Naslovnica (7709)
Odaberite novi naslov sa liste, zatim označite vijest koju želite pročitati.
Podkategorije
Izložba "Lan i kudelja"
'Hrvatska žena' (arhivska fotografija)U srijedu, 27. III. 2013. godine, s početkom u 17 sati, u vlastitim prostorijama na adresi Trg slobode 16 u Belom Manastiru, Društvo "Hrvatska žena" – Baranja Beli Manastir priredilo je – povodom Uskrsa i uskršnjih blagdana – izložbu pod imenom "Lan i kudelja". Otvorenju je prisustvovao veliki broj posjetitelja i ljubitelja starina. Pozdravni govor održala je predsjednica "Hrvatske žene" Marija Keler, a potom su uslijedile prigodne riječi Davorina Bubalovića i Maje Sičajmov.
Kao i uvijek do sada, članice udruge veoma su se potrudile oko izložbe. Izložene rukotvorine nastale su na platnu od kudelje i lana, koje su prele još njihove bake. To davno, zaboravljeno vrijeme koje izložba prikazuje lijepo je dočarala starim crkvenim napjevima i prikladnom nošnjom "Pučka pjevačka grupa Crkve svetog Lovre" iz Baranjskog Petrovog Sela. Ta pjevačka grupa cijeloj je izložbi dala jedan svečani ton pa su posjetitelji, među kojima je bila i "Oazina" aktivistica Ana Jeličić, proveli jedno ugodno predvečerje. Izložba je – slobodno se može reći – jedan lijepi, prikladni "poklon" za oči i dušu uoči uskršnjih blagdana. I zato organizatori(ca)ma hvala, a svima koji slave – Sretan Uskrs!
Oproštajna sjednica GV Grada Belog Manastira
Gradsko vijeće Grada Belog ManastiraU četvrtak, 28. III. 2013. godine, kako piše portal Radio-Baranje, održana je posljednja sjednica Gradskog vijeća Grada Belog Manastira u ovom sazivu. Sjednica je imala svečani karakter, bez uobičajenih uvodnih pitanja oporbenog HDZ-ovog bloka gradonačelniku Ivanu Dobošu.
Zaključene su uobičajene programske i financijske točke, a tek je na kraju bilo povišenih tonova oko tzv. "Bunkera" ili "Paviljona za dokolicu", koji se nalazi na Trgu slobode, u parku ispred Sokolskog doma, i koji nije završen u mandatu ovog vijeća. Gradonačelnik je obećao završetak do lokalnih izbora (19. V.), a na kraju je, zajedno s predsjednikom Vijeća Davorinom Bubalovićem, zahvalio svim vijećnicima na suradnji u ovom sazivu.
Uskršnji paketići za "Oazine" stare korisnike
Dubravka Simendić i Evica PetkovićU srijedu, 27. III. 2013. godine, "Oazini" aktivisti na programu "Pomoć starim i nemoćnim osobama": Ana Jeličić, Dubravka Simendić i Ljubomir Jeličić organizirali su nabavku artikala za uskršnje paketiće namijenjene starim osobama. Ove su godine paketići doista skromni i sadrže samo čokoladne kekse i kavu.
Da bi paketići ipak bili ljepši i "topliji", pobrinule su se voditeljice "Oazinih" likovno-kreativnih radionica za žene i djecu pa su korisnici i korisnice tih radionica iscrtali 50-ak čestitki na plavim, crvenim, narančastim i zelenim kartonima i uime Mirovne grupe Oaza zaželjeli sretan Uskrs starim osobama koje obilaze "Oazine" gerontodomaćice. Paketiće je zapakovala i sortirala Evica Petković, koja preko javnih radova radi u "Oazi" kao suradnica za rad s mladima.
Zagonetni sastanak (II)
Nekadašnji učenici Gimnazije Beli ManastirPrije 17 dana objavili smo na ovoj web-stranici članak pod gornjim naslovom, koji je postao jedan od najčitanijih članaka tih dana. U članku je bilo postavljeno (retoričko) pitanje zašto su se tada četvorica sjedokosih mladića sa slike sastali u belomanastirskom Hotelu Patria i o čemu su pri tom razgovarali. U odgovoru na pitanje rečeno je da su svi oni bili učenici Gimnazije Beli Manastir, da im je razrednik bio pokojni Novak Vukčević, da su maturirali 1973. godine i da ove godine obilježavaju – zamislite – 40 godina mature.
Na novom sastanku, održanom 27. III. 2013. godine na istom mjestu, utvrđeno je da će se godišnjica mature obilježiti u subotu, 25. maja, i to tako što će se u 16 sati okupiti pred Gimnazijom, a potom slijedi uobičajeni program: slikanje, ulazak u razred, sjedanje u klupe, prozivka, kratko predstavljanje nekadašnjim drugovima i evociranje uspomena na nezaboravne školske dane, uz – naravno – mnogo priče, smijeha i veselja.
Najava sajma "Šarena pisanica" u Petlovcu
Petlovački sportski park, 30. III. 2013. godine
Gdje su pijetlovi i koke?
Daria Babić (desno)I ovog ponedjeljka, 25. III. 2013. godine, od 18 do 20 sati, u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra održana je besplatna "Oazina" likovno-kreativna radionica za žene, koju je vodila Jelena Opačić-Matijević. Iako je vani padao gusti snijeg kao da dolazi Božić, "Oazine" kreativke ipak su se pripremale za – Uskrs. Ove godine vrijeme se poigralo s nama, ali kalendar kaže drugačije.
Naše vrijedne žene na radionici su pravile košarice za jaja i uskršnje poklončiće. Uvijek kažemo žene, ali imamo mi i djevojaka. Prošlog ljeta kreativkama se pridružila Daria Babić, djevojka kojoj sve ide od ruke, a odnedavno i Evica Petković, djevojka koja trenutno preko javnih radova radi u "Oazi". Dakle, i mladi su ipak zainteresirani za kreativni rad, samo im ga treba približiti.
Godišnjica Bolmanske bitke
Polaganje vijenaca na spomenik Bolmanskoj bitki (u sredini: Nikola Opačić)Zajednica udruga antifašističkih boraca i antifašista Osječko-baranjske županije organizirala je u subotu, 23. III. 2013. godine, obilježavanje 68-godišnjice od Bolmanske bitke, koja je bila jedna od najvećih antifašističkih operacija u Drugom svjetskom ratu na ovim prostorima. Bolmanska bitka se odvijala od šestog do 22. III. 1945. na širokom prostoru od Bilja pa sve do Torjanaca, a u njoj su učestvovali borci Jugoslavenske i Crvene armije.
Vijenci su položeni na spomen-obilježja u Petlovcu i Bolmanu, a glavna svečanost obilježavanja i podsjećanja na te značajne dana održana je kod Spomenika na raskršću Bolman – Baranjsko Petrovo Selo – Petlovac. Vijence su položili predstavnici SABA RH, Živorad Simić, generalni konzul Republike Srbije u Vukovaru, predstavnici SUBNOR-a Vojvodine, SUBNOR-a Apatina, SABA OBŽ te predstavnici Općine Jagodnjak, Općine Petlovac, Grada Belog Manastira, VSNM Općine Darda, VSNM Grada Belog Manastira i belomanastirskog pododbora SKD-a "Prosvjeta".
Župan Šišljagić posjetio Boćarski klub "Vid"
Župan Vladimir Šišljagić i Bariša Boras
(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U subotu, 23. III. 2013. godine, s početkom u 19 sati, u Velikoj vijećnici Grada Belog Manastira održana je osnivačka skupština temeljnog ogranka HDSSB-a za Beli Manastir, kojoj je prisustvovao i osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić. Prije skupštine on je, s Jadrankom Sabljak, kandidatkinjom za gradonačelnicu Belog Manastira na skorim lokalnim izborima, i Sašom Forgićem, voditeljem svoga kabineta, posjetio belomanastirski Boćarski klub "Vid" na Boćalištu "Langova bara" u Betonskoj ulici.
Uz brojne članove BK "Vida", župana Šišljagića dočekao je predsjednik kluba Bariša Boras, koji je župana upoznao s klupskim aktivnostima i pokazao mu četiri boćarske staze te klupske prostorije koje se sastoje od nekoliko – kontejnera. Predsjednik kluba prenio je županu molbu da Osječko-baranjska županija pomogne asfaltiranje boćarskih staza na "Langovoj bari", što od BK "Vida" traži Boćarski savez kako bi igralište u Belom Manastiru bilo propisno opremljeno za ligaške boćarske utakmice.
Drugi dan izobrazbe u Zadru
Ana Rebrina i Vesna Nedić
(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Petak, 22. III. 2013. godine, bio je drugi i ujedno posljednji dan izobrazbe za korištenje platforme ZaDobroBit / GivenGain u zadarskom IMPACT-Europskom centru za međusektorsku suradnju. Drugi dan izobrazbu je pohađalo 20 polaznika i polaznica iz udruga koje su korisnice institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, među njima i Ana Rebrina (P.G.D.I.) i Vesna Nedić ("Oaza").
Prvi broj "Mađarskog glasnika"
Prvi broj 'Mađarskog glasnika'U petak, 22. III. 2013. godine, Savez mađarskih udruga (SMU) predstavio je novi, dvojezični mjesečnik mađarske manjine pod imenom "Mađarski glasnik". Izdaje se uz potporu Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina i – kako ističe Šandor Juhas, predsjednik SMU-a – namijenjen je prvenstveno Mađarima u Hrvatskoj, kojih ima oko 14.000.
SMU godinama veliku pažnju posvećuje informiranju Mađara u Hrvatskoj i tim novim, dvojezičnim izdanjem želi, kroz mađarske i hrvatske tekstove, omogućiti onima koji slabije govore mađarski da poprave svoje znanje upravo preko "Mađarskog glasnika", rekao je urednik izdanja Atila Bognar. Prvi broj izišao je u nakladi od 500 besplatnih primjeraka.
Više...
Poziv na godišnji koncert KUD-a "Branko Radičević"
Prizor s godišnjeg koncerta 2008. godineDarđanski KUD "Branko Radičević " poziva ljubitelje folklora na svoj godišnji koncert, koji će se održati u suboru, 23. III. 2013. godine, u kino-sali darđanskog Doma kulture, s početkom u 19 sati.
Prvi dan izobrazbe u Zadru
Trenerica Carla FerreiraČetvrtak, 21. III. 2013. godine, bio je prvi dan izobrazbe za korištenje platforme ZaDobroBit / GivenGain u zadarskom IMPACT-Europskom centru za međusektorsku suradnju. Izobrazbu pohađa 16 polaznika i polaznica iz udruga koje su korisnice institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, a među njima i Vesna Nedić iz Mirovne grupe Oaza i Ana Rebrina iz P.G.D.I.-ja.
Uručene nagrade za socijalno poduzetništvo u 2012. godini
Nagrade udrugama RODA i Alfa Albona te Višnji GrozdanićDrugu godinu zaredom, u organizaciji udruge "Slap" i Ministarstva rada i mirovinskog sustava, uručene su nagrade za socijalno poduzetništvo.
U kategoriji najbolji socijalnopoduzetnički pothvat nagradu je osvojila Udruga RODA – Roditelji u akciji, unutar koje djeluje "Rodin let" d.o.o s proizvodnjom platnenih pelena. U kategoriji najbolja socijalnopoduzetnička ideja nagrada je pripala Udruzi za mlade "Alfa Albona" iz Labina, koja želi zgradu bivšeg učeničkog doma RIŠ prenamijeniti u "Zgradu društvenog poduzetništva". U kategoriji promicatelj socijalnog poduzetništva dobitnica nagrade je Višnja Grozdanić s Veleučilišta VERN.
Baranjke na izobrazbi u Zadru
'Oazina' projekt-koordinatorica Vesna Nedić u ZadruU srijedu, 20. III. 2013. godine, Vesna Nedić iz Mirovne grupe Oaza i Ana Rebrina iz P.G.D.I.-ja otputovale su u Zadar da bi sudjelovale u izobrazbi za platformu ZaDobroBit / GivenGain, koja će se 21. i 22. III. održati u IMPACT-Europskom centru za međusektorsku suradnju u Zadru.
Izobrazbu će voditi stručnjaci iz međunarodne Zaklade "GivenGain", s kojom zagrebačka Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva ima sporazum o korištenju te platforme u Hrvatskoj. Nacionalna zaklada je i odobrila stipendije zainteresiranim organizacijama za pokrivanje troškova prijevoza i smještaja te troškova organizacije izobrazbe za jednog predstavnika ili predstavnicu. Izvještaj s izobrazbe slijedi nakon povratka kući.
















