Naslovnica (7709)
Odaberite novi naslov sa liste, zatim označite vijest koju želite pročitati.
Podkategorije
Sedmo druženje starijih osoba
Druženje subotom prije podneSubota je dan za pijacu, ali i za druženje. Ekipa sa slike već se duže vrijeme baš subotom prijepodne sastaje na kavi kod teta-Dare, gdje uz kavu, kolač, sok ili domaći liker ide ugodno ćaskanje na kome se "pretresaju" tjedna događanja. Bude tu i smijeha, šale, razmjene recepata, ali bogami i pritužbi na velike račune koji se sve teže plaćaju iz malih mirovina. Na kraju se ipak potvrdi ona stara: nek' ostane tako, samo da ne bude gore.
I tako se, iz subote u subotu, kod teta-Dare okuplja gotovo uvijek isto društvo, kome se u posljednje vrijeme sve češće priključuje i "Oazina" aktivistica Ana, koja inače radi na projektu "Prevencija socijalne isključenosti starijih osoba Grada Belog Manastira". Prema Aninim riječima, ciljevi navedenog projekta kod teta-Dare već se odavno provode.
Zagrebačke "Novosti" o druženju starijih Belomanastiraca
Kliknite na faksimil da biste ga vidjeli u većem formatu U 788. broju zagrebačkog tjednika "Novosti" od 23. I. 2015. godini, na osmoj stranici dodatka "Kronika", objavljen je opširni članak s velikom fotografijom pod naslovom "Da malko prodivanimo" i s podnaslovom "Druženje i prisjećanje na nekadašnje dane olakšali su život baki Maci iz belomanastirske Sunčane ulice".
U članku je opisano jedno od druženja starijih osoba iz Belog Manastira, koja se organiziraju u sklopu "Oazinog" projekta "Prevencija socijalne isključenosti starijih osoba Grada Belog Manastira". Projekt financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.
(Isti članak nalazi se i na Portalu "Novosti": ovdje)
Dostava besplatnih toplih obroka (I/2015)
Juha, tijesto sa sirom, jogurt i kruh - jedan obrokEto, protekao je i prvi mjesec 2015. godine. Mirovna grupa Oaza nastavila je pružati socijalnu uslugu dostavu besplatnih toplih obroka za starije i nemoćne osobe Grada Belog Manastira, koju financiraju Ministarstvo socijalne politike i mladih (većim dijelom) i Grad Beli Manastir (manjim dijelom). U uslugu je bilo uključeno 40-ero korisnika, kojima je na kućne pragove proteklog mjeseca dostavljeno 796 obroka. Oni koji redovito čitaju ovakve izvještaje mogli su uočiti da je to nešto manji broj od uobičajenog, čemu su doprinijeli neki neplanski događaji. Naime, "Oazini" korisnici starije su osobe te je jedna korisnica, nažalost, preminula tako da trenutno obroke prima njih 39-ero.
Rad "Oazine" burze odjeće i obuće (XII/2014)
Zimski kaputi čekaju one kojima trebaju
"Oazina" burza odjeće i obuće jedna je od aktivnosti "Oazinog" trogodišnjeg programa "Pomoć ugroženim Belomanastircima", kojega financira Ministarstvo socijalne politike i mladih. Kako vrijeme odmiče, počevši od šestog mjeseca 2014. godine, "Oazine" aktivistice, a čini se i korisnici, sve su zadovoljniji Burzom. Redovno se puni i učestalo prazni, već prema dobroj volji donatora i potrebama korisnika, što bi rekli Baranjci: "cirkulira sve u šesnajst!"
Dječji krevetić na kat
U tom radu učestvuju sve "Oazine" aktivistice, koje su ujedno i gerontodomaćice, već prema redoslijedu dežurstava, pa onda jedna drugoj prepričavaju što je tu zanimljivoga. Tako je jedna liječnica, koja brine za nekoliko "Oazinih" korisnica, ponudila dječji krevetić na kat jer su ga njena djeca prerasla.
Fotovijest: Duga na baranjskom nebu
Snimljeno u Jagodnjaku, 30. I. 2015. godine, u 14 sati i 45 minuta
Šesto druženje starijih osoba
Iskoristimo što bolje vrijeme koje imamoU subotu, 10. I. 2015. godine, održano je druženje starijih osoba u domu belomanastirskog bračnog para Bošnjak. Takva druženja organiziraju se u sklopu "Oazinog" projekta "Prevencija socijalne isključenosti starijih osoba Grada Belog Manastira", kojega financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.
Bračni par Bošnjak, koje njihove mlađe "komšije" zovu čika-Rade i teta-Goca, osobe su vedre naravi. Oni za sebe kažu da spadaju među brže osobe: on "leti" na četiri noge (hoda, naime, s dvije štake), a ona se kreće na dva umjetna kuka, koja mora "već" zamijeniti, a ima ih samo dvadeset godina i ne zna kad im je prije istekao rok trajanja.
Peto druženje starijih osoba
Slavsko druženje kod bake Verice ParabakU petak, 9. I. 2015. godine, na pravoslavni praznik Sveti Stevan, održano je jedno lijepo, spontano druženje starijih osoba. Domaćica je bila baka Verica Parabak, koja je tada slavila porodičnu slavu. Za tu priliku peklo se pile i kuhala domaća supa, a posebno je bila fina poslastica koju je, po starom običaju, baka ponudila svojim gostima: jabuke u medu i orasima. Sve to i ne bi bilo toliko zanimljivo da naša baka nema – 95 godina. A ona je toga dana bila vrlo sretna i raspoložena jer, eto, "da i njoj netko dođe". Naravno, bilo je tada i mnogo priča iz prošlosti.
Takva druženja organiziraju se u sklopu "Oazinog" projekta "Prevencija socijalne isključenosti starijih osoba Grada Belog Manastira", kojega financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.
Poziv na Regionalnu konferenciju o socijalnim uslugama
Neformalna mreža pružatelja socijalnih uslugaU toku je provedba projekta SOS-NET. Nositelj projekta je Udruga djece i mladih s poteškoćama u razvoju "Zvono" iz Belišća, a partneri su Udruga za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama "Jaglac" iz Orahovice, Udruga paraplegičara i tetraplegičara Osječko-baranjske županije (UPIT) iz Osijeka i Udruženje "Baranja" iz Luga.
Prva aktivnost u okviru projekta je Regionalna uvodna konferencija, koja će se održati 3. II. 2015. godine u Orahovici, u EPC "Betaniji", Zelena 2. Konferencije će se odvijati od 10 do 14 sati i 30 minuta.
(Opširnije ovdje)
Pokrenut web-portal Baranjski nogomet
Sve o baranjskom sportuU ponedjeljak, 12. siječnja 2015. godine, baranjski sportski novinar Marko Zdunić iz Kneževih Vinograda pokrenuo je web-portal "Baranjski nogomet". U prvoj objavi na tom portalu napisao je sljedeće:
"Nakon svih potrebitih predradnji, osnovan je MASKOM j.d.o.o., a u sklopu istoga pokrenuta je i prva profesionalna portal-stranica 'baranjski-nogomet.eu', koja je prva takve vrste ne samo u Baranji već i u Slavoniji, a jedna od rijetkih i u Hrvatskoj.
Više...
Audiozapis: Vesna Nedić u "Koraku ka jednakosti"
U emisiji "Korak ka jednakosti" belomanastirskog Radija "Banska kosa", emitiranoj u četvrtak, 1. I. 2015. godine, s početkom u 17 sati, emitiran je razgovor novinarke Stane Nemet s "Oazinom" projekt-koordinatoricom Vesnom Nedić, a povod su bile "Oazine" aktivnosti provedene krajem 2014. i one koje će se provoditi početkom 2015. godine. Postavili smo tu emisiju na YouTube pa je možete (ponovo) preslušati.
Četvrto druženje starijih osoba
Tema druženja bili su - snoviU subotu, 3. I. 2015. godine, održano je četvrto druženje starijih osoba u domu jedne korisnice "Oazine" socijalne usluge pomoć u kući. Takva druženja organiziraju se u sklopu "Oazinog" projekta "Prevencija socijalne isključenosti starijih osoba Grada Belog Manastira", kojega financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.
Baka Marica pozvala je svoje poznanice Radu i Dragicu da se malo porazgovore u subotnje prijepodne. Već ujutro naložila je šporet u kujni da bude toplo kad joj dođu gošće. Pristavila je kavu i one su se začas obrele u njezinom domu. Tema tog druženja bili su – snovi!
Porodični portret jednog pandura
Plakat za predstavu (gornji dio)(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Urnebesna komedija iz života jednog pandura
Naklon zadovoljnoj publici(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U subotu, 24. I. 2015. godine, u kinodvorani belomanastirskog Centra za kulturu, s početkom u 19 sati, Dramski ansambl KUD-a "Branko Radičević" iz Pačetina izveo je besplatnu predstavu "Porodični portret jednog pandura". Predstavu je režirao i tekst adaptirao Cvetin Aničić iz Šida, a u Belom Manastiru je prikazana u organizaciji Gradskog kazališta i Mirovne grupe Oaza.

















