 2012. godine pet puta (svake srijede). Tim čine: osam gerontodomaćica, gerontomajstor, gerontokrojačica, patronažna sestra, asistentica i voditeljica programa. Program financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.
Gerontodomaćice su obilazile ukupno 57 starih osoba (51 ženu i 6 muškaraca). Ukupno su izvršile 453 obilaska korisnika. Gerontomajstor je izvršio je sve popravke koje su bile potrebne tokom mjeseca, a gerontokrojačica je odradila potrebne probe odjevnih predmeta, kao i sljedeće poslove: krpanje džepova, pojaseva, poruba sukanja i šliceva, skraćivanje pidžama i šalova, prekrajanje zavjesa te šivanje jastučnica.
"Oazine" dječje likovno-kreativne radionice (X/2012)
Pripreme za karaokeU desetom mjesecu 2012. godine održavane su u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra tri "Oazine" likovno-kreativnih radionica za djecu od 7 do 14 godina. Radionice se održavaju petkom od 18 do 20 sati, a volonterski ih vodi Stela Fabijan.
Na tim radionicama djeca su oslikavala platnene torbe bojama za tekstil, igrala se društvenim igrama, a najzanimljivije im je bilo na parti-druženju, na kome su mogli uz karaoke pokazati svoje pjevačko umijeće.
Više...
Proslavljena dodjela Povelje Grada
Dobro raspoloženje povodom dodjele Povelje GradaNakon što je u ponedjeljak, 12. XI. 2012. godine, u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra, Laura Blagus Tenjeri, voditeljica Poduzetničkog centra Beli Manastir, završila prezentaciju natječaja za nagrađivanje najboljih poduzetničkih ideja u 2012. godini na području Osječko-baranjske županije, okupljene "Oazine" članice i korisnice nisu se razilazile. Iako je to bio termin za kreativnu radionicu za žene, nisu se odvijale ni aktivnosti uobičajene za takve radionice. Na "programu" je bilo nešto drugo.
Naime, Ljubica Buha, dugogodišnja članica "Oaze" i vjerna korisnica "Oazinih" kreativnih radionica, pripremila je malo osvježenje za sve (kiflice, raznovrsne kolače i sokove), a "Oaza" je osigurala pladanj suhomesnatih proizvoda, sireva i maslina. Razlog za slavlje bila je dodjela Povelje Grada Belog Manastira Mirovnoj grupi Oaza. Trebalo je to obilježiti, a kako drugačije nego uz jelo, piće, druženje i dobro raspoloženje.
Jagoda Munić izabrana za predsjednicu FoEI-ja
Jagoda Manuć, ekološka aktivisticaJagoda Munić iz zagrebačke "Zelene akcije " (ZA), u nedjelju, 11. XI. 2012. godine, na godišnjoj skupštini "Friends of the Earth International" (FoEI) u Salvadoru, izabrana je za predsjednicu te najveće svjetske mreže udruga za zaštitu okoliša, na mandat od dvije godine.
FoEI okuplja 76 udruga za zaštitu okoliša iz isto toliko država svijeta te ima preko 2.000.000 članova i podržavatelja. "Zelena akcija" je članica te mreže već 12 godina. Neke od proritetnih tema kojima se bavi FoEI klimatske su promjene, zaštita bioraznolikosti, očuvanje prostora za potrebe lokalnih zajednica, osiguranje pravednog pristupa hrani lokalnim zajednicama, zaštita šuma i voda... U svojim aktivnostima FoEI propituje postojeće ekonomske modele te promovira rješenja koja doprinose uspostavi ekološki održivog i socijalno pravednog društva.
Nagrade za najbolje poduzetničke ideje
Laura Blagus Tenjeri (u vrhu stola)U ponedjeljak, 12. XI. 2012. godine, s početkom u 18 sati, u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra, Laura Blagus Tenjeri, voditeljica Poduzetničkog centra Beli Manastir, prezentirala je "Oazinim" članicama natječaj za nagrađivanje najboljih poduzetničkih ideja u 2012. godini na području Osječko-baranjske županije.
Kako piše na internetskim stranicama Županije: "Poduzetnička ideja označava zamisao o ponudi konkretnih proizvoda ili usluga u skladu s potrebama kupca, radi stvaranja dobiti". Dovoljno je samo osmisliti ideju, a realizacije nije potrebna.
Za najbolje poduzetničke ideje dodijelit će se 13 novčanih nagrada i to:
- prva nagrada u iznosu od 15.000 kuna
- druga nagrada u iznosu od 10.000 kuna
- treća nagrada u iznosu od 5.000 kuna
- deset nagrada u iznosu od 3.000 kuna.
"Oazin" tim na dodjeli Povelje Grada
'Oazine' aktivistice Ana, Jelena, Stela i DubravkaNa svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Belog Manastira, održanoj u nedjelju, 11. XI. 2012. godine, s početkom u 14 sati, belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš uručio je "Oazinoj" projekt-koordinatorici i predsjednici Vesni NedićPovelju Grada Belog Manastira za 2012. godinu.
Tim povodom na sjednici su bile ne samo sve četiri dugogodišnje "Oazine" aktivistice: Ana, Jelena, Stela i Dubravka, nego i sve ostale trenutne zaposlenice: Dragica, Dragana i Biserka (a i zaposlenici). Povelja Grada Belog Manastira nije samo priznanje predsjednici, nego i svim "Oazinim" sadašnjim i bivšim zaposlenicima, volonterima i korisnicima. Svi su oni u određenoj mjeri dali doprinos da "Oaza" postane ono što je danas.

















