Izvaninstitucionalno obrazovanje
Naslovnica (7709)
Odaberite novi naslov sa liste, zatim označite vijest koju želite pročitati.

Šest polaznica trećeg stupnja
Već mjesec dana, od 21. IX. 2009. godine, u "Oazinom" internet-klubu održava se treći stupanj tečaja engleskog jezika, koji pohađa 6 polaznica. Tečaj se odvija u sklopu potprojekta "Besplatna informatička obuka i tečajevi stranih jezika za nezaposlene Baranjce" Projekta socijalnog i gospodarskog oporavka (PSGO) Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva. Predavačica je Gordana Čiča.
Polaznicama se na početku tečaja priključila i "Oazina" projekt-koordinatorica Vesna da bi povećala grupu, a i da bi obnovila svoje znanje engleskog jezika.No broj polaznica nakon sedme runde tečaja (tj. nakon 21. sata) opet je šest jer je polaznica Ljiljana Svet dobila posao pa više ne može pohađati tečaj. Gotovo da je postalo pravilo (posebno u ljetnim mjesecima) da netko od polaznika tečaja engleskog jezika u toku tečaja dobije – ne dobitak na lutriji nego – posao.

Željana Laketa (u sredini)
Od 11. do 17. X. 2009. godine "Oazina" volonterka Željana Laketa boravila je u Sarajevu i pohađala Regionalnu školu "Religije Balkana – susreti i prožimanja". Više o toj školi može se pročitati ovdje. Evo kako Željana opisuje put i boravak u Sarajevu te kako je doživjela tu školu:
Nedjelja, 11. X. 2009.
Iz Belog Manastira sam krenula u 14:30 h međunarodnim vlakom koji ide iz Budimpešte za Sarajevo. U Osijeku mi se pridružio Zoran, također polaznik škole. Nakon malo više od šest sati putovanja stigli smo u Sarajevo. U hotelu su nas dočekali organizatori i nekoliko pristiglih polaznika. Uslijedilo je upoznavanje, registracija polaznika u lobiju hotela, podjela materijala koji prate predavanja, večera i smještanje u sobe.

Regionalna škola o religiji
Od 11. do 17. X. 2009. godine, u sarajevskom hotelu "Saraj", Centar za istraživanje religije (CiRel) Beogradske otvorene škole (BOŠ) i Internacionalni multireligijski interkulturni centar (IMIC) "Zajedno" iz Sarajeva organizirali su Regionalnu školu "Religije Balkana – susreti i prožimanja", a u sklopu projekta STAREL : "Iščekujući Evropsku uniju: stabilizacija međuetničkih i međureligijskih odnosa na Zapadnom Balkanu", koji financira Europska unija.
Škola je bila namijenjena mladima iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije i Srbije. Za pohađanje škole prijavilo se više od dvjesto mladih ljudi iz pomenutih država, a samo tridesetpetero imalo je priliku i sudjelovati u njenom radu. Među njima je bila i "Oazina" volonterka Željana Laketa.

Ako nema mjesta u kontejneru, ...
Za Dan zemlje,
22. IV. 2009. godine, objavili smo na "Oazinim" internetskim stranicama prilog s 12 fotografija, na kojima smo pokazali kako se nesavjesni građani Belog Manastira i prigradskih naselja bašmebrigaški odnose prema prirodi u kojoj živimo i bez koje nam nema života. Dvije su fotografije pokazivale ekootok u
Beljskom naselju zatrpan smećem i kontejner na raskrsnici ulica kralja
Petra Krešimira IV. i
Nikole Tesle, oko koga je bilo dosta razbacanog smeća.

Osušena ambrozija koja čeka šibicu
U utorak, 25. VIII. 2009. godine, na gradskom zemljištu uz posljednje gradilište s lijeve strane Šećeranske ulice desetak aktivista triju udruga koje imaju sjedište u Društvenom centru (Mirovne grupe Oaza, P.G.D.I.-ja i BRICC-a) čupali su dvometarsku ambroziju u sklopu akcije Grada Belog Manastira na uništavanju tog opasnog alergenog korova.
Nakon petnaestak dana (12. IX) naš je fotoreporter obišao bivši "ambrožnjak" da vidi u kakvom je stanju. Ambrozija je tada bila osušena, ali je stajala na istom mjestu. Mjesec dana kasnije (17. X) naš je fotoreporter ponovo obišao "ambrožnjak", a osušena je ambrozija još uvijek stajala na istom mjestu. Kad bude sljedeći put tuda prolazio, da ponese šibice?

Predlaže se osnivanje REKOM-a
U subotu,
17. X. 2009. godine, od 14 do 18 sati, u osječkom Hotelu "Waldinger" održane su konzultacije u povodu osnivanja regionalne komisije za ustanovljavanje i javno iznošenje činjenica o ratnim zločinima i ostalim teškim povredama ljudskih prava u bivšoj Jugoslaviji (
REKOM). U konzultacijama su sudjelovali predstavnici brojnih organizacija (Centar za mir, nenasilje i ljudska prava; Centar za suočavanje s prošlošću "Documenta"; Fond za humanitarno pravo, "Legalis", Koalicija za REKOM…). Među učesnicima je bio i mons.
Kevin Dowling iz južnoafričke Biskupije Rustenburg, koji je iznio iskustva južnoafričke Komisije za istinu i pomirenje. Mirovnu grupa Oaza predstavljala je
Vesna Nedić.

Gimnazijalci su dobili Godišnjak maturanata
U četvrtak, 15. X. 2009. godine, osječki "Glas Slavonije" objavio je u svom štampanom i internetskom izdanju članak Rajka Cicaka s nadnaslovom "Natječaj osječke Zaklade za razvoj lokalne zajednice za financiranje građanskih inicijativa". Članak je prenesen i na portal Baranja.org. Tekst u cijelosti prenosimo i na "Oazine" internetske stranice jer će biti zanimljiv i našim čitaocima:
BELI MANASTIR - Osječka Zaklada za razvoj lokalne zajednice "Slagalica" raspisala je natječaj "Naš doprinos zajednici" za financijsku potporu građanskim inicijativama. Visina financijske potpore je do 15.000 kuna, a odobrit će najviše do 15 potpora.

Kako postići mir sa samim sobom ...
U petak, 9. X. 2009. godine, od 18 do 19,30 sati, održana je posljednja radionica "Oazinog" projekta "Prepoznajmo nasilje" u zajedničkim prostorijama Društvenog centra. No, to nije i kraj projekta. On će se provoditi i dalje, ali u belomanastirskoj Osnovnoj školi "Dr. Franjo Tuđman" (o čemu se može pročitati ovdje).
Ovu radionicu (na temu "Moja odgovornost") vodila je Dubravka Simendić, uz asistiranje Ane Jeličić i volonterke Željane Laketa. Na njoj je bilo osamnaestero djece. Cilj radionice bio je postizanje mira sa samim sobom i s drugima, a to se nastojalo postići kroz nekoliko igara: pantomima, crtanje po zadatku, golub mira i zrcalo.

Uz članak nalazi se i zvučni zapis
Pripremajući "Oazin" članak "Snimanje priloga za Radio-televiziju Vojvodine" slučajno primijetismo da se na sajtu RTV-a nalazi kratka informacija o tome da je 16. IX. 2009. godine u Novom Sadu "boravila delegacija Belog Manastira, koju je u razgovoru sa čelnicima Udruženja preduzetnika predvodio gradonačelnik Ivan Doboš". U razgovorima je, kaže se dalje, bilo riječi "o proširenju saradnje koju regija Beli Manastir ima sa Rumenkom u oblasti školstva i sporta u programu prekogranične saradnje". Uz tu informaciju (koju možete pročitati ovdje) postoji i zvučni zapis novinara Radio Novog Sada Zlatibora Vučimića, iz koga se mogu saznati detalji o boravku belomanastirske delegacije u Novom Sadu i čuti izjava Ivana Doboša.

Ručni radovi s baranjskim motivima
U ponedjeljak,
5. X. 2009. godine, u Belom Manastiru je boravila ekipa
Radio-televizije Vojvodine (
RTV) iz Novog Sada, praćena predstavnicima
UNHCR-a, koja je u Društvenom centru i u Turističkoj zajednici (
TZ) Baranje snimila prilog o projektu "
Baranjski motivi", koji su Mirovna grupa
Oaza i
P.G.D.I. (u omjeru 50 : 50) provodili od aprila do septembra 2008. godine. Projekt je financiran novcem
Kraljevine Nizozemske preko UNHCR-a, a u suradnji s
Udrugom "MI" iz Splita.
Više...

Prezentacija projekta Prepoznajmo nasilje
Od lipnja do kraja rujna 2009. godine održano je u zajedničkim prostorijama belomanastirskog Društvenog centra 11 radionica za djecu od 9 do 14 godina iz "Oazinog" projekta "
Prepoznajmo nasilje", koji financira
Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi. Preostala je još jedna radionica planirana za 9. X. 2009. Nakon toga projekt se nastavlja u
Osnovnoj školi "Dr. Franjo Tuđman" u Belom Manastiru. U tu je svrhu asistentica na projektu
Sofija Petrović u rujnu prezentirala projekt na sastanku nastavničkog vijeću belomanastirske osnovne škole, tako da su svi nastavnici upoznati s projektom, a zainteresirani razrednici javili su se da sudjeluju u projektu sa svojim razrednim odjelima.
Oazina škola plesa ...
U subotu, 3. IX. 2009. godine, s početkom u 16 sati, počela je s radom, u zajedničkim prostorijama belomanastirskog Društvenog centra, "Oazina" škola plesa za djecu i omladinu za drugu grupu polaznika, a u sklopu projekta "Edukacijom i igrom protiv nasilja", koji financira Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Škola plesa će se održavati svake subote od 16 do 18 sati i svake nedjelje od 19.30 do 21.30 sati, a trajat će ukupno 32 sata, odnosno 2 mjeseca.

Druženje u Hotelu Patria
U petak,
2. X. 2009. godine, u belomanastirskom Hotelu "
Patria", upriličeno je druženje grupe baranjskih gimnazijalaca koji su u dva navrata pohađali tečaj engleskog jezika u okviru "
Oazinog" projekta "
Besplatni tečaj engleskog jezika za darovite baranjske gimnazijalce". Školske godine 2006/2007. projekt je financiralo
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, a školske godine 2008/2009.
Zagrebačka banka. O prvom tečaju članak se može pročitati
ovdje, a o drugom (naprednom)
ovdje.