Naslovnica (7709)
Odaberite novi naslov sa liste, zatim označite vijest koju želite pročitati.
Podkategorije
Festival kazališnog stvaralaštva: "Kućanice"
Najveselija predstava od dosad prikazanih na Festivalu u Belom Manastiru(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U belomanastirskoj kinodvorani, u nedjelju, 22. IX. 2013. godine, a u sklopu četvrtog Festivala kazališnog stvaralaštva, "Mrak teatar" iz Županje izveo je komediju u tri čina "Kućanice". U predstavi glume Andrijana Cvitanović, Elvira Lučić i Darko Avramović, a tekst je napisala i predstavu režirala Elvira Lučić.
Na portalu zupanjac.net predstava je opisana ovako:
Jesen u Baranji: Romski program
Veseli program 'Romi jučer, danas, sutra'(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Ovogodišnja "Jesen u Baranji" završila je u nedjelju, 22. IX. 2013, nastupom Udruge žena Romkinja "Romsko srce", koja je za posjetioce pripremila program "Romi jučer, danas, sutra". Program je riječju i pjesmom vodila Nadica Balog, a kako je bilo – vidi se na našim slikama.
Zbrinjavanje smeća i otpada
Zeleni otpad koji NIJE završio na smetlištu(Kako Društveni centar izgleda nakon akcije može se vidjeti ovdje)
Nakon što su u subotu, 21. IX. 2013. godine, članovi Mirovne grupe Oaza i P.G.D.I.-ja volonterskom akcijom "Uljepšaj radni okoliš" očistili i uredili prostor oko belomanastirskog Društvenog centra, stvorila se poveća količina smeća i otpada koju je trebalo zbrinuti. U sličnim prilikama sve se to obično izmiješa i završi na gradskom – smetlištu.
Bolje je, naravno, i tako, nego da smeća i otpada ima posvuda oko nas, no razvijena ekološka svijest traži nešto drugo. Nije dovoljno samo smeće i otpad s jednog mjesta premjestiti na drugo, nego treba djelovati tako da se smeće i otpad razvrstavaju kako bi se npr. kompostirao zeleni otpad, recikliralo ono što se može reciklirati te iskoristilo na druge načine ono što se tako može iskoristiti pa će onda na smetlište dospijevati mnogo manja količina smeća i otpada.
Najavljujemo Likovnu koloniju "Đola 2013"
S Likovne kolonije "Đola 2004"Likovna radionica "Petar Dobrović", koja djeluje u okviru Pododbora Darda SKD-a "Prosvjeta", organizira dvodnevnu likovnu koloniju (X. saziv) pod imenom "Đola 2013", retrospektivnu izložbu slika s prijašnjih likovnih kolonija u Dardi te okrugli stol na temu "Slikarstvo Petra Dobrovića".Kolonija, izložba i okrugli stolodržat će se u subotu i nedjelju (28-29. IX. 2013) u Dardi, u zgradi Srednje škole (Ulica sv. Ivana Krstitelja 116), prema sljedećem programu:
Jesen u Baranji: Kreativne radionice za djecu
Djeca prave crteže i sastave na temu jeseni(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U petak prijepodne, 20. IX. 2013. godine, prvog dana ovogodišnje "Jeseni u Baranji", u velikom šatoru na Trgu slobode za najmlađe Belomanastirce bile su organizirane kreativne radionice za djecu. U organizaciji i provedbi tih radionica učestvovala je i Mirovna grupa Oaza sa svojim volonterkama Petrom, Sarom i Vanesom, a preko svoje dječje radionice i Dječje kreativne zadruge "Oazice". Zadatak im je bio animirati djecu da prave crteže i sastave na temu jeseni.
Fotovijest: "Jesen u Baranji" - "Oazin" štand
'Oazin' štandU sklopu tradicionalne belomanastirske manifestacije "Jesen u Baranji", u subotu, 21. IX. 2013. godine, održan je i sajam domaćih i tradicijskih proizvoda. Na sajmu je učestvovalo 20-ak izlagača, a među njima i Mirovna grupa Oaza s aktivisticama Anom Jeličić i Stelom Fabijan.
Kao i na dosadašnjim sajmovima i izložbama, "Oazin" štand bio je prepun maštovitih proizvoda, koji su izazivali veliku pažnju i interes posjetitelja. Cijeli sajam bio je u duhu jeseni, njenih bogatih plodova i mirisa. Sajam je bio posjećen i prava je šteta što je izlagače iznenadila kiša, koja ih je sve potjerala s Trga slobode. Ali, takva je jesen, što nije smetalo kasnijem nastavku zacrtanog programa "Jeseni u Baranji".
Festival kazališnog stvaralaštva: "Sveta Tea"
Zoran Ivanić (Otac), Boris Košar (Benjamin), Meri Avdić (Majka) i Stiv Stipić (Djed)(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U belomanastirskoj kinodvorani, u subotu, 21. IX. 2013. godine, a u sklopu četvrtog Festivala kazališnog stvaralaštva, udruga građana "Scena Sisak" izvela je predstavu "Sveta Tea", američkog autora D. T. Arcierija, u režiji Tihomira Kosića. To je priča "o obiteljskim tajnama, o njihovim uzrocima i posljedicama, priča o odrastanju i sazrijevanju jednog mladića i njegovom suočavanju sa životnom istinom da ništa nije onako kao što izgleda, ali je to istovremeno i dirljiva priča o praštanju.
Volonterskom akcijom uljepšan okoliš Društvenog centra
'Uljepšaj radni okoliš'(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U subotu, 21. IX. 2013. godine, na Međunarodni dan mira, održana je treća kampanja "Hrvatska volontira!" Kampanju su zajedničkom volonterskom akcijom uređenja svog okoliša uz Društveni centar podržati članovi – volonteri Mirovne grupe Oaza i P.G.D.I.-ja. Volonterska akcija pod nazivom "Uljepšaj radni okoliš", u trajanju od 9 do 12 sati, uz poneku alatku i mnogo dobre volja i elan, rezultirala je čistim prostorom oko Društvenog centra i ulickanim parkićem u Ulici J. Antala 3.
U akciji su učestvovali (na slici) Ana Jeličić, "Oazina" komšinica, Jelena Opačić-Matijević, Elvira Hegeduš, Stela Fabijan, Jovan Nedić, Ana Dragila, Mirela Alagić, Radomir Milovac, Ana Rebrina (čuči).
FKS: "Vrata, prozori i prirodni nagoni"
Mirta Strunje, Roza Špiček, Vinka Strunje, Ivan Špiček, Iko Strunje(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U belomanastirskoj kinodvorani, u petak, 20. IX. 2013. godine, a u sklopu četvrtog Festivala kazališnog stvaralaštva (FKS), Amatersko kazalište "Pučka scena" Hrvatske čitaonice Hercegovac izvela je komediju u jednom činu "Vrata, prozori i prirodni nagoni".
U predstavi je, kako je lijepo opisano na web-stranici Turističke zajednice Starog Grada, riječ o "vašima" i "našima" s brojnim zapletima, zabludama, igrama i čudnim namjerama dviju obitelji i njihove već odrasle djece. Obitelj Špiček u velikoj je nevolji jer je njihov sin optužen i osuđen zbog silovanja svoje djevojke Mirte. Iznenada, Špičekima u goste dolaze Iko i Vinka Strunje te kći im Mirta ne bi li od ranjivih Špičeka izvukli neku korist. Nakon opasnih prijetnji koje je Špičekima uputio Iko Strunje i djelovanja alkohola, nazire se mogućnost dogovora koji bi zadovoljio obje strane.
Jesen u Baranji: Fišijada
Velika fišijada na belomanastirskom Trgu slobode(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Više...
Otvorena multikulti izložba u Belom Manastiru
'Oazin' štand na izložbi ručnih radova(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U petak, 20. IX. 2013. godine, u 10 sati prijepodne, u Belom Manastiru počela je trodnevna manifestacija pod nazivom "Jesen u Baranji", koja svojim raznolikim kulturnim sadržajem obilježava dolazak jeseni. Manifestacija je započela otvaranjem izložbe ručnih radova nekoliko udruga, među kojima je i Mirovna grupa Oaza sa svojom predstavnicom Anom Jeličić.
Na izložbi je prikazan samo dio bogate baranjske kulturne baštine, koju udruge pokušavaju na sebi svojstven način uklopiti u suvremene trendove. Koliko su u tome uspjele, prosudit će posjetioci u ova tri izložbena dana. Prve reakcije malih posjetilaca – vrtićaraca bile su iznimno dobre: zagledali su, zapitkivali, ali za živo čudo nisu ništa dirali, za razliku od nekih odraslih posjetilaca. I tako je, u malom krugu, skromno, ali dostojanstveno izložbu "Multikulti u Baranji i Belom Manastiru" otvorio gradonačelnik Ivan Doboš sa svojim zamjenicima Predragom Stojanovićem i Zoranom Kranjčecom.
Edukativna radionica za korisnike EU-projekata
Stjepan Ribić, predsjednik uprave Regionalne razvojne agencije U četvrtak, 19. IX. 2013. godine, u SRC-u Bazeni u Kneževim Vinogradima s početkom u 10 sati, održana je jednodnevna informativno-edukativna radionica "Financijsko upravljanje i kontrola provedbe projekata financiranih iz EU-fondova". Provele su je trenerice Regionalne razvojne agencije (RRA) Slavonije i Baranje u suradnji s Lokalnom akcijskom grupom (LAG) Baranja i Općinom Kneževi Vinogradi.
Radionica je bila namijenjena jedinicama lokalne samouprave (JLS), udrugama i gospodarstvenicima koji provode projekte iz EU-fondova, kao i svim potencijalnim korisnicima sredstava iz EU-fondova, uključujući i projekte iz programa IPARD. Radionica je okupila 17 osoba iz više baranjskih mjesta. "Oazu" je predstavljala direktorica Vesna Nedić, a LAG Baranja voditeljica ureda Lidija Dabić.
Seminar "Samofinanciranje udruga"
Samofinanciranje preko neprofitnog poduzetništvaU srijedu, 18. IX. 2013. godine, u zajedničkom prostoru Društvenog centra održan je završni dio seminara "Samofinanciranje udruga". Seminar je financiran sredstvima institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.
Seminar je planiran i održan za zaposlenice i dugogodišnje "Oazine" aktivistice: Anu Jeličić, Dubravku Simendić, Jelenu Opačić-Matijević, Vesnu Nedić i Stelu Fabijan, kojima se pridružio i "Oazin" web-dizajner Neno Radić. Trenerica na seminaru bila je Aleksandra Janjić uz mentorsku podršku Branislava Vorkapića, poznatih aktivista s nevladine scene. Prva dva dijela seminara održana su 11. i 14. IX. ove godine.
Fotovijest: 300 prijatelja na "Oazinoj" facebook-stranici
300 prijatelja na 'Oazinoj' fejsbukovskoj stranici
















