Naslovnica (7709)
Odaberite novi naslov sa liste, zatim označite vijest koju želite pročitati.
Podkategorije
Rad "Oazinih" gerontodomaćica (II-III/ 2012)
"Oazine" gerontodomaćice su i u drugom i trećem mjesecu 2012. godine nastavile pružati pomoć u kući starim i nemoćnim osobama na području Grada Belog Manastira, a prema trogodišnjem socijalnom programu koji financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.
"Oazin" gerontotim, koji se sastoji od voditeljice, asistentice, patronažne sestre, gerontokrojačice, šest gerontodomaćica te gerontomajstora za kućne poslove, održao je osam konzultativnih sastanaka (svake srijede!), na kojima su rješavani tekući problemi.
Zajedno više možemo: Sajam mogućnosti
(Fotoalbum Sajam mogućnosti može se vidjeti ovdje.)
(Fotoalbum "Oazica" na Sajmu mogućnosti može se vidjeti ovdje.)
U četvrtak, 12. IV. 2012. godine, u školskoj sportskoj dvorani u Belom Manastiru, organiziran je Sajam mogućnosti, na kome su belomanastirske udruge i KUD-ovi te oko 150 učenika 4. i 5. razreda osnovne škole prikazali svoje djelatnosti.
Sajam je organiziran u okviru preventivnog projekta Ministarstva unutarnjih poslova "Zajedno više možemo", čija je osnovna svrha prevencija zloupotrebe opojnih droga i ostalih sredstava ovisnosti, vandalizma, vršnjačkog nasilja i drugih oblika rizičnog ponašanja. Na Sajmu je učestvovala i Dječja kreativna zadruga "Oazica".
"Važno je imati podršku" (III/2012)
Početkom mjeseca marta kreativne radionice za žene "premjestili" smo iz Darde, Petlovca, Popovca i Suze u Grabovac, Kneževo, Novi Bezdan i Vardarac, a nastavili smo ih održavati u Društvenom centru u Belom Manastiru. Te radionice dio su projekta "Važno je imati podršku", koji financira Europska Unija. Vodi ih "Oazine" kreativke Jelena Opačić-Matijević i Ana Jeličić.
Korisnice iz tim malih mjesta zahvalne su za svaku sitnicu koja im se pruži i pokaže. Posebno moramo istaknuti Novi Bezdan, mjesto u kojem nema mnogo događanja, pa na naše radionice dolazi "pola sela".
Sve korisnice željne su naučiti nešto novo i odvojiti "pet minuta" za sebe, pored svojih stalnih obaveza (kuća, djeca, bašta, stoka). Čak i kad su umorne, na radionice dolaze pune elana, a ozarenih lica idu kući i kao djeca ispituju: "A što ćemo raditi sljedeći put?"
Braća Vida opet u "Oazinom" internet-klubu
U petak, 6. IV. 2012. godine, "Oazin" internet-klub ponovo su posjetila tri brata Vida: 16-godišnji Benjamin, 14-godišnji Erik i 12-godišnji Mate, kao što su i obećali prošle godine (pročitajte člančić od 11. IV. 2011). Ovaj su put, međutim, u Hrvatsku stigli iz Berlina u Njemačkoj, gdje su se preselili iz Škotske, u kojoj su živjeli prošle godine.
U Internet-klub su došli oko 9 sati i ostali oko dva sata. S njima je bio i njihov rođak David Guyla Šimon, naš dugogodišnji korisnik iz Belog Manastira. Vrijeme su proveli igrajući igrice i na društvenim mrežama. U razgovoru s njima, "Oazin" zaposlenik Davor Frič saznao je da su doputovali jučer i da će u posjetu rođacima u Hrvatskoj ostati cijeli idući tjedan. Onda se moraju vratiti kući zbog školskih obaveza. U Beli Manastir će ponovo doći za vrijeme ljetnih praznika i, naravno, opet će posjetiti "Oazin" internet-klub.
"Oazini" uskršnji paketići za stare osobe
U ovo preduskršnje vrijeme Mirovna grupa Oaza odlučila je korisnike svog trogodišnjeg socijalnog programa "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira" obradovati malim poklonima. Kako je vrijeme recesije, pokloni su zaista simbolični i sadrže čokoladne kekse, sardine "Eva" i lijepe uskršnje čestitke. Čestitke su izradile korisnice koje dolaze na "Oazine" likovno-kreativne radionice za žene.
Pripremljeno je 45 paketića za korisnike kojima se dostavljaju besplatni topli obroci i 49 za korisnike "Oazine" usluge pomoć u kući.
Sastanak "Oazinog" gerontotima
U zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra, svake srijede s početkom u 13 sati, održava se sastanak "Oazinog" gerontotima koji provodi trogodišnji socijalni program "Pomoć starim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira". "Oazin" gerontotim čine: voditeljica projekta, asistentica na projektu, patronažna sestra, gerontodomaćice, gerontokrojačica i asistentica za pripremu suhih obroka te redovitu dostavu besplatnih obroka. Od sredine trećeg mjeseca 2012. godine "Oaza" je povećala broj korisnika kojima se dostavljaju besplatni obroci s 40 na 45 osoba. Tako će biti sve do kraja svibnja ove godine kad će se završiti prva godina provođenja tog programa. Očekuje se da će se program nastaviti i poslije toga.
Predstavnici UNHCR-a posjetili Društveni centar
U srijedu, 4. IV. 2012. godine, belomanastirski Društveni centar posjetili su Terence Pike i Kristina Benić-Belavić iz hrvatskog predstavništva Ureda Visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR). Terence Pike je predstavnik UNHCR-a u Hrvatskoj, a Kristina Benić-Belavić članica UNHCR-ovog tima iz Siska. Pratio ih je Milenko Stanićiz Belog Manastira, pravnik osječkog Centra za mir, nenasilje i ljudska prava, čije aktivnosti financira upravo UNHCR.
Razgovarali su s predsjednicom Projekta građanske demokratske inicijative (P.G.D.I.) Mirelom Alagić i predsjednicom Mirovne grupe Oaza Vesnom Nedić.
BANSKI POET, a iz Brnjevara!
Mladi pred vratima: sastanak projektnog tima
U utorak, 3. IV. 2012. godine, s početkom u 10:30 sati, u prostorijama Udruženja "Baranja" u Bilju održan je sastanak proširenog projektnog tima projekta "Mladi pred vratima", koga financira Europska Unija. Na sastanku su bili: Željka Bertić-Kukić, Dejan Grković, Gordana Kecman, Milorad Nenadović, Ana Petrović, Jasna Petrović, Mihajlo Ranković i Vesna Nedić. Projekt "Mladi pred vratima" provodi Udruženje "Baranja" s partnerima: Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Učilištem "Janus", Ustanovom za obrazovanje odraslih "Centus" i Mirovnom grupom Oaza.
Na sastanku je bilo riječi o završetku usavršavanja za web-dizajnere i instalatere solarnih sustava. Web-dizajneri će imati još dva predavanja i ostaje im da naprave završni rad: web-stranicu za određenog poslovnog subjekta. Većina web-dizajnera već je prijavila domenu i zakupila web-prostor za svog poslovnog subjekta. Ovih dana sami će "podići" svoje novoizrađene web-stranice na zakupljene prostore.
Više...
Mladi pred vratima: poziv na okrugli stol u Osijeku
Udruženje "Baranja" iz Bilja, s partnerima: Mirovnom grupom Oaza iz Belog Manastira, HZZ - Područnom službom Osijek te učilištima "Janus" iz Osijeka i "Centus" iz Vukovara, organizira okrugli stol pod nazivom "Kreiranje programa osposobljavanja - kako i za koga?" u četvrtak, 12. IV. 2012. godine, s početkom u 13 sati, u prostorijama HZZ - Područne službe Osijek, Ulica kneza Trpimira 2 (soba 31).
Tema okruglog stola je suradnja ustanova za obrazovanje odraslih, poslodavaca i HZZ-a u kreiranju novih programa obrazovanja / usavršavanja / osposobljavanja nezaposlenih / zaposlenih osoba prema potrebama koje iskazuju poslodavci na tržištu rada.
Rad "Oazinog" internet-kluba (III/2012)
U mjesecu ožujku 2012. godine, preko mjere zapošljavanja u javnim radovima, koju provodi Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) i na razdoblje od četiri mjeseca, kao asistentica u "Oazinom" internet-klubu zaposlila se Dragana Jeličić iz Belog Manastira. Ona će, uz Davora Friča i ostale "Oazine" zaposlenike, biti na pomoći korisnicima prilikom korištenja kompjutera i pristupa internetu, pri štampanju dokumenata, fotokopiraju i uvezivanju te pri drugim uslugama koje pruža Internet-klub.
Rekreativne radionice za žene (III/2012)
U sklopu projekta "Važno je imati podršku" – koji u partnerstvu provode Udruženje "Baranja" iz Bilja i Mirovna grupa Oaza, a financira ga Europska Unija – i u trećem mjeseca 2012. godine dvaput mjesečno održavane su rekreativne radionice za žene na pet lokacija u Baranji.
Radionice su završene u Dardi, Petlovcu i Suzi, a započete na novim lokacijama u Grabovcu, Novom Bezdanu i Vardarcu.
Proljetni vašar u Karancu
(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Prvog aprila ove godine, na Cvjetnu nedjelju, održan je u baranjskom etnoselu Karancu još jedan Proljetni vašar u organizaciji samog sela, Turističke zajednice Baranje i restorana "Baranjska kuća". Na brojnim štandovima posjetiocima iz bliže i dalje okoline nudili su se domaći suhomesnati proizvodi, zimnica, domaći kolači, mliječni proizvodi, rukotvorine i sl. Za one koji su ogladnjeli kuhao se grah u zemljanim loncima, pekli šarani na rašljama, a mogle su se – naravno – konzumirati i domaće kobasice i čvarci.
Kao i prethodnih godina, na Proljetnom vašaru učestvovala je i Mirovna grupa Oaza, izloživši suvenire i rukotvorine nastale na ženskim likovno-kreativnim radionicama. "Oazin" su štand postavile i cijelo se vrijeme smrzavale Ana Jeličić i jedna volonterka.

















