MIROVNA GRUPA OAZA BELI MANASTIR

Jozsefa Antala 3 - 31300 Beli Manastir - Hrvatska

Naslovnica

Naslovnica (7709)

Odaberite novi naslov sa liste, zatim označite vijest koju želite pročitati.

Kreativna radionica u Branjini
Mjesec srpanj bio je - mjesec papira
U toku mjeseca srpnja 2011. godine, na pet lokacija u Baranji (Batina, Bolman, Branjina, Branjin Vrh i Darda), a u sklopu projekta "Važno je imati podršku", koji financira Europska Unija i provode Udruženje "Baranja" iz Bilja i Mirovna grupa Oaza, održavane su kreativne radionice za žene. Vodile su ih "Oazine" kreativke Jelena Opačić-Matijević i Ana Jeličić.

Mjesec srpanj na tim kreativnim radionicama bio je mjesec papira. Korisnice su, naime, naučile kako papir mogu korisno upotrijebiti, bez obzira na njegovu kvalitetu (hamer, kolaž, novine, reklame…). Izrađivale su nakit i posude od papira.

Ponedjeljak, 08. 08. 2011.

Igre na vodi za mlade

Igre na vodi za mlade
U znak sjećanja na Darka Đukića (1968-2008)
U petak, 22. VII. 2011. godine, u organizaciji P.G.D.I.-ja, na belomanastirskim bazenima, s početkom u 19 sati, održane su igre na vodi za mlade pod nazivom "DARko" u znak sjećanja na Darka Đukića (1968-2008), prerano preminulog P.G.D.I.-jevog aktivista. Na igrama se takmičilo šest mješovitih ekipa s po šest članova. Organizatori su osmislili šest vrlo zanimljivih igara, ali su zbog relativno hladnog vremena odustali od dvije igre, a onda - zbog neuobičajene hladnoće za mjesec srpanj - nije održana ni četvrta igra.

Voditeljica "Oazinih" likovno-kreativnih radionica za djecu dogovorila se s "Oazinim" malim i mladim korisnicima da se tog petka ne održi uobičajena radionica u Društvenom centru, nego da se nađu na Bazenima i da bodre prijavljene ekipe, budući da zbog (premalo) godina sami nisu mogli učestvovati u takmičenjima. Zbog hladnog vremena, međutim, došlo ih je samo nekolicina.

Oazine likovno-kreativne radionice za djecu
Svakog petka od 18 do 20 sati
Tokom sedmog mjeseca 2011. godine održano je pet likovno-kreativnih radionica za djecu od 7 do 14 godina, koje se održavaju u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra i koje se financiraju iz institucionalne potpore Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva. Radionice se održavaju petkom od 18 do 20 sati, a vodi ih Stela Fabijan.

Održane su:

  • 1. VII. 2011. – radionica je bila vrlo zanimljiva jer su se djeca srela s nečim novim: peglanjem otpadnih plastičnih vrećica dobiva se čvrst materijal od kojega su "Oazini" mali korisnici pravili novčanike i torbice (učestvovalo osmero djece).

Ured belomanastirskog gradonačelnika
Jalšovec, Stojanović, Doboš i Vesna Nedić
U srijedu ujutro, 3. VIII. 2011. godine, s početkom u 7,15 sati, "Oazina" projekt-koordinatorica Vesna Nedić sastala se u gradskoj upravi s belomanastirskim gradonačelnikom Ivanom Dobošem i njegovim zamjenicima Živkom Jalšovcem, Nikolom Redžepom i Predragom Stojanovićem. Cilj sastanka bio je da se gradonačelnik i njegovi zamjenici obavijeste o tome dokle se došlo u provođenju "Oazinog" trogodišnjeg socijalnog programa "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira", za koji će Mirovna grupa Oaza od Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi godišnje dobivati po 450.000 kuna financijske potpore.

Taj se program sastoji od dvije socijalne usluge: pomoć u kući i dostava besplatnih toplih obroka, a namijenjen je korisnicima s područja Grada Belog Manastira. U financiranju dostave besplatnih toplih obroka Grad Beli Manastir kao "Oazin" partner sudjeluje s iznosom od 90.000 kuna godišnje.

Srijeda, 03. 08. 2011.

O Erasmusu na SoS-u

Austrija, Klagenfurt
Austrija
Mnogi učenici i studenti žele da dio svog školovanja "odrade" u nekoj stranoj zemlji i na stranom jeziku, ali je malo njih kojima to i uspije. Belomanastirka Sonja Nedić, "Oazina" volonterka i učesnica mnogih "Oazinih" akcija, koja studira Medijsku kulturu na Odjelu za kulturologiju Sveučilišta J. J. Strosmayera, svoj peti (zimski) studijski semestar u školskoj godini 2011/2012, u ukupnom trajanju od pet mjeseci, pohađat će na Univerzitetu Alpen-Adria u austrijskom Klagenfurtu. To će joj omogućiti stipendija koju je dobila preko programa mobilnosti Erasmus, koji je namijenjen studentima u svrhu provođenja dijela studija na stranim sveučilištima ili u svrhu obavljanja stručne prakse. Jedno takvo iskustvo, osim što donosi nova akademska znanja, pomaže u osamostaljivanju mladih ljudi, učenju stranih jezika te u kulturnom bogaćenju.

Da bi svoja iskustva prenijela drugim studentima, Sonja je počela pisati kolumnu na internetskoj stranici SoS ("Studenti osječkog Sveučilišta"). Njen prvi članak pod naslovom "Pod mus moram na Erasmus" objavljen je ovdje.

Sastanak s patronažnom sestrom
Voditeljica, patronažna sestra i asistentica programa
Tokom lipnja (VI) i srpnja (VII) 2011. godine Mirovna grupa Oaza provela je terensko istraživanje (anketu) o potrebama starih osoba koje žive na području Grada Belog Manastira (u samom Belom Manastiru i prigradskim naseljima Branjin Vrh, Šećerana i Šumarina).

To istraživanje bilo je priprema za početak provođenja socijalne usluge pomoć u kući, a u sklopu "Oazinog" trogodišnjeg programa "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira", koji financira Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi.

Srijeda, 03. 08. 2011.

Bicikliranje po Baranji

Biciklom od Osijeka do Marije Bistrice
Odličan način rješavanja stresa
U osječkom "Glasu Slavonije" od 3. kolovoza 2011. godine objavljena je velika reportaža novinara Igora Mikulića "Biciklom od Osijeka do Marije Bistrice", u kojoj on opisuje svoje trodnevno putovanje biciklom (s prijateljem Sinišom Kramlom) dugačko 280 kilometara. Na početku reportaže Mikulić navodi da je biciklizam "odličan način rješavanja stresa" te da je ljeto na dva kotača "izvrstan način za rekreaciju i obilazak neotkrivenih destinacija". Pripremajući se za tako daleki put, dva su prijatelja pravili "đirove" po Baranji, do Aljmaša i Erduta i u bližoj okolici Osijeka. A za bicikliranje po Baranji Mikulić kaže:
Glas Slavonije
Glas Slavonije, 3. VIII. 2011.

Dana 3. VIII. 2011. godine (srijeda), u osječkim dnevnim novinama "Glasu Slavonije" (str. 20) objavljen je veliki članak pod naslovom "Pomoć za sto starih Belomanastiraca" i nadnaslovom "Mirovna grupa Oaza će tri godine raditi po kućama i dostavljati tople obroke". Uz članak je objavljena i fotografija snimljena 4. X. 2011. godine pred Društvenim centrom kad su "Oazin" vozač Ljubo i aktivistice Vesna, Dubravka i Stela prvi put preuzeli tek pristigle tople obroke iz Crvenog križa Osijek. Članak je napisao belomanastirski dopisnik Ivica Getto, kome zahvaljujemo što prati "Oazin" rad. Članak je objavljen i na internetskoj stranici "Glasa Slavonije" (vidjeti ovdje).

Sastanak Oazinog UO-a
Sastanak Oazinog UO-a
U nedjelju, 31. VII. 2011. godine, s početkom u 16 sati, održan je sastanak Upravnog odbora (UO) Mirovne grupe Oaza, ponovo (vidi ovdje) na jednom neobičnom mjestu, u dvorištu jedne od članica Upravnog odbora. Dnevni red sastanka, kao što je to i uobičajeno, bio je podugačak: financijski kraj jednog (VII) mjeseca, tekuća pitanja, aktivnosti koje su prošle, aktivnosti koje predstoje… "Oaza", naime, trenutno provodi devet projekata pa aktivnosti ima mnogo.

Od 1. VIII. 2011. godine, nakon istraživanja na terenu i pripremnih radnji, "Oazine" gerontodomaćice nastavljaju obilaziti stare i nemoćne osobe s područja Grada Belog Manastira i pružati im uslugu pomoći u kući.

Juniorska nogometna utakmica NK Mladost - NK Osijek
Jjuniorska utakmica NK Mladost - NK Osijek

U utorak poslijepodne (2. VIII. 2011) "Oazin" se fotoreporter, po lijepom i sunčanom vremenu s nešto bijelih oblaka na nebu, uputio na biciklističku turu Beli ManastirKaranačka ciglanaKozaracČeminac. Međutim, na povratku kući, kod skretanja za Batinu, uhvatila ga je kiša, koja se ubrzo pretvorila u jak pljusak pa mu ni kišna kabanica nije pomogla da ne prokisne. Ipak, tura se "isplatila" jer tek kad se ide biciklom vide se mnoge stvari koje se iz automobila ne mogu ni primijetiti.

Isti dan, s početkom u pet sati poslijepodne, igrana je – na lijepo uređenom čeminačkom igralištu, ali pred malo gledalaca, prijateljska juniorska utakmica između domaćeg Nogometnog kluba "Mladost" i osječkog "Osijeka".

Stranica 477 od 551
Naša web-stranica koristi sljedeće kolačiće: Google Analytics, Youtube, JA_T3_blank_tpl i cwGeoData. Sve to koristimo kako bismo anonimnom analizom vaše aktivnosti dobili informaciju je li vam iskustvo korištenja naše web-stranice pozitivno (ako nije da ga poboljšamo), a sve s ciljem kako biste od nas dobili najbolje moguće informacije.
Više informacija Ok