Naslovnica (7709)
Odaberite novi naslov sa liste, zatim označite vijest koju želite pročitati.
Podkategorije
Bač: "Na kavu sa susjedom"
Upoznavanje s prošlošću i sadašnjošću Bača(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U petak, 27. IX. 2013. godine, u Baču kod Bačke Palanke nastavljena je projektna aktivnost pod nazivom "Na kavu sa susjedom" u okviru projekta "Podrška umrežavanju i europskoj suradnji gradova i općina". Taj prekogranični projekt, o kome smo već izvještavali ovdje, ovdje i ovdje, financira Europska Unija, a provode ga Agencija lokalne demokracije iz Osijeka i Centar lokalne demokratije iz Subotice. Cilj aktivnosti "Na kavu sa susjedom", kojoj je prisustvovala i Oazina" aktivistica Ana Jeličić, povezivanje je i upoznavanje svih dvanaest uključenih općina i gradova iz Hrvatske i Srbije radi lakšeg povlačenja sredstava iz EU.
"Oazini" suveniri za promociju vinskih cesta
Likovno-kreativna radionica za žene(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Oazine likovno-kreativne radionice za žene održavaju se dva puta tjedno i prepoznaju se u Belom Manastiru, pored ostalog, i kao mjesto na kome se izrađuju baranjski suveniri, a koji mogu poslužiti i kao mali pokloni. Korisnice tih radionica naše su sugrađanke koje žele svoje slobodno vrijeme iskoristiti za nešto zanimljivo, korisno i inovativno. Svaka radionica je po nečemu jedinstvena i ima svoju priču.
Tako je bilo i na radionici održanoj u utorak, 10. IX. 2013. godine, na kojoj je sve vrvjelo kao u košnici. Naime, naša "zadovoljna klijentica" Mila, članica Rotaract kluba Osijek, koja je "Oazine" suvenire već promovirala širom Hrvatske i u EU (odnosno u Bruxellesu), ovoga je puta za "Oazinu" radionicu imala jednu veliku narudžbu: veću količinu podmetača za čaše s motivom grožđa kao simbolom naše Baranje kojima će se promovirati baranjske vinske ceste.
Najavljujemo "Jesenfest" u Dardi
Sastanak programskog tima za program "Volontirajmo za zajednicu"
Ana Jeličić, Mirjana Marjanović, Gordana Jakopec, Ivana Ileš, Vesna NedićU četvrtak, 26. IX. 2013. godine, s početkom u 18 sati, u prostorijama Udruge osoba s alergijama i problemima disanja "Alerga" održan je drugi sastanak programskog tima za program "Volontirajmo za zajednicu", kojega financira Ministarstvo socijalne politike i mladih. Program od 1. VI. 2013. godine provodi Mirovna grupa Oaza u partnerstvu s "Alergom" i s Gradom Belim Manastirom.
Sastanku su uime "Alerge" prisustvovale dr. med. Mirjana Marjanović, Ivana Ileš, Gordana Jakopec i Marica Kramarić, a uime "Oaze" Vesna Nedić i Ana Jeličić.
Predstavljanje projekta "Alati za pomoć pri zapošljavanju"
Prostorije Udruge romskog prijateljstva 'Luna'Udruga romskog prijateljstva "Luna" i Grad Beli Manastir, kao partneri, i Centar za mir, nenasilje i ljudska prava iz Osijeka, kao glavni aplikant, od 21. VIII. 2013. godine provode projekt "Alati za pomoć pri zapošljavanju", koji se financira sredstvima pomoći Europske Unije iz programa IPA 2007 – Uspostava podrške u socijalnom uključivanju i zapošljavanju ugroženih i marginaliziranih skupina. Trajanje projekta je 15 mjeseci.
Pozivamo Vas na kratko predstavljanje projekta i razgovor o potrebama naše zajednice te mogućnostima uključivanja i povezivanja što više različitih dionika zajednice na spomenutom problemu. Predstavljanje organiziramo u suradnji s Mirovnom grupom Oaza 1. X. 2013. godine, od 10 do 11:30 sati, u zajedničkom prostoru Društvenog centra, Beli Manastir, Ulica Jozsefa Antala 3.
Konferencija u Mohaču o razvoju biciklističke infrastrukture
Učesnici konferencije u MohačuU srijedu, 25. IX. 2013. godine, održana je u Mohaču konferencija o BICBC-u (što je engleska kratica za "Prekogranična suradnja na razvoju biciklističke infrastrukture u dunavsko-dravskom području"). Riječ je o projektu prekogranične suradnje koji se odnosi na izgradnju biciklističkih staza, a cilj mu je povezivanje turističkih ruta u Hrvatskoj i Mađarskoj. Projektni partneri su Grad Mohač s mađarske strane, a Osječko-baranjska županija, Grad Beli Manastir, Grad Belišće i "Hrvatske vode" s hrvatske strane.
Edukacija volontera za program "Volontirajmo za zajednicu"
Volonteri Mirovne grupe Oaza i 'Alerge' ...U utorak, 24. IX. 2013. godine, u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra, od 19 do 21 sat, održana je edukacija na temu stvaranja volonterskog tima i informiranja građana o volontiranju. Edukaciji je prisustvovalo 20 osoba, što iz Mirovne grupe Oaza, što iz udruge "Alerga". Edukaciju su vodile Martina Hećimović, prof. hrvatskog jezika, i dipl. ek. Matea Vranješ, obje iz Osijeka, koje su osmislile način da prisutne potaknu na "volonterski način" razmišljanja.
Nezgoda u belomanastirskom Tunelu
Kamion koji gubi svoj teretU Beli Manastir se sa zapadne strane, iz smjera Petlovca, ulazi Ulicom Bele Bartoka pa se dalje ide kroz podvožnjak ispod željezničke pruge i ulazi u Ulicu Imre Nagya. Za taj podvožnjak – valjda otkad je izgrađen – Baranjci koriste ime Tunel. A u tom se Tunelu dosad svašta događalo…
U ponedjeljak (23. IX. 2013. godine), u četiri sada poslijepodne, baš kad se tu zatekao "Oazin" fotoreporter, kroz Tunel je prolazio kamion s prikolicom natovaren velikim balama slame. I taman kad je kamion izlazio iz Tunela, otkačila se ili pukla gurtna koja je pridržavala posljednji red bala na prikolici pa su dvije bale pale na cestu. Posljedica nije bilo jer se kroz tunel zbog višestrukih krivina vozi polako, a ni bale nisu previše – tvrde.
Više...
Opširnije o okruglom stolu u Novom Sadu
Kliknite na sliku da biste je vidjeli u većem formatu Otvorena medijska grupacija iz Zagreba pozvala je Mirovnu grupu Oaza da njeni predstavnici budu dio velike skupine od 60-ak osoba iz Osijeka i okoline i 20-ak iz Zagreba, koja je u petak i subotu (20-21. IX. 2013) putovala u Novi Sad povodom uspješnog i svečanog završetka projekta "Minority 3D – Diversity, Dialogue, Development". Projekt je završen okruglim stolom na temu nacionalnih manjina u Hrvatskoj i Srbiji (o čemu smo već pisali ovdje), a "Oazu" su predstavljali direktorica i projekt-koordinatorica Vesna Nedić i web-dizajner Neno Radić. Članci o tom događanju objavljeni su i na nekim internetskim portalima i stranicama: Osijek031, SiB, Fama, Danas.rs, Minority3D, Krstarica…
Okrugli stol o nacionalnim manjinama u Hrvatskoj i Srbiji
'Oazina' direktorica Vesna Nedić (sjedi desno) na okruglom stolu u Novom SaduSa službene web-stranice Grada Novog Sada u cijelosti prenosimo članak objavljen 20. IX. 2013. godine pod naslovom "Okrugli sto na temu nacionalnih manjina sa područja Hrvatske i Srbije". Na okruglom stolu aktivno je učestvovala i "Oazina" direktorica i projekt-koordinatorica Vesna Nedić (opširniji tekst pročitajte ovdje).
"Član Gradskog veća za komunalne delatnosti doc. dr Nikola Ćirović prisustvovao je manifestaciji i okruglom stolu u organizaciji Otvorene medijske grupacije, u okviru projekta 'Minority 3D – Diversity, Dialogue, Development' uz podršku IPA-programa Evropske Unije za Hrvatsku. Cilj projekta je podsticanje mladih na aktivno razumevanje potreba pripadnika manjinskih zajednica i povećanje svesti i tolerancije koje vode ka boljim međusobnim odnosima.
Bilo kuda – OAZA svuda (III)
'Oazina' direktorica Vesna Nedić pred novosadskom 'Magičnom oazom'Kao što nekoliko puta zabilježismo na ovoj web-stranici (npr. ovdje i ovdje), širom svijeta nema samo pustinjskih oazā, nema i oazā druge vrste. Još jednu snimismo u Zmaj-Jovinoj ulici u Novom Sadu. To lijepo ime nosi prodavnica igračaka "Magična oaza", koja u svom logu koristi skraćeno ime – MAGAZA.




















