Naslovnica (7709)
Odaberite novi naslov sa liste, zatim označite vijest koju želite pročitati.
Podkategorije
Dogradonačelnik na radnom sastanku u Društvenom centru

Evaluacija projekta "Pomoć starim i nemoćnim osobama"

Evo kako su svih 26 korisnica toga projekta odgovorile na pitanja u evaluacijskim listićima:
Projekt "Pomoć starim i nemoćnim osobama"

U godinu dana odvijanja projekta (od osmog mjeseca 2008. do sedmog mjeseca 2009. godine) pet "Oazinih" aktivistica obavile su ukupno 1.983 obilaska starih i nemoćnih osoba. Za vrijeme tih obilazaka odrađeno je mnoštvo poslova, koji se mogu sistemazirati ovako:
Pomoć starim i nemoćnim osobama (VII/2009)

Uobičajeni poslovi
Tokom tih obilazaka odrađeni su sljedeći uobičajeni poslovi: nabavka špeceraja i drugih potrepština 65 puta; nabavka svježeg voća i povrća sa zelene tržnice (koja je i skuplja) 15 puta; po recepte se odlazilo i iz apoteke donosilo lijekove 11 puta, a zdravstvene su knjižice odnošene liječnicima i zakazivani pregledi ili davane upute za korištenje medikamenata ili terapija 14 puta.
Skulpture s umjetničke kolonije "Slama 09"
Na ovogodišnjem Land-art-festivalu "Slama 09", koji je održan u Lugu od 4. do 9. VIII. 2009. godine, sudjelovali su sljedeći umjetnici: Andreas Kuhlein iz Njemačke; Ivan Miletić i Drago Stojaković iz BiH; Saba Skaberne iz Slovenije; Boris Bogdanović, Vesna Malušev i Milena Obradović iz Srbije te iz Hrvatske Sabah Abujaja, Vjekoslav Filipović, Ivan Ladislav Galeta, Ana Gizdić, Mariel Hühn, Danijel Lojan, Mišel Periša, Ana Pichler, Boris Sekulić, Marija Sršen, Marko Šošić te Nikola i Erich Faller (vidi sliku!).
Iza ovogodišnje kolonije na oranici površine od šest hektara ostali su golema zmija, golema šaka, indijanska kućica, prethistorijske biljke, ptica, repa, svemirski brod, skupina ljudi, crtež s balama na tlu vidljiv samo iz zraka...
Slama kao umjetnička "sirovina"
Silvana Faller, predsjednica "Slame" - udruge za poticanje umjetničke svijesti u društvu i jedna od organizator(ic)a Land-art-festivala "Slama 09", koji je održan u Lugu od 4-9. VIII. 2009, izjavila je novinarima da "ovakvo nešto ne postoji nigdje u Hrvatskoj, a ni u svijetu, bar ne u ovolikom obujmu". Nešto slično, ali mnogo manje – dodala je – održava se u Tavankutu, u Bačkoj, gdje Hrvatsko kulturno-prosvjetno društvo (HKPD) "Matija Gubec" od 1986. organizira umjetničku Koloniju naive u tehnici slame.
S internetske stranice toga društva saznajemo da je na ovogodišnjoj slamarskoj Koloniji u Tavankutu, koja je završena u subotu, 18. VII. 2009, a prema riječima voditeljice Jozefine Skenderović, bilo vrlo lijepo, ali i poučno jer učesnice svake godine razmjenjuju iskustva i nauče ponešto novo. Ove su godine učestvovale 32 slamarke, koje su uradile 32 slike, na kojima su bački salaši i dalje najčešći motiv, ali su bili zastupljeni i ostali zanimljivi motivi: cvijeće, stara zgrada subotičkog kazališta, zaboravljena lokomotiva i sl.
Land-art-festival Slama 09
S internetskih stranica Radija Baranja (koje možete vidjeti ovdje i ovdje) saznajemo kako se odvijala kiparska kolonija organizirana u Lugu od 4. do 9. VIII. 2009. godine (a koju smo i mi najavili 24. VII.):
Na 6 hektara oranice, s tri strane okružene kanalima, dovezeno je više od 6.000 bala slame te nešto onih velikih, 300-kilogramskih, koje je poklonilo "Belje", kako bi bilo dovoljno materijala za održavanje Land-art-festivala 'Slama 09'.
Završnog dana (u nedjelju, 9. VIII. 2009) na obiteljskom gospodarstvu Fallerovi dvori - prema procjenama organizatora – skupilo se oko 2.000 posjetilaca. Njima se predstavilo dvadesetak kipara iz pet zemalja (BiH, Hrvatske, Njemačke, Slovenije i Srbije), koji su sudjelovali u stvaranju skulptura od slame, ali i u kreiranju velike žrtvene skulpture, barke visoke 9 metara, koja simbolizira zajedništvo, te koja je nakon završetka festivala ritualno - spaljena.
Počela "Oazina" škola plesa
U subotu, 8. VIII. 2009. godine, s početkom u 16 sati, počela je s radom, u zajedničkim prostorijama belomanastirskog Društvenog centra, "Oazina" škola plesa za djecu i omladinu, a u sklopu projekta "Edukacijom i igrom protiv nasilja", koji financira Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.
Škola plesa, na kojoj će se učiti standardni plesovi (valcer, tango, latinoplesovi…), za prvu grupu polaznika (10 parova) održavat će se svake subote od 16 do 18 sati i svake nedjelje od 19 do 21 sat, a trajat će ukupno 32 sata, odnosno 2 mjeseca. Školu vodi Srđan Canjko, "Oazin" aktivist i predavač na informatičkoj obuci te plesač u HKUD-u Beli Manastir. Asistentica će mu biti studentica Anja Gorup iz Belog Manastira. Najesen će se škola plesa organizirati i za drugu grupu od 10 parova.
Edukacijom protiv ovisnosti

Radionicu je vodio psiholog Želimir Rajter. Prisutno je bilo dvadesetero djece. Govorilo se o tome što je ovisnost, kako ljudi postaju ovisni i što je droga te kako ona utječe na čovjeka. Brojni primjeri različitih ovisnika, i njihovih postupaka u različitim situacijama, doveli su djecu do zaključaka da ovisnost mijenja čovjeka, te da na njega i njegovu okolinu loše utječe, jer ovisnik po svaku cijenu dolazi do zadovoljavanja svoje nove potrebe – do droge.
IPA - prekogranični program sa Srbijom
U utorak, 28. VII. 2009. godine, s početkom u 9 sati, na Ekonomskom fakultetu u Osijeku održana je radionica u sklopu info-dana za javni poziv u okviru IPA-prekograničnog programa Hrvatska–Srbija 2007–2013. Javni poziv je objavljen 17. VII. 2009. godine, a radionicu je organiziralo Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva. U sklopu tog ministarstva osnovano je Zajedničko tehničko tajništvo (ZTT) IPA-prekograničnog programa Hrvatska–Srbija 2007–2013. Predavači na radionici bili su: Emina Štefičić, voditeljica tog programa, Marina Mađarević, zadužena za informiranje javnosti, i Ivana Zelić, administrativna tajnica. Baranju su na radionici zastupali predstavnici "Oaze", BRICC-a, P.G.D.I.-ja, Udruženja "Baranja" iz Bilja, Općine Petlovac i Osnovne škole Bilje.
Više...
"Oazine" majice

Takve majice obično se nose na aktivnostima koje organizira "Oaza" ili na putovanjima na koja idu "Oazini" aktivisti i korisnici. Kako to izgleda najbolje se vidi na fotografiji sa Sajma udruga Baranje za 2009. godinu. Na nedavnom seminaru "Samofinanciranje udruge" u Dječjem odmaralištu "Merkur" u Orahovici tri "Oazine" aktivistice i jedna volonterka slučajno su obukle četiri različite "Oazine" majice. To je zapazio naš foto-reporter pa ih je snimio uz žensku skulpturu ispred restorana Dječjeg odmarališta.
Manastir sv. Nikole

Centar za edukaciju Orahovica

Putovanje "Oazinih" aktivist(ic)a u Orahovicu

Vođa puta i vozač prvog automobila bio je jedini muški član ekipe. Putnici iz prvog automobila, koji ima klima-uređaj, mogli su se opustiti u ugodnoj atmosferi, dok su putnice iz drugog automobila (uključujući i vozačicu Jelenu) iskusile afričku vrućinu.
















